101 OKEY Nasıl Oynanır? İşte Size OKEY 101 Kuralları

101 okey, okey 101 nasıl oynanır

101 Okey, Türklerin en çok oynadığı en popüler oyunlardan birisidir. Toplamda 106 taştan ortaya çıkan bir oyun seti vardır. Set içerisinde 4 farklı renkte taş bulunur ve her renkte 1 ile 13 arasında sayılar bulunur. Her sayıdan; iki mavi, iki kırmızı, iki siyah ve iki sarı renk olmak üzere topla 8 er tane bulunmaktadır. Numarası olmayan iki taşa da joker (okey) denir.

4 kişi ile oynanan oyunda temel amaç, en az puanla oyunu sonlandırmaktır. Okey 101 kuralları gereği oyun sonunda puan hesaplanırken kalan taşlardaki rakamlar toplanır. Her renkteki rakam ayrı bir puan ifade etmektedir. Örneğin; kırmızı renkli üç, 3 puana eşittir. Siyah renkli 11 ise 11 puana denk gelmektedir.

İlginizi çekebilir : Burçlara Göre Kitap Seçimi

Okey 101 Kuralları Nedir? 101 Okey Nasıl Oynanır Başlıyoruz

Oyunun başında oyunculardan birisi dağıtıcı olur. Dağıtıcı her oyuncuya 21 taş teslim eder ancak kendisi 22 taş alır. Kalan taşlar masada ters şekilde düzgün şekilde bırakılır. En üstte sadece bir taş açık kalır ve okey taşını belirleyen de bu taştır. Dağıtıcı oyuna başlar ve oyun saat yönünde terse ilerler.

Dağıtıcı oyuna başlarken taş almaz direk taş atar ve onun sağındakini oynar. Sırasıyla oyuncular taş çekerler ya da kendilerinden önce gelen oyuncunun attığı taşı alarak tahtalarına gerekli yere koyarlar.

Eğer sayıların toplamı 101 ediyorsa el açar, yani elindeki taşları masaya dizer ve diğer oyuncular görür. Tersine 101 i yakalayamadığı her elde aldığı taşı yerleştirdikten sonra per olmayan herhangi bir taşını elden çıkarır.

Okey 101 Kuralları: 101 Okey Taşı Nedir?

Okey taşı her oyunda farklı bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır. Taşlar içerisinde farklı duran taş sahte jokerdir. Bununla beraber taş diziliminde en üstte açık kalan taşın bir üst sayısı okeyi belirler. Örneğin dizide siyah 5 açık kalan taşımız ise, okey taşımız da siyah 6 dır.

Okey 101 Kuralları: Per ve El Açma İşlemi

Okey 101 kuralları gereği El açmak için oyun içerisinde elinizde bulunan taşlarınızın toplamı 101 olmak zorundadır. Burada altın kural elinizde aynı renklerden oluşan 3 ya da 4 setinizin olmasıdır. Bu setler birbirlerinden farklı renklere ve aynı numaralara sahip olmalıdır. Örneğin setleriniz mavi 3, kırmızı 3, siyah 3 olabilir ya da mavi 3-4-5 sıralı numaralar olabilir. Setler en az 3 taştan oluşur. Hali hazırda açık taşlara taş eklemek isteyen oyuncunun en az 101 sayısına ulaşmış olması ve elini açmış olması gerekmektedir. Ekleme ve el açma işlemleri aynı anda da yapılabilir.

Bir önceki oyuncunun attığı taşı alan oyuncu o taşı kendi elinde kullanmak zorundadır. Bu taşı alması oyunda, elini açacağı ve açtığı taşlarda bu taşı kullanacağı anlamına gelir. Bu kurala yanlışlıkla uyulmadığı durumlar olabilir ve taş geri konulur. Bu durumda herhangi bir ceza puanı uygulamasında bulunulmaz.

Okey 101 Kuralları: Çift Biriktirme

101 okey içerisinde oyuncuların el açabilmesinin bir diğer yolu da 5 çift taş biriktirmektir. Çift açarak oyuna başlayan oyuncu bu şekilde oyunu tamamlamak durumundadır. Aynı zamanda diğer oyuncuların açtığı taşlarda sayı tamamlayabilir. Ya da oyuncuların kalanı da çift açarsa oyun baştan oynanır ve oyunculara ceza verilmez.

Okey 101 Kuralları : Puanlama Yapılması

Okey 101 kuralları  gereği oyunu bitirebilmek için oyunculardan birinin elinde taş kalmaması ve son taşını da masaya bırakmış olması gerekir. Masada tutulan taş dizisinde taş kalmamış ve oyuncuların bir tanesi bile oyunu tamamlayamadı ise, oyuncuların elinde bulunan taşların puanları kendilerine yazılmaktadır. El açmayan oyuncuların her birisine 202 puan verilmektedir.

Eğer bir oyuncu elinde bulunan bütün taşları açarak tur tamamlarsa – 101 puan alır. Diğerlerine ise ellerinde kalan taşların puan hesabında ceza verilir. Hiç seti olmayana 101 okey oyununda 202 ceza puanı verilir.

Elindeki taşların tamamını açan oyuncunun son attığı taş joker ise, diğer oyunculara 2 kat ceza yazılmaktadır. Oyunu bitirene -202 puan, ceza alanlara ise 404 ceza puanı verilmektedir.

Oyunculardan çifte dönen var ise, açtığı el kadar puanı çift yazılır. Şayet çifte giden kişi oyunu kazanırsa kalanlara iki kat ceza puanı verilir. Aynı şekilde oyunu diğer oyunculardan birisi kazanırsa bu defa çift açan oyuncuya elindeki taşların iki kat değerinde ceza puanı verilir.

Oyunda oyunculardan bir tanesi elini tek elde açar da diğerleri henüz taş açmamışsa; o halde herkesin sayısı 2 ye katlanır. Tabi eli bitiren kişi son taşı joker ise bu defa sayıları bir daha iki katına çarpmak gerekir. Bu şekilde tamamlanan bir oyunda eli tamamlayan oyuncu -808 puan, diğerleri ise 808 puan almış olur. Oyun sonunda alınan puan ve ceza puanları hesaplanır. Ceza puanı en az olan oyuncu oyunu kazanır.

Okey 101 Kuralları : Ceza Puanlarının Hesaplanışı

101 okey – okey 101 nasıl oynanır?

Bir oyuncu elindeki taşları 101 e ulaşmadan açarsa olmaz, açtığı taşları tekrar geri alır ve hanesine 101 ceza puanı alır.

Oyunculardan birisi masada bulunan taşlara eklenebilir taş attığı takdirde 101 ceza puanı alır.

Oyuncu masada açık olan taşlara birden fazla taş eklemesi yapar, daha sonra da bu taşları geri alırsa 101 ceza puanı alacaktır. Bir oyuncu masadan sadece son taşını geri alabilir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık