1. Ana Sayfa
  2. Teknolojik Gelişmeler

4K Televizyon Alırken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler Yazımızda

4K Televizyon Alırken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler Yazımızda
4K Televizyon Alırken nelere dikkat etmeli
0

Teknoloji ilerliyor hem de durmadan duraksamadan ilerliyor. Artık teknolojik gelişmeler, yenilikler o kadar sıradan oldu ki, yeni bir sabah yeni bir gelişme anlamına gelmeye başladı. Bazen bu gelişmelere ayak uyduramayıp, teknolojiye yenik düşüyoruz. Mobil platformda olsun, bilgisayar teknolojilerinde olsun, mutfak gereçlerinde, ev aletlerinde olsun sürekli bir gelişim. Tabi televizyonların gelişmemesi de imkansız bir şey.

Bilim ve buluşların kaynağı da elbette hayallerdir. Televizyon yayınları yapılmaya başlandıktan sonra renkli televizyon hayali boy göstermeye başladı. İlk 1940 yılında gündeme gelen bu fikir için çalışmalar başlatıldı. Her ne kadar 1950’li yıllarda ilk renkli televizyon üretilse de kullanımına 1960’larda geçildi. Türkiye ise ancak 80’lerde renkli televizyon kullanımına başladı. Daha sonra gelişmeler devam etti televizyon kanalları artmaya başladı, hayaller artmaya başladı. Şu an gelinen son nokta ise adeta Nirvana. Bunun ötesi nasıl hayal edilir, muamma.

Şu an da yeni bir trend olan ve üretimi hızla devam eden 4K televizyonlar, HD kalitenin 4 katı daha iyi bir görüntü kalitesi yaşatıyor. Yeni televizyon alacak kişilerinde bu televizyonlara yönelmesi gayet normaldir. Ancak özellikle ülkemizde teknoloji bilinçsiz kullanılıyor. Birkaç güzel şey duyulduğu zaman hemen etkilenilip alınıyor. Ancak geleceğin televizyon teknolojisi olan 4K televizyon alırken daha dikkatli davranılmalı. Zira birkaç detayın atlanması durumunda alınan 4K televizyon pek de uzun ömürlü olmayacaktır. 4K televizyon satan bazı firmalar her ne kadar biz 4K TV satıyoruz dese de gerçek pek böyle değil. Her 4K televizyon yazan televizyon, 4K TVolmuyor.

Peki 4K televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, çözünürlüğe dikkat etmek olmalı. 3840×2160 çözünürlüğe sahip olmayan televizyonlar size 4K yayın imkanı sunmayacaktır. Alınan 4K televizyonun mutlaka 3840×2160 çözünürlüğe sahip olması gerekir.

4K televizyon alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise; saniyede işleyebildiği resim sayısıdır. Bunun ölçüsü ise “p” dir. Şu an piyasada satılan 4K televizyonlarda ise en yüksek miktar 60p dir. Alınacak 4K televizyon kesinlikle 60p olmalıdır. 60p özelliğine sahip bir 4K televizyon almanız durumunda daha düşük değerler olan 24p, 30p veya 50p yayınları da izleme imkanınız var. Ancak 60p yerine 30p alırsanız işte bu durumda 50p veya 60p yayınlara erişemeyeceksiniz. İşte bu detay 4K televizyonun ömrünü etkiler. Ülkemizde 4K yayın yapan tek televizyon kanalı TRT 4K dır. TRT 4K ise 50p değerinde yayınlar yapıyor. İlerde bu değerlerin artması kaçınılmaz. Özel televizyon kanalları da 4K yayınlar için hazırlıklarına devam ediyor.

İlk iki detay kadar önemli olan hatta hayati diyebileceğimiz bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise 4K televizyon ile birlikte gelen dahili uydu alıcısı. 4K televizyon alırken dahili uydu alıcısının 4K desteği sunup sunmadığı iyice öğrenilip ona göre bir seçim yapmak gerekir. Alınan 4K televizyonun dahili uydu alıcısı 4K yayın desteğine sahip ise mevcut yayınlar ve ileride olacak yayınlar sıkıntısız bir şekilde izlenebilir. Ancak dahili uydu alıcısı 4K yayınları desteklemeyen bir televizyon almak sizi biraz üzebilir. Üstesinden gelinmeyecek bir sorun değil aslında. Çözüm için 4K yayın desteği olan bir harici uydu alıcısı yeterli olacaktır. Ama bu da günümüzde bir diğer önem verilen nokta olan estetiği bozacaktır.

4K televizyon alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise televizyonun kavisli olması. Kavisli televizyonların derinliği daha iyidir ve daha kaliteli bir yayın sunarlar. Ancak tabi ki düz ekran almanın da bir sakıncası yoktur.

Yorum Yap