in

Antik Şehir Roma’da Gezilecek Yerler

İtalya’nın başkenti olan Roma, tarihi açıdan oldukça zengin bir avrupa şehridir. Antik dönemden bu yana tarihi yapıtlarını koruyan bu şehir pek çok gezginin Avrupa denince uğradığı ilk adreslerden birisi olmuş durumda. Roma’yı ziyaret ettiğiniz zaman Roma İmparatorluğu’nun kokusunu şehirde hala içinize teneffüs ediyorsunuz. Şimdi Antik Şehir Roma turuna çıkalım ve Roma tarihi ile bütünleşelim.

Dünya’nın 7 Harikasından Biri Kolezyum (Colosseo)

Colosseo Meydanı’nda bulunan Kolezyum (Colosseo) 2007 yılında Dünya’nın 7 harikasından birisi olarak seçildi. Koleyzum’un inşasına M.Ö 72 yılında başlanmış ve o dönemin imparatorunun oğlu bu yapıtı açmaya nail olmuş. 50bin üzerinde koltuk kapasiteli bu Amfi tiyatro yani arena o dönemlerde gladyatör savaşlarına, gösterilere ve kutlamalara şahitlik etmiş. Hala ziyaretçi akınına uğrayan Kolezyum, Roma’da görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

Roma Forumu

Antik çağda M.Ö. 7. yüzyılda inşası yapılmış ve 1000 yıla yakın şehrin merkezi olmuş. Forum’da oldukça fazla tapınak, mahkeme ve bazilikalar bulunuyor. Bunlara Sezar tapınağı, Tabularium, Aemilia Bazilikası, Satürn Tapınağı örnek olarak verilebilir. Tabi bu söylediklerimiz sadece Forum’da görülebilecek yerlerden birkaçı diyebiliriz. 

Venezia Meydanı

1895-1911 arasında Giuseppe Sacconi tarafından inşası gerçekleştirilen bu meydan ve meydandaki anıt II. Vittorio Emanuele için yapılmış. Her Roma turistinin ziyaret ettiği bu meydan ve anıt Roma’nın gözde tarihi eserlerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Castel Sant Angelo Yapıtı

Oldukça ihtişamlı yapısıyla Castel Sant Angelo yapıtı Tiber Nehri’nin kıyısında bir kaledir. Bu kalede baş melek Mikail’in heykelleri bulunuyor. Söylentiye göre baş melek Mikail kılıcını kınına girdirirken kalenin üzerinde görülmüş. Kale M.S. 139 yılında inşa edilmiş ve günümüzde sıkça ziyaret ediliyor.

Bu tarihi yapıtların dışında Roma’da gezilip görülebilecek yerler arasında Trevi Çeşmesi, Trastevere, St. Paul Bazilikası, Popolo Meydanı, Vatikan, Pantheon ve Dünya’nın en ünlü merdivenleri olan İspanyol Merdivenleri de bulunuyor.

Roma’da Ne Yenir Ve Ne İçilir?

İnce hamuruyla yapılan “Pizza” Roma’da yiyebileceğiniz lezzetlerin başında geliyor. Roma’da yenilebilecek en meşhur yemeklerden biriside “Pasta” Türkçe anlamıyla spagetti veya makarna, Dünya’da ve ülkemizde de pek çok kişinin vazgeçilmez yemeği olarak bilinir. Yine “Lazanya” da Roma’da yenilebilecek lezzetler arasında bulunuyor. Roma dondurmasıyla da ünlü şehirlerden birisi, yolunuz Roma’ya düştüğünde muhakkak bir “Gelato” yemelisiniz. Tatlı dendiğinde ise “Tiramisu” şehrin gözde tatlılarından sayılabilir. Tiramisu’nun yanında şöyle nefis kokan bir İtalyan kahvesine de hayır dememelisiniz, ayrıca şarapları da oldukça lezzetli. Tabii bunların dışında “Risotto” da tadılması gerekli yemekler arasında.

Roma’da Nerede Kalınır?

  • Centro Storico, Roma’da merkezi bir yerdir ve bu bölgede kalmanız pek çok yeri ziyaret etmenizde size kolaylık sağlayacaktır.
  • Kolezyum yakınında bulunan Celio bölgesinde yine kalınabilecek yerler mevcut ve burası restoranların ve barların bulunduğu bir yer.
  • Tridente’de hem lüks hem de butik oteller bulabilirsiniz.
  • Via Veneto lüks otellerin bulunduğu merkezi bir yer.

Aşıklar şehri olarak da kabul edilen bu tarihi İtalyan şehri için tam bir açık hava müzesi gibi diyebiliriz. Dünya’dan ve ülkemizden pek çok balayı çiftinin de tercih ettiği Roma turistlerin vazgeçilmez yerlerinden birisi olmaya devam edecek özellikte.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Zor Durumda Kaldığımız 10 An

Oyun Bağımlılığından Kurtulmanın En Etkili 10 Yolu