in

Antibiyotik Kullanırken Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler

Antibiyotik kullanımı dikkat edilmesi gereken ve enfeksiyon durumları dışında tercih edilmemesi gereken tıbbi bir meseledir. Ne yazık ki pek çok kişi en ufak bir hastalıkta dahi ezbere antibiyotik kullanmaya meyillidir. Bu duruma dur demek başta hekimlerin daha sonra da biz bilinçli insanların görevidir. Bu yazıda da antibiyotik kullanırken kesinlikle yapmamanız gerekenler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sonbahar ile Birlikte Başlayan Grip Salgınından Nasıl Korunabiliriz?

Antibiyotik İle Tüketmeniz Gerekenler Besinlere Dikkat Edin

Antibiyotik kullanımı bazı zamanlar mide asidinin yapısını bozabilir ve bu durum da bir takım mide rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden antibiyotik ile tüketeceğiniz besinlere özen göstermelisiniz. Örneğin bol acılı ve baharatlı yemeklerden tedaviniz bitene kadar uzak durmalı ve asitli içecek tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bunun yanı sıra hekiminizin de tavsiyeleri doğrultusunda antibiyotik alırken tok ya da aç olmaya dikkat edin. Her antibiyotiğin yapısı birbirinden farklı olurken bazıları tok karnına bazılarıysa aç karnına kullanılmalıdır.

Alkolden Kesinlikle Uzak Durun

Antibiyotik kullanımı konusunda en sık sorulan sorulardan biri olan alkol ve antibiyotiğin birlikte kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Bunun sebeplerinin başında alkolün asitli bir içecek olması ve mideye zarar vermesi gelirken bir diğer yandan da alkol hastalık ile olan mücadelenizi desteklemeyen ve vücudun direncini düşüren bir içecektir. Vücudun direnci düştüğünde alınan antibiyotiğin de etkisi neredeyse sıfıra iner ve bu kimyasal ilacı bünyenize boştan yere sokmuş olursunuz. Bu yüzden antibiyotik alırken alkol tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Probiyotik Desteği Şart

Probiyotikler insan vücudu için oldukça iyi bakterilerdir. Fakat antibiyotik kullanımı bu iyi bakterilerin yok olmasına sebebiyet vermektedir. Bağırsakta yaşayan probiyotiklerin yok olması genital florayı bozduğu gibi kabız ve ishal gibi durumlara da yol açabilir. Bu yüzden antibiyotik yanında bolca probiyotik takviyesi almaya çalışın.

Probiyotik takviyesini kimyasal haplar haricinde lahana ve pancar turşusunda, kefir ve ev mayası yoğurtlarda bulabilirsiniz.

ANTİBİYOTİKLER BAZI DURUMLARIN TETİKLEYİCİSİ OLABİLİR DİKKAT EDİN

Antibiyotik kullanımı vücudu yoran bir tedavidir. Bazı antibiyotik ilaçlar menenjit ya da tüberküloz gibi hastalıkları tetikleyici özelliklere sahip olabilir. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapının etkisini de yok eden bu ilaçları alırken bazı önlemleri almak iyi olacaktır.

Tüm bu durumlardan sakınmak için aldığınız ilacın prospektüsünü iyi bir şekilde okumalı ve antibiyotik yanında bazı takviye edici ilaçları da almalısınız.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Heysel

Türkiye Gündeminden : Barış Pınarı Harekatı Nedir?

Call Of Duty Mobile İçin Gerekli Olan Sistem Bilgileri