Amazon’un DC lobicilik çalışmaları keskin bir şekilde arttı

amazon-bulut-hizmeti

Amazon’un daha fazla devlet kurumunun bulut hizmetlerini kullanması için baskı kurduğu herkes tarafından biliniyor. Jeff Bezos, Washington’u yakından takip ediyor. Amazon Bloomberg raporuna göre, 2018’de Google’ın dışındaki diğer teknoloji şirketlerinden daha fazla sayıda kamu kurumunu lobiye soktu ve bulut hizmet sektöründe etkin olmaya çalıştı.

2018’deki e-ticaret devi, çoğunlukla vergi ve bilgi teknolojisi gibi alanlarda, çeşitli konularda bir şirket kaydında 14 milyon doların üzerinde para harcadı. Amazon ayrıca, iki taraflı bir araştırma kuruluşu olan Open Secrets tarafından toplanan federal kayıtlara göre, savunma, tüketici ürünleri güvenliği, göç ve hükümet sorunları gibi sorunları da etkilemeye çalıştı.

65 Milyon Dolardan fazla harcama yapıldı

Google, Facebook ve Amazon birlikte Capitol Hill’i etkilemek için geçen yıl 65 milyon dolardan fazla para harcadı. Federal kayıtlara göre, 2014’ten bu yana Amazon’un harcaması neredeyse üç katına çıktı. Google, geçen yıl lobide 21 milyon doların üzerinde para harcadı.

Bloomberg’e göre, Seattle’da bulunan lobi şirketi federal kurumları bulut bilişim hizmetlerini kullanmaya ikna etmeye çalışıyor. Amazon’un ayrıca, ofis malzemesinden mobilyaya, yani 50 milyar dolarlık bir pazar olduğu söylenen resmi satın alımlar için hükümet çapında planlanan bir e-ticaret sitesini desteklemek istediği bildiriliyor.

Amazon, yorum yapma isteğine hemen yanıt vermedi.

Amazon’un DC’deki varlığı, şirketin hemen yanında olacak olan 25.000 kişilik bir çalışan sitesi olan Arlington, Virginia’daki HQ2 planları ile ilerlerken büyük olasılıkla artacaktır. CEO’nun Washington Post’un da sahibi olması nedeniyle, Amazon’u hedef alan olarak gördüğü Bezos’la Başkan Donald Trump’ın arasındaki gerilimi nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık