2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Hazır Mısınız?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ayrıntılarına burada giriyoruz!

Mustafa

2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Ancak yine de seçmenin fazlasıyla merak ettiği birkaç konu var. Merak konusu olan bu konular aynı zamanda TV kanallarında çokça yer verilen konular arasında yer alıyor. Peki nedir bu konular? İşte cevabı burada.

Her seçim sürecinde olduğu gibi bu dönemde de seçmen listeleri, sandık görevlileri merak ediliyor. Listeler mart ayında hazırlandı ve yayınlandı. Hazırlanan bu listelere itiraz süresi ise 2 Nisan tarihinde son buldu.

Seçmen listesi incelendiğinde pek çok kişinin hanesine kayıt edilen yabancı uyruklu kişiler dikkat çekti. Hal böyle olunca seçmenler listelerini kontrol etti. Aynı durumla karşılaşan seçmenler itirazlarını ilgili kurumlara iletirken süreç de takip edildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlere yurt içinden ve yurt dışından yüz binlerce seçmen katılım sağlayacak. Dolayısıyla seçmenlerin ilgili kanallar ile listeleri ve seçmen kütüklerini sorgulaması açıkça gerekiyor.

Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yıllardır beklenen seçim gününe sayılı zaman kala seçmen listeleri de hızlıca belirlendi. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan genel seçime yurt içinden ve yurt dışından katılım sağlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti 28. Dönem milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri Mayıs ayının ortasında yapılacak. Adaylar ve pusulalar belli oldu. Ancak seçmen için listeler de bir o kadar önemli. Takip edilen birkaç küçük adımla siz de listedeki yerinizi hızlı ve detaylı şekilde sorgulayabilirsiniz.

Seçmen listesi YSK’nın resmi adresi üzerinden sorgulanabilir. Yurt içi ve yurt dışı seçmen için ayrı hatlar sağlanmıştır. Bu hatlar sayesinde dakikalar içerisinde şahsınız için sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet seçmen sorgulama için en doğru paneli sunuyor. E-devlet tarafından sunulan seçmen sorgulama paneli seçimlerde oy kullanma hakkına sahip kişileri açıkça gösterir. Böylelikle kendinizin, ailenizin ve hatta komşularınızın listede olup olmadığını görebilirsiniz.

Seçmen kaydımı nasıl öğrenebilirim diye soruyorsanız şu adımları takip edin;

  • E-devlete giriş yapın.
  • Arama motoruna “seçmen kaydı sorgulama” yazın.
  • Arama sonucunda yurt içi ve yurt dışı seçmen kaydı sorgulama seçenekleri çıkacak. Yurt içi seçmenseniz yurt içi kayıt sorgulamayı; yurt dışındaki seçmenseniz yurt dışı kayıt sorgulamayı seçin.
  • İlgili seçenekte sizin kütük kayıtlarınız bulunur. Aynı kanaldan oy kullanımı yapacağınız adres de açıklanır. Ayrıca bu sayfada aynı ikametgahı ve binayı paylaştığınız seçmenlerin listesine de erişim sağlarsınız.

Seçim listeleri aynı zamanda muhtarlıklarda da askıya asıldı. Böylelikle seçmenlerin isimleri ve listeleri kontrol etmeleri sağlandı. Yapılan incelemeler sonucunda isminizin listede yer alıp almadığını görebilirsiniz.

Seçmen listelerinin diğer bir önemi evde yaşamayan ancak haneye kaydedilen kişilerin tespitidir. Aynı hanede yaşamayan yabancı asıllı kişilerin var olması son seçimlere de gölge düşürmüştü. Dolayısıyla listelerin kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Ancak kontrol ve itiraz süresi 2 Nisan’da son buldu.

Seçmen Listeleri Ne Zaman Açıklanacak?

Seçmen listesi kontrol için internet ortamında ve muhtarlıklarda sergilendi. Hatalı olan kayıtlar için gereken işlemler de tamamlandı. Bundan sonraki süreçte ise seçmen, oy kullanabileceği tebligatın kendisine ulaşmasını bekliyor.

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi için oy kullanacak kişilerin listesi hazırlandı. Yalnızca oyların kullanılacağı yerlerin seçmene bildirilmesi adımı beklemede. Seçmen listesi ne zaman açıklanacak sorusu da bu bekleyiş sürecinde sıklıkla soruluyor.

Seçmen kaydı sorgulama e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılır ve teyit edilir. Aynı şekilde listelerin yayınlanması ve oy kullanımını yapacağınız adresler de doğrudan profilinize yansıtılır. 12 Nisan 2023 tarihinde seçmen kütüklerinin tamamlanması bekleniyor. Bu tarihten sonra seçmen listesi dışındaki atamalar yapılacak. Ardından e-devlet kanalı ile oy kullanma pusulaları yayınlanacak.