1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

12 Kasım Ülke Tatbikatı Nedir? Neden 18.57’de Ülke Tatbikatı Yapılacak?

12 Kasım Ülke Tatbikatı Nedir? Neden 18.57’de Ülke Tatbikatı Yapılacak?
0

12 Kasım ülke tatbikatı nedir? İçişleri bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklama ile 12 Kasım’da Saat Tam 18.57’de tüm Türkiye’de tatbikat yapılacağını duyurdu.

Türkiye tarihinde ilk kez olacak olan ve aynı anda tüm Türkiye de olacak olan tatbikat için seçilen tarih ve saatler de önem arz ediyor. Öyle ki, 12 Kasım saat 18.57’de Düzce de oldukça büyük bir depren yaşanmış çok sayıda kayıplar yaşanmıştı.

12 Kasım tarihinde Düzce depremini anmak ve tüm ülke olarak büyük bir tatbikat yapmak için adımlar atılmaya başlandı. Peki, 12 Kasım 18.57’de ne olacak?

12 Kasım 18.57 Ülke Tatbikatı Nasıl Olacak?

İçişleri bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada pek çok duyuru kanalından deprem olduğuna dair duyurulan geçeceğini, cep telefonlarına mesajlar ve bildirimler geleceğini açıkladı.

Geliştirilen bilgilendirme sisteminin de test edileceği bu tatbikat gününde tatbikat haberini alabileceğiniz bazı iletişim kanalları bulunuyor, bunlar sırası ile;

  • Cep telefonu bildirim alanları.
  • Polis ve Jandarma telsizlerinin birbiri ile iletişime geçmesini sağlayan kanalları.

İçişleri bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, söz konusu iletişim kanallarına tek bir düğme tıklaması ile tatbikat sinyalleri gönderileceğini ve o an kanallarda, radyolarda ve telefonlarda ne olursa olsun tatbikat ile ilgili bilgi gideceğini açıkladı.

Deprem Sırasında Ne Yapmalıyız? Çök – Kapan – Tutun Nedir?

12-kasim-ulke-tatbikati
12 Kasım Ülke Tatbikatı

12 Kasım ülke tatbikatı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli an, çök, kapan ve tutun hareketlerinin yapılacağı andır.

İçişleri bakanı Süleyman Soylu, yapılacak olan tatbikatın bir deprem tatbikatı olduğunu, 12 Kasım günü saat 18.57’de Düzce de yaşanan depremi anmak amacını da içinde barındırdığını söylemesinin yanı sıra. Çök, Kapan ve Tutun hareketleri ile vatandaşların depremlere hazırlıklı olmasını amaçladıklarını söyledi.

12 Kasım Ülke Tatbikatı | Çök, Kapan ve Tutun Hareketleri Nelerdir?

Okullarda, ofislerde, evlerde pek çok alanda kullanabileceğiniz bu hareket bütünlüğü, deprem sırasında ve deprem geçene kadar sizi hayata tutundurabilir.

Sağlam masa altları, sağlam duvar kenarları, duvara sabitlenmiş ve düşme imkanı olmayan eşyaların kenarlarında sırası ile çöküp, ellerinize ile başınızın üstünü kapatıp, diğer bir eliniz ile güvenli gördüğünüz alana tutunmanıza.

Çök, kapan ve tutun hareketleri deniyor. Söz konusu hareket; Deprem sırasında sarsılmanızı, deprem sırasında kafanıza düşme ihtimali olan parçalardan kafanızı korumanızı ve üçgen bir pozisyona geçtiğiniz için üzerinize düşebilecek, sizi ezebilecek olası yıkılmalardan korunmanızı sağlar.

Deprem Gerçeği ve Alınması Gereken Önlemler ile ilgili yazımızı incelemenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap