in ,

5 Soruda Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik sendromu günlük hayatta depresyon ile karıştırılsa da aslında, belirtileri ve başa çıkma yolları açısından depresyondan ayrılıyor. Özellikle fark yaratma kaygısının rekabete dönüştüğü bu günlerde gençlerde çok sık rastlanan tükenmişlik sendromuna dair en çok merak edilen 5 soruyu sizler için derledik ve cevapladık.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu en basit tanımıyla, kişinin yoğun yaşam hızı ve ağır rekabet şartlarına uzun süre maruz kaldıktan sonra hissettiği isteksizlik, mutsuzluk, ümitsizlik ve motivasyon kaybı halidir. Yani bu sendroma girmiş kimseler kendilerini gerek duygusal gerekse de fiziksel olarak tükenmiş bir kalem gibi bomboş ve işlevsiz hissedebilir.

Tükenmişlik Sendromu Neden ve Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Yaygın olarak bilinenin aksine tükenmişlik sendromu her zaman iş yerindeki çalışma temposu ya da ağır rekabet sonucu ortaya çıkmıyor. Mesleki tükenmişlik sendromu durumlarında belirsizliğin ve kararsızlığın da önemli derecede rol oynadığı biliniyor. Yani bir süredir bir iş yerinde çalışan birey, organizasyon ve kalabalık içinde “Ben burada ne yapıyorum?” ya da “Tam olarak ne işe yarıyorum?” gibi sorulara kapılamaya başladıysa, bu düşünceleri genelde tükenmişlik sendromu izliyor. Yine iş yerinde veya özel hayatta yaşanan aşırı yoğunluk ve stres kişinin kendine ayırdığı zamanlardan çalması da o çalınanın zaman içinde kendini tükenmiş hissetmesine neden olabiliyor.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromunun günümüzde herkesin hissedebildiği bir çok belirtisi mevcuttur. Bu belirtilerin başlıca görülen belirtileri ; yorgunluk, halsizlik, mutsuzluk ve uyku düzensizlikleri olarak bilinmektedir. En çok görülen ve bilinen belirtisi ise hayattan keyif alamama halidir. Ancak tükenmişlik sendromunun bazı farklı belirtileride görülebiliyor. Bunlar günlük hayattaki sergilenen performansta düşüş, okurken istemsizce satır atlama, dikkat dağınıklığı ve gelecek ile ilgili yapılan planlardan vazgeçme eğilimidir.

Tükenmişlik Sendromu İle Depresyon Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yalnız, huzursuz, yorgun ve mutsuz hissetme gibi depresyona benzer belirtileri olsa da aslında tükenmişlik sendromu ile depresyon arasında epey fark vardır. Çünkü tükenmişlik sendromu genelde üretimle ilgili koşullar nedeniyle ortaya çıkar. Depresyon ise hiç bir sebep yokken kişinin geçmişte yaşadığı olaylardan ortaya çıkabilir. Ayrıca tükenmişlik sendromunda genelde ilaç ve psikiyatriste gereksinim duyulmazken depresyon tedavisinde bu tedavi yöntemleri vazgeçilmezdir.

Tükenmişlik Sendromu En Çok Hangi Ortamlarda Görülüyor?

Tükenmişlik sendromu günlük hayatta “beyaz yakalılar” olarak adlandırdığımız ve büyük şirketlerde çalışan bireylerde sıklıkla görülebiliyor. Terfi ile ilgili endişeler, kötü patronlar ve iyi kurulmamış ekip arkadaşları arasında kendini çaresiz ve bitkin hisseden beyaz yakalılar bu hastalığın baş rol oyuncuları. Ancak araştırmalara göre, bu sendromun özellikle yoğun devlet hastanelerinde çalışan ve günde yüzlerce hastayla ilgilenen sağlık personellerinde, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinde ve hizmet sektöründe çalışan kişilerde yoğun olarak görüldüğünü gösteriyor.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hem yerli hem de komedi, SIFIR: Etkisiz Eleman ile 26 Nisan da Gülmeye Doyamayacaksınız

26 Nisan da Corgi İle Animasyon Serilerine Bir Yenisi Daha Ekleniyor