150’den Fazla Samsung Kullanıcı Bilgileri Çalındı!

Samsung kullanıcı bilgileri çalındı | Android cihaz güvenliği

Samsung kullanıcılarının bilgilerinin çalındığını doğruladı. Sosyal medya da hızla yayılmaya başlayan “Samsung Kullanıcı Bilgileri Çalındı” haberleri Samsung yetkilileri tarafından doğrulandı. Samsung sistemsel bir hata nedeni ile kullanıcıların bilgilerini çaldırdı.

Gizlilik konusunda şüpheleri olan kullanıcılar Akıllı telefonların ne denli sorunlar oluşturacağını bilirler. Yüz verilerinin bile çalınarak kullanıldığı günümüzde verilerin korunması adına oldukça büyük adımlar atılmalı. Hayatımıza dair her şeyi cep telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda bulunduruyoruz. Çalınması veya bilgilerin sızdırılması durumunda oldukça büyük sorunlar ile karşılaşmak mümkün. Özellikle Android kullanan kişilerin bu konuda dikkatli olması gerekmekte. IOS cihazlar kapalı kaynak kodlarına sahip oldukları için kırılmaları oldukça zordur. Bazı sistemsel sıkıntılar dışında virüs girmesi gibi sorunlar yaşanamaz. Dışarıdan paket alımına kapalı olan IOS cihazlar Android cihazlara göre daha güvenlidir.

İlginizi çekebilir:Lifebox Hakkında En Sık Sorulan Sorular

İşler Sadece Android Cihaz Güvenliği ile Bitmiyor

Ancak iş sadece Android cihaz güvenliği ile de bitmiyor. Özel bilgileri toplayarak bünyesinde bulunduran firmaların da bu konuda atması gereken ciddi adımlar var. Cihazlar ne kadar güvenli olursa olsun sistemsel olarak oluşabilecek ufak bir açık sonrasında tüm bilgiler üçüncü şahıslara ulaşabilir. Samsung da bu durumdan nasibini alarak muzdarip hale gelmiş durumda.

Samsung, cihazları için kendi geliştirmiş olduğu Knox güvenlik yazılımını kullanıyor. Knox sayesinde kullanıcıların kişisel verilerini ve cihaz bilgilerini koruyan Samsung, ara sistem açıklarını kapatmakta sorun yaşıyor. Hal böyle olunca pek çok kullanıcının bilgileri çalınmaktan kaçamıyor.

Kullanıcıların Verileri Açığa Çıktı

Sosyal medya da paylaşılan ve doğruluğu bilinmeyen iddialara Samsung tarafından doğrulama geldi. Yapılan açıklamalara göre 150 den fazla kişinin kimlik bilgileri ve kişisel güvenlik bilgileri üçüncü şahısların eline geçti. Samsung yaptığı açıklamalarda sorunun teknik bir hatadan kaynaklandığını dile getirdi. Samsung Twitter adresinden yapılan açıklamalar bu kadardı ancak bir başka Samsung yetkilisi şahsi hesabından durumun nasıl gerçekleştiğine dair detaylar verdi.

Samsung yetkilisinin yaptığı açıklama göre panik yapılmaya gerek yok. Hata fark edildiği anda Samsung Store’a erişim kapatıldı. Ancak bazı kullanıcılar 150’den fazla kişinin kişisel bilgilerine erişim sağladı. Hal böyle olunca üçüncü şahıslar içerisinde siber korsanların olabileceği de akıllara geliyor. Siber korsanlar tarafından ele geçirilen bilgiler kişilerin istemediği sonuçlar doğurabilir.

Samsung Kullanıcı Bilgileri Çalındı | “1” Bildirimi Kaynaklı mı?

Samsung geçtiğimiz haftalarda kullanıcılara içeriği “1” olan bildirim göndermişti. Cihazımı bul özelliği üzerinden gönderilen “1” bildirimi kullanıcıları endişelendirmişti. Yaşanan son olaydan önce meydana gelen “1” bildirimi sorunu kullanıcıların bu sorunların tesadüf olmadığı yönünde düşünmelerine neden oldu. Son zamanlarda sistemsel sorunlar nedeni ile gündeme gelen Samsung’un hatalarının devam edeceği yönünde beklentiler var. Samsung kullanıcıları kendi aralarında anlaşmalar sağlayarak kişisel bilgilerini cihazlardan temizlemeye başladı. Ancak cihaz üzerinden temizlenen bilgiler Bulut sistemi üzerinde barındırılan bilgileri kaldırmaya yetmiyor.

Bu gibi durumlarda yapılması gerekenler kayıtlı kredi kartı bilgileri varsa internet alışverişine kapatmak, şifresini değiştirmek ve harcama limiti koymak. Kendinizce alabileceğiniz önlemler sayesinde yaşanacak durumlardan en az kayıpla kurtulabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık