1. Anasayfa
  2. Özgürce Fikirle

Aşkın İklimleri…

Aşkın İklimleri…
0

Aşk; klasik cevap istenen bir soruda, A şıkkını seçmemek için B şıkkına kızmak; C şıkkına inat D şıkkını işaretlemek halidir.

Karışıktır, çözümlenmesi zaman alır. Neyi nasıl, ne zaman ve neden yaptığınızı aşkın iklimleri sona erdiğinde sorgularsınız.

Aşk, doğduğunda Eylül’ü başladığında Kasım’ı, harikalar yarattığında Nisan’ı, hissetmeye başladığınızda Temmuz’u yaşar. Bizlerde aşık olduğumuz o kişiye hemen, “benim iklimim” hitabını yapıştırırız. Bedenimizi serinleten rüzgardır; biz, ona son-baharım deriz. Ruhumuzu titreten kardır; biz, ona kışım deriz. Yağmurda ıslanmamak için yağmurluk giyeriz de yine de sırılsıklam aşık oluruz. Ve bizi terleten güneştir; biz, ona yazım deriz.

Her şeyi onuna ilişkilendirmeye bayılırız. Aşık olan kişi, kışı sevmese de onu telefonuna kışım diye kaydederken bundan rahatsızlık duymaz. Kullanılan tüm bu tabirler ilk zamanlar kimseye zarar vermez. Aksine hissedilen duyguları aşka bağlamak, ilişkileri olumlu yönde etkiler. Ta ki iklimler sona erene kadar.

Bu Yazıda Neler Var

Aşkın İklimleri Sona Erdiğinde

fikirsiz-askin-iklimleri

Aşkın iklimleri sona erdiğinde, kısa süre sonra ara da ki sıcaklık soğukluk haline dönüşür. Her iki tarafta hala çok sevdiğini söylemekte ısrarlıdır ancak kar çoktan yağmaya başlamıştır. Artık rüzgar sert eser, kar üşütür, yağmur ıslatır ve güneş, aşıkları yakar hale gelir. Sırf hissetmesi güzel olduğu ya da öyle yapılırken veya söylenirken gördüğümüz için kopya çekerek hayatımıza uyguladığımız her şey, gerçekte yaşadığımız hisleri vermediğinde iklimler de bu şekilde değişmeye yüz tutar.

fikirsiz-askin-iklimleri

Yağmuru, yağmur olduğu için sevmek ya da güneşe sırf güneş olduğu için tutkulu olmak maddeler arası ayrımı iyi yapmamızı sağlar. Yani benzetme yapacağımız kelimeleri iyi seçmeliyiz. Örneğin, “sen benim dünyamsın” cümlesinde, kendimizi aşk durumun içinden çıkartarak, sözü hitap ettiğimiz kişinin içinde yaşamayı ve onu gezegenimiz olarak kabul ettiğimiz beyanını veriyoruz. Bu kullanımlara dikkat ederseniz kişilere, hem olduklarından fazla değer yüklememiş olursunuz hem de aşkınız belirli bir çizgide devam eder. Çünkü aşk sadece kasımda değil, Ay’da da dünyada da güzel…

Seni Seviyorum

fikirsiz-askin-iklimleri

  • Kaşlarımın kahvesi güzel gözlerinin rengine yakın. Ne zaman baksam, aklıma beraber kahve içme fikri geliyor.
  • Seni dinlerken ilişkimize olan saygımın arttığını fark ediyorum.
  • Yanımda olduğunu hissediyorum, varlığın hayatıma renk katıyor.
  • Şairlerin evimi kaleme alması gerektiğini düşünüyorum, çünkü kalbimin bir odasında sen varsın.
  • Bugün rüyamda seni gördüm, beni sevdiğini söylüyordun. Ben de seni seviyorum.
  • Öyle romantiksin ki, beni bu kadar düşünmen hoşuma gidiyor. Sanki geceleri, güneş eşliğinde yıldızlara bakıyorum…

Aşk, iki kişinin kaptanı olduğu bir takımdır…Kendine gol atma, takım arkadaşına pas ver”

Aşk iklimi konusunda aslında söylenecek çok söz var ama biraz toparlamak lazım diyorsanız, mutlaka “Aşk İklimi Günlüğü” isimli kitabı okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar 🥰

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir