in

Apple’ın Baş Tasarımcısı Jonathan Ive Ayrılık Kararı Aldı

Apple firmasının baş tasarımcısı Jonathan Ive firmadan ayrılık kararı aldı. Hemen hemen tüm Apple cihazlarının tasarımlarını yapan Jonathan Ive kendi tasarım firmasını kurmak istediğini açıklayarak ayrılmak istediğini söyledi. iPhone, iMac ve iPod tasarımlarına imzasını atan Ive kendi kuracağı şirket üzerinden de Apple ile çalışacağını yazılı açıklamasıyla belirtti. Ive’nin yaptığı açıklamadan sonra şirket hisseleri %1,5 düşerken, şirketin değeri de 9 Milyar dolar azalma gösterdi.

Teknolojik gelişmeler ile ilgili diğer yazılarımızıda okumanızı tavsiye ederiz : Teknolojik Gelişmeler

Apple ve Jonathan Ive

Kariyerine diş fırçası tasarlayarak başlayan Ive, 30 yıl boyunca Apple firması ile çalıştı. Apple da çalıştığı dönem içerisinde yaptığı tasarımların en önemlileri 1998 iMac, 2001 iPod, 2004 iPod Mini, 2007 iPhone, 2008 Macbook Air, 2010 iPad, 2015 Apple Watch ve 2016 Air Pods olarak biliniyor. 2012 yılında İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, Jonathan Ive’yi şövalyelikle ödüllendirdi ve Ive, Sir unvanını aldı. Apple da hem yazılım tasarımında hem de donanımda başkanlık ile görevlendirildi.

Bu başarıların ardından Ive, Financial Times’a verdiği demeçte kendi kuracağı şirketinin ismini LoveForm olarak belirlediğini ve 2019 yılı sonuna doğru Apple ile çalışmasını bitireceğini ifade etti. Ive’nin verdiği bildiriden sonra Apple CEO’su da hemen bir yazılı açıklamada bulundu. Tim Cook yaptığı açıklamada Jonathan’ın tasarım sanatında gösterdiği yeteneklerinden faydalanmaya devam edeceklerini ve bunu istediğini söyledi. Ive’nin yerine kimin geleceği henüz bilinmiyor fakat anlaşılan odur ki, Apple Ive ile yolları ayrılacak olsa da yine onunla çalışmayı, Ive’de Apple’dan ayrılmayı istese de ilk işinin Apple ile olmasını planlıyor.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Erol Evgin – Altın Düetler 2 Albümü Çıktı

Kurabiye Lezzetinde Patatesli Ay Çörekleri