1. Anasayfa
  2. Online Alışveriş ve Moda

5 Nokta Özelliği Olan Ayakkabılar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

5 Nokta Özelliği Olan Ayakkabılar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
1

Her daim sağlıklı bilinen, destek noktalı olarak üretilen ayakkabılar ve silikon tabana sahip ayakkabılar; özellikle ayak eklemlerindeki hareketlerin düzenini ve konforunu bozmaktadır. Ayakkabılarda kullanılan beş nokta özelliği; özellikle globalleşen dünyada tam gün ayakları üstünde çalışmak zorunda olan kişiler adına adeta biçilmiş kaftandır.

Modern insanların vazgeçilmezi olan topuklu ya da dolgu topuklu ayakkabılar ise tüm vücudun biyo –mekanik, nöro-kimyasal dengesini bozmaktadır.

Bu Yazımızda ilginizi çekebilir : Ayak Kokusuna Son Verecek 10 Yöntem

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuklu ayakkabı ile dolgu topuklu ayakkabıların gerekenden fazla yüksek olması, vücudumuza çok çeşitli noktalardan hasar verebilmektedir.  Tüm vücut ağırlığının ayak parmakları üzerine toplanması, omurganın öne doğru eğim göstererek bel-boyun ve diz eklemlerinin de aşırı ve sürekli gerilim yaşamasına ve zamanla duruş bozukluğunun ortaya çıkmasına da yol açar. Peki, bu hususta sorun yaşamamak adına doğru ayakkabı seçimi yapabilmek için ne gibi önlemler alınması gerektiğine bakılması gerekirse:

  • Ayakkabı alırken seçtiğiniz topuklu ayakkabının yüksekliğinin en fazla üç buçuk santimetre olmasına dikkat ediniz.
  • Ayakkabılarınızın sağ-sol ve ön-arka eksenleri olmak üzere esnek ve bükülebilme özelliğine sahip olup olmadığına dikkat ediniz.  Bu noktada esnek ve bükülebilen ayakkabıların tercih edilmesi ayak sağlığı açısından oldukça önemlidir.
  • Özellikle ayakkabılarımızın; ayak şeklimize uygun, taraklı yapıya sahip ayaklarda özellikle iç kısmının geniş ve rahat olmasına dikkat edilmesi gereklidir.  Ayakkabının ayağa uygun ve rahat olması, aynı zamanda ayakta oluşabilecek mantar hastalıklarının da önleyicisi niteliğindedir.
  • Ayakkabılarınızın düztabanlı ve kesinlikle altı nokta yükseltileri ve iç yan yastıkçık olmalıdır.

Ayakkabılar da Beş Nokta Özelliği Nedir?

5 nokta özelliği olan ayakkabılar hakkında bilinmesi gereken her şey |online alışveriş ve moda

Ayaklar, vücutta tüm ağırlığı taşıyan merkez kontrol noktasıdır. Bütün gün ayakta kalmak, insan vücudunda dayanılmaz bel ağrısı ve sırt ağrısına sebep olarak,  ciddi hasarlar ortaya çıkarabilir. Bu ağrıları önlemek için beş nokta özelliği, özel taban sistemi ile bu sorunlara çözüm getirilmektedir.

Beş Noktaya Ait Çarpıcı Özellikler:

  • Ayaklara beş önemli noktadan, anatomik taban desteği vererek rahatlatmaktadır. Beş nokta ayakkabılarda genellikle kullanılan bu özellik, tabanın dengeli basma özelliğini koruyarak, ağrısız bir yaşam sağlar.
  • Beş nokta ayakkabı modelleri; ayak sağlığı noktasında verdiği fayda ile ayaklarımıza rahatlık verir. Bu noktada her yaş grubunda rahatlıkla kullanılarak satın alınabilmektedir.
  • Dört mevsim kolay kullanımı ile her yaşa hitap eden bu ayakkabılar ortopedi doktorlarınca da, bel fıtığı, kireçleme ve benzeri hastalıklara sahip kişilere tavsiye edilmektedir.
  • Şıklığından taviz vermeyen kişilerin de ayak sağlığı düşünülerek, bu ortopedik özelliğe sahip ayakkabılar çok şık ve modern tasarımlar ile tüketicinin beğenisine sunulmuştur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir