in

7 Soru da İki Uçlu Hastalık Bipolar Bozukluğu Tanıyalım

Bu hastalıkta iki uçlu (duygu durum bozukluğu ) yani bir diğer ismiyle manik-depresif rahatsızlık, insanların duygu durumunda, enerjisinde ve sosyal aktivitelerini yapmada bozulmalara sebep olan psikolojik bir hastalığa bipolar bozukluk denir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler hayatlarında keskin -inişler çıkışlar yaşarlar, iş ortamların da, okul hayatların da ve beraberin de aile ilişkilerin de, arkadaş ilişkilerin de sorunlar yaşayabilirler.

Kişinin ruh halin de çarpıcı değişikliklere neden olan yükselme ve alçalma dönemleri vardır. Bu dönem depresif dönem ve manik ataklar olarak tanımlanır.  Bazı kişiler için depresyon ya da mani olarak gerçekleşir. Bazı kişiler de ise iki uçlu duygu durum arasın da gidi gelmeler yani (Karma epizot) şeklin de görülebilir.

Toplum da bipolar bozukluk genç erişkinler de 15-35 yaş aralığın da ortaya çıkmaktadır. Hem kadın hem de erkekte eşit olarak görülmekte olan bir hastalıktır.

Öğrenilmiş Çaresizlikten Sorunları Aşmaya Giden Yolculuk

#1 Mani Nedir?

Maniye girmiş olan kişi (yani manik hasta) son derece neşeli bir ruh halin de bulunur. Neşeli olmakla birlikte kolaylıkla da sinirlenme durumu söz konusudur. Bipolar hastalığı (duygu durum ) bozukluğu olan kişilerin fikirlerini eleştirdiğin zaman ve taşkın olan davranışlarını engellemeye çalıştığın durumlar da büyük bir öfkeye kapıldıklarını görürüz. Mani dönemin de kişi neşeli , mutlu ve çok esprili olmasına rağmen kişinin bütün sosyal uyumunun bozulmuş olduğunu görürüz.

  #2 Bipolar Bozukluk (manik dönem ) Belirtileri Nelerdir?

  Uyku problemi görülür(uyku ihtiyacında azalma ) artmış bir enerji durumu yerinde duramama hali konsatrasyonda azalma durumu. Cinsel istekte artma görülmesi. Çok para harcama durumu. Kişinin kendi kabiliyeti konusun da gerçek olmayan inanışlara sahip olma durumu. Yargılama kapasitesin de azalma görülmesi. Düşünme ve konuşmasın da bir artış sergileme. Tahrik edici ve uygun olmayan davranışlar sergileme. Alkol kullanımın da artış ve madde kullanımın da artış görülmesi. Bipolar depresif atağa (döneme ) bağlı belirtiler umutsuz olma ve beraberin de karamsar olma durumu, üzgün, endişeli ve kendini mutsuz hissetme yaşamaktan zevk almama durumu. Enerji azlığı görülmesi. Unutkanlık Konsantrasyon güçlüğü görülmesi. Değersizlik hissi. İştahta değişiklik görülmesi, kilo kaybı ve kilo alımı durumu. Çaresiz hissetme ve beraberin de değersiz hissetme durumu. Ölümü veya intiharı düşünmek.

   #3 Bipolar Bozukluğun Sebepleri

   Bipolar bozukluğun nedenleri arasında genetik faktörler yer alır. Genetik olarak bipolar bozukluğa sahip olan kişiler yaşamış olduğu stresli hayat bu hastalığı tetikleyebilir. Ayrıca aile bireylerin de bipolar hastalığı olan insanlar da bipolar bozukluğun meydana gelme ihtimalinin çok yüksek olduğu söylenmektedir.

    #4 Bipolar Bozukluk Gelişimin De Rol Alan Risk Faktörleri Nelerdir ?

    Sigara kullanımı, yeterli derecede bedensel aktiviteleri yapmama durumu ,kötü beslenme alışkanlığının bulunması, kullanılan ilaçların yan etkisi. Yaşanan iş sorunları. Stresli bir yaşam sürmek. Mali sorunlar yaşamak.

     #5 Bipolar Bozukluğu Önlemek İçin Neler Yapılabilinir?

     Düzenli ve yeterli uyku uyumaya dikkat edilmelidir. Yaşa ve vücut tipine uygun olan sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmalıdır. Bunun için bir doktora giderek doğru bir beslenme planı çıkarılması istenmelidir. Alkol kullanılıyorsa şayet kullanılan miktar azaltılmalı ya da hiç alkol kullanılmalıdır. Nefes egzersizleri uygulanmalıdır. Beraberin de öfke kontrolü yapılmalıdır.

      #6 Bipolar Bozukluğu Olan Kişiler De Aile Ve Çevre Yardımının Önemi

      Bu hastalığın tanısı olan kişiler, çoğu zaman hastalığını kabul etmemektedirler. Bu duruma neden olarak ise çevrelerin de olup bitenleri gösterme eğilimin de bulunmaktadırlar. Bu sebepten ötürü tedaviyi başlamak ve devam ettirme koşunda aile ve çevre desteğinin çok önemi vardır. Aile bireyleri hastalık dönemine ait dönemler de depresif dönemler de çökkünlük ve beraberin de ağlama atakları ya da manik dönem de kontrolsüz derecede para harcamak, alkol kullanmak ve madde kullanmak gibi durumlar görülür. Bunların sonuçları ile baş etmek konusun da oldukça zorluklar yaşanmaktadır.

       #7 Bipolar Bozukluk Tedavisi

       Herkeste bipolar bozukluk tanısı farklı olup alt tip, şiddet yoğunluk ve sıklık göstermektedir. Bu hastalığın tedavisin de önce doktor tarafından bipolar testi yapılmalı ve psikiyatrik tanı konduktan sonra uygun tedavi biçimi seçilmelidir. Bipolar bozukluk tedavisin de akut alevlenme döneminin tedavisi ve koruma tedavisi iki aşamalı tedavi şekli söz konusudur. Bipolar bozuklukta atak tedavisi, modern tıbbın başarı ile tedavi edilebildiği, hastanın zaman zaman geçirmiş olduğu manik atakların veya depresif atakların tedavisine denir. Atakların tekrarlama riskine karşı, planlanmış olan koruyucu tedavi sırasın da atak sıklığının azalması, hasta tekrar mani veya depresyon geçirse bunların hafif olması ve bunların kısa sürmesi sağlanmaktadır. Uzun dönem de koruyucu tedavinin sürdürülmesi gerekmektedir. Bipolar hastalığının tedavisin de hekim tarafından planlanmış olan duygu durumu dengeleyen ilaçlar ile beraber destekleyici psikoterapi ve psikososyal terapilerin uygulanması bipolar hastalığın kontrolü açısından çok önemli görülmektedir

        Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

        Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

        Yazar : Romantik07

        Bir cevap yazın

        E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

        Loading…

        0

        Sadece Bugün Varız

        Okul Zili Çaldı ama Çocuklar Hala Okula Uyum Sağlayamadı