in

400 Yıl Unutulan Şehir Machu Picchu Gezisi ve İnka Uygarlığı

Güney Amerika’daki And dağlarının yakınında bulunan Cusco şehri etrafında yarı mitolojik olarak dönemin ilk inkası kabul edilen Manco Capac’ın Cusco Krallığını kurması ile İnka uygarlığı devri başlamıştır. 1438 yılında Pachacutec bu uygarlığa “Tahuantinsuyu” ismini veriyor ve Pachacutec antik şehir Machu Picchu’nun mimarisini yaptıran kişi olarak da biliniyor. 100 yıl gibi bir süre burada yaşayan halk 1500’lü yıllarda bu antik şehri terk ediyor ve terkedilişinden sonra yaklaşık olarak 400 yıl gibi bir sürenin sonunda 1911 yılında Hiram Bingham isimli bir kâşif Machu Picchu’yu buluyor. Eski dönemlerden bu yana antik şehrin ismi bilinmediği için yakınlarında bulunan bir dağın zirvesinden Machu Picchu ismi alınmış ve bugün kullanılan Machu Picchu ismi Keçuva dilinde “Eski Zirve” anlamına geliyormuş. Din olaraksa İnkalılar çok tanrılı dine mensuplarmış. İnka Medeniyeti hakkında bilinen çoğu bilgiler günümüze kadar efsane olarak gelmiştir ve hala bu bilgiler efsanevi özelliğini koruyor. Geçtiğimiz yakın dönemde Machu Picchu Dünya’nın yeni 7 harikasından biri olarak kabul edildi. 

Gezginler Machu Picchu’ya Nasıl Ulaşır?

Güney Amerika’ya giden turistlerin çoğunluğunun görmek istediği yerlerden biride Machu Picchu oluyor. UNESCO kültür mirası listesinde olan Machu Picchu antik şehrine gitmek biraz zahmetli ve bir o kadarda pahalı oluyor. Machu Picchu’ya yolculuğa başlamadan önce turistler yanlarına ihtiyaçları olabilecek şeylerin içinde bulunduğu bir çanta yapıyorlar. Çantalarına antik şehirde ışık olmadığı için veya yürüyüşlerde ihtiyaçları olabileceği için kafa lambası veya el lambası, su, atıştırmalık yiyecek ve içecek, sinek ve böcek koruyucu sprey, yağmurluk, cep telefonu şarj cihazı, yedek fotoğraf makinesi şarjı ve kartı alıyorlar. Ayrıca zirvede nefes almakta zorlananlara oksijen desteği veriliyor.

Peru’nun Cusco şehrinden 88 kilometre uzaklıkta bulunan Machu Picchu’ya gitmek isteyen turistlerin önce Aguas Calientes’e ulaşması gerekiyor. Bunun içinde birkaç alternatif bulunuyor:

  • Birinci alternatif, Cusco üzerinden yapılan turlar ile gidiliyor. Bu yolculukta geze geze gidiliyor.
  • İkinci alternatif, 3 saat tren seyahatinden sonra otobüsle 8 kilometrelik mesafeyi giderek gidilebiliyor,
  • Üçüncü alternatif önce Santa Maria’ya otobüsle gidip sonra Hydro Electrica’ya geçip oradan 3-4 saat yürüyerek ulaşılıyor. Bu yürüyüşte Aguas Calientes’e bir nevi tırmanma yürüyüşü yapılarak çıkılıyor, fakat bu yürüşte muhteşem doğanında tadı çıkarılıyor.

Aguas Calientes’e ulaşan herkes genellikle orada 1 gece konaklıyor, ertesi sabah otobüslerle 15-20 dakikada Machu Picchu’ya gidebiliyor. Machu Picchu’ya ulaşmak için hangi yol seçilirse seçilsin Machu Picchu giriş ve tüm ulaşım araçlarının biletlerini birkaç gün önceden almak yolculukta rahatlık sağlıyor ve Machu Picchu’yu görebilme şansını artırıyor. Çünkü Machu Picchu’yu günde 2000 civarı turist ziyaret edebiliyor.

Gizemli Antik Şehir Machu Picchu

Machu Picchu’ya ulaşanlar İnka Medeniyetinin muhteşem ve gizemli antik şehriyle karşı karşıya kaldıklarında adeta büyüleniyorlar ve İnka tarihiyle bütünleşiyorlar. 400 yıla yakın bir süre unutulmuş olan bu antik şehrin halkı tarım için kullandıkları teraslarda genellikle mısır yetiştirirlermiş. İspanyollar İnkaları işgal etmek istedikleri zaman, Machu Picchu antik şehrini dağların arasında ve zirvede kaldığı için görememiş ve bu yüzdende şehir bugüne dek korunup tahribata uğramamış. Hiçbir şekilde zarar görmeyen taş yapıdan oluşmuş antik şehrin 3000 basamağı var olduğu gibi yapılan araştırmalarda da 50 İnka mezarı bulunmuş.

Antik şehri ziyaret edenler kalıntıların aralarında dolaşan alpakaları ve lamaları da sıkça görebiliyorlar. Geri dönmeden önce turistlerin çoğu Machu Picchu’yu ziyaret ettiklerini göstermek için pasaportlarının bir sayfasına Machu Picchu damgası vurduruyorlar. Machu Picchu’yu görmeyi isteyip 2360 metre yükseklikteki zirveye ulaşmış olan gezginler antik şehri gezip büyülü havasını teneffüs ettikten sonra geri dönüyorlar. Dağın zirvesine yapılmış olan Machu Picchu’nun tekerlek ve yazıyı dahi bulamamış olan İnkalılar tarafından nasıl inşa edildiği şehrin tarihindeki efsanevi gizemliliği nedeniyle günümüzde hala merak uyandırıyor.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

CV'nizde Kesinlikle Bulunması Gereken 4 Önemli Özellik

Kadınları Baştan Çıkaran En İyi 8 Erkek Parfümü