1. Ana Sayfa
  2. Teknolojik Gelişmeler

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Kullanılır?

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Kullanılır?
0

3D yazıcı nedir? 3D yazıcı sanal ortamlarda tasarladığınız ve ürettiğiniz içerikleri somut nesnelere dönüştüren bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde sadece hayal etmekle kalmayıp hayallerinizi de gerçeğe dönüştürebileceksiniz. Bu teknoloji teknolojinin en önemli ürünlerinden birisi olup somut gerçeklik ile teknolojinin önemli bir buluşma noktasıdır. Peki, 3D yazıcı teknolojisi nedir, nasıl çalışır?

3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcı nedir? Bilgisayar ortamında artık pek çok ürünün tasarımı çeşitli programlar aracılığıyla kolaylıkla yapılabiliyor. Sanal ortamda yapmış olduğunuz üç boyutlu tüm tasarımları 3D yazıcı sayesinde somut bir ürüne dönüştürebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz bir ürünü oluşturabilir, prototip alabilir ya da bir aparatı somut ürüne dönüştürebilirsiniz. Günümüzde çok farklı şekillerde üretilen bu araçlar yaygın bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Bu yazıcıların en çok kullanılan modeli FDM tipi yazıcıdır.

3D Yazıcı Nasıl Ürün Oluşturur?

3D Yazıcı Nasıl Ürün Oluşturur?

3D yazıcı teknolojisi karmaşık bir yapıya sahip olsa da ürün oluşturmadaki mantığı oldukça basittir. Bu yazıcıların ürün oluşturma sürecinde yazıcıya verilen plastik materyaller sıcak bir uç aracılığıyla eritilerek ürünler ortaya çıkarılır. Yazıcılar tasarlanmış olan ürünü katman katman oluşturarak bir bütünlük oluşturur. 3D yazıcı ile ürün oluşturmak için tasarımlar çeşitli programlarda oluşturulur. Bu programlardan birisi SolidWorks programıdır. Bu platformlarda tasarımlar STL adı verilen bir formatta ortaya çıkarılır.

3D Yazıcı nedir? Oluşturulan dosyalar yazıcının nesneyi nasıl yazdıracağını belirlemek için dilimleyici ya da slicer olarak adlandırılan bir programa gönderilir. Dilimleyiciler yazıcıya şeklin dilimlenmesi ile ilgili bilgi sağlarlar. Dilimleyiciler tasarımla ilgili .gcode adlı yeni bir dosya formatı oluştururlar.

Bu dosyalar USB ya da bir kart aracılığıyla yazıcıya gönderilir. Bu aşamada 3D yazıcı iplik şeklinde olan plastik malzemeyi bir motor aracılığıyla iplik iplik meydana getirir. Yazıcının baskı işleminin başlayabilmesi için baş bölgesinde bulunan ve nozzle olarak adlandırılan bölgenin uygun sıcaklığa erişmesi gerekir. Böylelikle malzemeler üst üste serilerek nesne oluşturulabilir.

3D Yazıcılarda Kullanılan Teknolojiler Nelerdir?

3D Yazıcılarda Kullanılan Teknolojiler Nelerdir?

3D yazıcılar belirli bir nesneyi ortaya çıkarabilmesi için pek çok teknolojik ürün ile donatılmıştır. Bir 3D yazıcı gıda alanından sağlık alanına kadar pek çok alanda kullanılarak işlev üstlenir. Bu alanlarda sorunsuz ürünlerin ortaya çıkarılabilmesi için de çeşitli katman teknolojilerinden yararlanılır. Bu teknolojiler arasında SLS, FDM, DLP ve Stereolithography gibi teknolojiler sayılabilir. Bu teknolojiler farklı şekillerde ve farklı özelliklere sahip olan 3D yazıcıların ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır.

Bir 3D Yazıcı ile Neler Üretilebilir?

Bir 3D Yazıcı ile Neler Üretilebilir?

3D yazıcı teknolojisi ile üretmenin bir sınırı yoktur. Kısaca belirtmek gerekirse üretmek sizin hayal gücünüzle ilgilidir. Günümüzde 3D yazıcı ile yiyecek bile üretilebilmektedir. Bununla birlikte pek çok yazıcı plastik hammaddelerden yararlandığı için genellikle plastik ürünler üretilir. Bu yazıcılar şu anda özellikle tekstil ve sağlık alanında yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Elbise, saat ve bileklik gibi ürünler bu teknoloji sayesinde kolaylıkla üretilebilir hale gelmiştir. Sağlık alanında özellikle protez üretimi noktasında 3D yazıcılar popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte spor ürünleri ve uzay materyalleri üretilen ürün grupları arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap