in

17 Mayıs da Gösterime Giren Filmler

İçerdekiler

Yerli filmler arasında ilgi göreceğini düşündüğümüz dram filmiyle devam ediyoruz. İçerdekiler filminde salt bir drama izleme olanağı yakalayacağız.

İçerdekiler filminin politik anlamda da bir duruşu olduğunu söylemek mümkün. Ülkemiz için darbelerin ve darbelerin getirilerinin neler olduğunu her zaman fark ettik. İçerdekiler filminde de işlenen konu bir darbe dönemi ve bu dönemde hükümetin karşısında duran idealist bir öğretmeni konu alıyor. Öğretmenin yalnızca bir bildiri dağıtmasıyla birlikte hayatı kararma noktasına gelmiştir. Çünkü polis tarafından gözaltına alınması, sorgulanma sürecinin 185 güne uzaması ve gördüğü çeşitli işkenceler bizi bu boyutta gerçekçilikle tanıştıracak. Ayrıca psikolojik dram olarak nitelendirebileceğimiz kadar farklı bir olay örgüsü var. Dolayısıyla kimin aslında hangi konumda olduğunu anlamamız için bile dikkatle takip etmemiz gereken bir film olacak.

İçerdekiler filminde en dikkat çeken oyuncunun Settar Tanrıöğen olduğunu söylemeliyiz. Karakter oyunculuğuna ülkemizde yön veren isimlerden birisidir. Aynı zamanda Caner Cindoruk, Görkem Mertsöz ve Gizem Soysaldı olarak uzayan bir oyuncu kadrosuna sahip. Hüseyin Karabey tarafından yazılan ve yönetilen İçerdekiler filmi pek çok kişiyi geçmişe götürebilir.

Gün Batımı – Sunset

Napszallta filminin Macaristan yapımı bir dram olduğunu hatırlatalım. Orijinal ismi Napszallta olsa bile uluslararası mecrada Sunset ismiyle duyuruldu. Türkiye’de ise Gün Batımı ismi ile 17 Mayıs da vizyona girdi.

Film bir dönem draması olarak nitelendirilebilir. Zira 1.Dünya Savaşı dönemini anlatan bir hikâyesi var. Fakat savaştan ziyade Irisz Leiter isimli genç bir kadını hikâyenin merkezine alıyor. Tabi ki savaşın hemen sınırında olan bir ülkede yaşam şartları farklı değişkenlere sahip olabiliyor. Irisz ise bir dönem önceye kadar ailesi hayattayken kendilerine ait olan bir şapka dükkanında hayatını idame ettirmek için işe girmek ister. Fakat çabası nafiledir. Bu noktadan sonra onu bu durumdan kurtaracak olan tek isim Kalman Leiter olacaktır. Ancak Budapeşte’nin karanlık gecelerinde onu bulmak o kadar kolay olmayacak.

Gün Batımı veya diğer bir isimle Sunset filminin Vlad Ivanov, Juli Jakab, Marcin Czarnik, Judit Bardos ve Evelin Dobos’tan oluşan bir oyuncu kadrosu var. Filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlenen isim ise Laszlo Nemes olmuş.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

John Wick Chapter 3: Parabellum 17 Mayıs da Gösterime Girdi

Aykut Enişte – Fragman (24 Mayıs’ta Sinemalarda)