1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Akıllı Telefonlarda Miyop Riskine Dikkat!

Akıllı Telefonlarda Miyop Riskine Dikkat!
Teknoloji ve miyop

Son yıllarda göz hastalığı olan Miyop rahatsızlığının nedeni bilgisayar tablet ve cep telefonları oldu. Teknoloji devriminin yaşandığı içinde bulunduğumuz yüzyılda teknoloji ile gelen olumsuzluklarda kaçınılmaz oluyor. Çocuklar ve gençlerin elinden bir an olsun eksik etmediği tablet ve cep telefonları miyop rahatsızlığını beraberinde getiriyor.  Teknolojinin gelişmesiyle birçok yenilikler gerçekleşirken bu gelişmenin birde olumsuz etkileri, yan etkileri var.

Dünyada kanserojen olarak birinci sırada sigara yer alırken, sigaradan sonra ikinci kanserojen madde olarak tablet ve akıllı cep telefonları yer almaktadır.  Dünyada yapılan araştırmalar sonucu 8-14 yaş arası çocuklarda sıklıkla miyop hastalığına rastlanıyor bunun nedeni ise tablet ve akıllı cep telefonları olarak açıklandı. Neredeyse gün boyu elimizden düşmeyen akıllı telefonlar ve tabletler birçok hastalığı tetiklerken göz sağlığımızı da olumsuz yönde etkileyerek miyop hastalığına neden oluyor. Uzun süre ekrana odaklanan gözler miyop riskini artırmaktadır. Ülkemizde son dönemlerde sıklıklı artış gösteren miyop’un nedenleri başında cep telefonları, bilgisayar ve tabletler gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu hastalığın birde görünmeyen yüzü olduğunu ifade eden uzmanlar bu sorunların önüne geçmek için önlemler alınması konusunda ciddi uyarılarda bulunuyorlar.

bu yazımızda ilginizi çekebilir : Teknoloji İle Birlikte Gelen Hastalıklar

Günümüzde Miyop rahatsızlığının çok görüldüğünü söyleyen uzmanlar ilerleyen yıllarda daha büyük rahatsızlıklarla karşı karşıya kalacaklarını söyleyerek genç yaşta katarakt hastalarıyla karşılaşacaklarını belirtmeyi de unutmadı. Peki miyop nedir, Miyop nasıl tedavi edilir?

Miyop Nedir? Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop hastalığı bilindiği üzere bir göz rahatsızlığıdır. Son yıllar da toplumda sıkça görülen ve git gide artan toplumumuzda uzağı net görememe diye adlandırılan göz hastalığı miyop,  gözün ön ve arka çapının kırma gücünden daha fazla olması durumunda görüntünün böylelikle retinanın ön kısmına geçmesi nedeniyle bulanık görmemize neden olan bir göz rahatsızlığıdır.  Miyop tedavisinde uygulanan yöntemler; gözlük, lens ve lazer tedavisi ile yapılmaktadır. Miyop tedavisi bu 3 aşama ile tedavi edilir.  Tedavinin ilk aşaması maddi yönden de uygun olan gözlükle başlar fakat bu tedaviden memnun kalmayan estetiğe önem veren kişiler gözlük yerine kontak lens ve lazer yöntemini tercih edebilir.

İlginizi Çekebilir