in

Asperger Sendromu ve Otizm Sendromu Arasındaki Farklılıklar

İnsan sağlığı ile ilgili sıkıntılar sadece biz doğduktan sonra başlamaz. Daha cenin ana rahmine düştüğü andan itibaren bir takım sorunlar gelişebilir. Bu sorunlar nedeniyle de bireylerde bedenen, ruhen ya da sosyal yönden bir gelişme bozukluğu yaşanabilir. Ya da yeni dünyaya gelen bireyde zaman içinde beklenen gelişmeler gözlemlenmez ve bir takım rahatsızlıkların teşhisi bu gelişim bozukluklarına göre konulabilir. Kaza, yaralanma, depresyon, vücudun kendinden kaynaklı nedenlerden dolayı da insan sağlığı birden bire bozulabilir. Tüm bu olası durumlar sağlık konusunda daha titiz olmamız gerektiğinin de bir göstergesidir. Böyle hayati bir konuda kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek sözde tedavi yöntemlerinden uzak durmalı ve ne olursa olsun ilgili sağlık branşının uzmanına başvurarak, rahatsızlığımız ile alakalı yardım almalıyız. Sık sık birbirine karıştırılan rahatsızlıklardan olan asperger sendromu ve otizm arasındaki farklılıkları incelemek için bu iki rahatsızlığın benzer özelliklerini inceleyerek işe başlayabiliriz.

Çocukluk Döneminde Özel Eğitim Şart!

Asperger sendromu da otizm sendromu da daha çocukluk çağlarında kendilerini gösteren tipik bir süreçlerdir. Birey diğer sağlıklı insanların öğrenme ile edinerek zaman içinde kolayca yapabildiği iş ve işlemleri yapamaz ve bir kabiliyet yoksunluğu baş gösterir. İnsanlarla iç içe olmaktan çekinen ve içine kapanan asperger sendromlu bireyler zamanında tedavi edilmezlerse kolayca toplumdan uzaklaşırlar ve bir daha geri kazanılmaları son derece güçleşir. Çevreyle iç içe olmadıkları için normal olaylar bile onlara yabancı ve güç gelebilir ve hep bir yabancılık hissi yaşarlar. Bu rahatsızlıkların benzerlerini otizme sendromlu hastalar da gösterdiği için otizmli bireyler aspergerli, diğer rahatsızlık grubundakiler ise otizmli olarak düşünebilir. Özellikler pek çok belirtinin ortak olduğu zihinsel rahatsızlıklardaki bu karışıklıklar hastaya doğru teşhisin konulmasını güçleştirdiği için tedavi sürecini de olumsuz yönde etkileyebilir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken doğru tedavi merkezlerinden ve işin uzmanı hekimlerden yardım almaktır. Bu şekilde hareket edilmesi halinde bireylerde önemli ölçüde iyileşme görülecek ve rehabilitasyon desteği amacına ulaşacaktır.

Asperger sendromu ile Otizm Arasındaki Farklılıklar

  • Asperger sendromlu bireylerin zeka yapıları otizm sendromlu bireylere göre daha gelişmiştir.
  • Her iki grupta sosyalleşmede güçlük çekse de konuşma yetisi bakımından asperger sendromlu hastalar daha kabiliyetlidir ve akıcı bir şekilde konuşabilirler.
  • Otizmli hastaların teşhisi asperger sendromlu bireylerinkine göre daha kolaydır ve daha erken anlaşılır.
  • Otizmli bireyler kişisel bakımlarında son derece zayıf kalmaktadırlar. Onlara oranla asperger sendromlu bireyler bu tür ihtiyaçlarını kendileri görebilir.
  • Karşılaştıkları sorunlarla başa çıkma konusunda daha etkin olan asperger sendromlular böyle durumlara karşı çözüm arayışı içinde olurlar.
  • Asperger sendromu kişisel yetkinliklerden çok sosyalleşememe sıkıntısının ağırlık kazandığı bir süreçtir. Buna karşılık otizm sendromlu bireyler sosyalleşememek ile birlikte öz becerileri gelişmediği için daha büyük sıkıntı yaşarlar.

İşte bu yüzden uzmanlar bu tür hastaların yakınlarına bireye yaklaşımları konusunda eğitimler vermektedir. Özellikle çocukluk çağında ortaya çıkan bu rahatsızlıklarla mücadele etmek ve bu bireyleri olabilecek en sağlıklı biçimde topluma geri kazandırmak için devlet destekli ve özel eğitim merkezleri ile rehabilitasyon hizmetleri vermektedir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Canınız Sıkkınken Ruh Halinizi Değiştirecek 3 Kitap Önerisi

Arabadaki Çizikleri Gidermek için Uygulanabilecek Yöntemler