İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ev Yaşam

Aliexpress de Vergi Dönemi Başladı!

Aliexpress de Vergi Dönemi Başladı!
aliexpress vergileri
2
+ - 1

Çin’in son dönemlerde ki en önemli ticaret sitelerinden biri olan Aliexpress, ürünlerinin diğer ülkelerde ki fiyatlara göre oldukça ucuz olmasıyla, bir anda tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de dikkatleri üzerine çekti.

Türkiye’de doların artmasıyla birlikte yurt dışından gelen birçok ürüne zam gelirken, alıcılar Aliexpress ’ten uygun fiyatlı ürünler almaya yöneldi. Hatta o kadar ki, Türkiye’de ki birçok satıcı da Aliexpress ’ten uygun fiyata ürün getirip üzerine ufak kârlar koyarak satmaya başladı. Buna bağlı olarak da doların yükselişe geçtiği bu dönemde, dolar ile işlem yapan Aliexpres gibi siteler aracılığı ile elimizde ki dolar yurt dışına çıkarak doların daha da yükselmesine neden oldu. Hepimizin bildiği gibi ülkeye ne kadar dolar girerse o kadar dolar düşerken, ülkeden ne kadar dolar çıkarsa da o kadar yükselir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Açıkladı!

Yakın zamanda, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, bu gibi durumların önüne geçmek için yurt dışı alışverişlerinin hepsinin vergiye tabi olacağını söyledi. Birkaç gündür sosyal medya hesaplarında yayınlanan fotoğraflara göre artık www.aliexpress.com.tr adresinden yapacağınız alışverişlerde vergi dönemine geçmiş bulunuyoruz.

Sosyal Medyada Tepkiler Büyüdü!

aliexpress de vergi dönemi başladı! |ev yaşam

Alıcıların indirimli ürünleri takip etmesi için kurulmuş, Facebook gibi platformlarda ki Aliexpress gruplarında (Aliexpress olta malzemeleri, Aliexpress akvaryum malzemeleri.. vb) yurt dışı alış verişlerde alınmaya başlayan vergilere tepkiler kısa sürede yayılmaya başladı.

Birçok kullanıcı alınan vergilerin ekran görüntülerini veya faturalarını paylaşırken, alınan vergilerle birlikte yurt dışından ucuz malzeme almak neredeyse hayal oldu.

Aliexpress Vergilendirme Ücreti

Gümrük sunum ücreti”, “damga vergisi” gibi 5.2 TL verginin bütün ürünlerden alındığı ve herhangi bir şekilde alt limitin bulunmadığı belirtildi. Yani 2 TL lik ürün de alsanız 10 TL lik üründe alsanız bu ücretleri her halükarda ödemeniz gerekiyor. Ayrıca 22 Euro (Yani 149 TL) üzerinde fiyata sahip bir ürün alacaksanız KDV, ÖTV gibi vergilerinde ürünün kategorisine göre alındığı belirtildi. Bu vergiler ürünün faturasına yüzde 18 veya yüzde 20 arasında artışa neden olmaktadır. Yani 150 TL lik bir ürünün size maliyeti 180-190 TL olarak yansıyacağını göz önünde bulundurmanız ve yurt dışı alışverişlerinizde daha dikkatli olmanız, kâr-zarar hesaplamalarını yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.