1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Algofobi, Acı Ve Ağrı Duyma Korkusu Nedir?

Algofobi, Acı Ve Ağrı Duyma Korkusu Nedir?
0

Algofobi ender görülen bir fobi çeşididir. Acı ve ağrılardan korkma durumuna algofobi denir.

Bu rahatsızlığın belirtilerinde hastalığa sahip olan bireyler yalnızca acı ve ağrıdan değil bu hissin oluşma ihtimaline karşıda aşırı korku duyarlar. Normal hastalarda bazı fobi türleri normal seyrederken bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde korku durumu aşırı şekilde olur ve saplantı boyutunda devam eder. Anksiyete bozukluğuna da rastlanabilir.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Algofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Acı ve Ağrı korkusu yenilebilmesi için psikologlar ile psikoterapi yöntemine başvurulabilir veya psikiyatrlar ile ilaçlı tedavi yapılabilir. İlaçlı tedavilerde antidepresan ilaçlar kullanılarak tedavi şekline gidilebilir ve hastalık birkaç ay içerisinde tedavi edilebilir. Hastalık tedavi edilmesine rağmen bütün antidepresan kullanan kişilerde olduğu gibi hastalığın tekrar nüksetmemesi için ilaç hemen kesilmez, azaltılarak ve doktor kontrolünde kesilir.

İlaç tedavisi faydalı olmaması durumunda davranış bozukluğu tedavisi de hastaya uygulanabilir. Bu tedavi yönteminde terapist birey acı ve ağrıya karşı çeşitli yöntemlerle alıştırılıp duyarsızlaştırılır.

Bu tür rahatsızlıklar olduğunda muhakkak bir uzmandan yardım alınmalı ve uzman yardımıyla tedavi olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki; hasta kişiler hastalığını kabul edip kendisine ve doktoruna güvenmesi sonucunda pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi bu hastalıkta da bireylerin iyileşmesi görülecektir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap