in ,

Ayrışmanın Getirdiği Yenilenme: PRP Tedavisi

PRP Tedavisi Nedir?

PRP kanın ayrıştırılması sonucunda elde edilen trombosittir. Trombosit jöle gibi bir jeldir.  Ayrıştırılan kandan büyüme faktörleri ve trombositten zengin plazma meydana gelir. Yani kısaca hastanın kanı alınır ve hızla döndürülür. Bu işlem sonucunda kan üç ayrı maddeye dönüşür. Bunlardan biri PPP, diğeri PRP ve kırmızı küredir. Bu ayrıştırma işlemi yaklaşık 15 dakikalık bir işlemdir. Bu işlem sonucunda plazmanın 5 katı oranında trombosit elde edilir. PRP, büyüme faktörlerinin yüksek konsantrasyonda olduğu plazmadır. Trombosit içinde büyüme faktörleri ve yaraları iyileştiren maddeler bulunur.  PRP insan vücudunda birçok hastalığın tedavisinde ve hastalıkların oluşmasını önleyen yapıya sahiptir. Bunlar, yumuşak dokularda oluşan travmaların iyileşmesini sağlar. Ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızla artırır.  Kemiklerde bozulmayı önler. PRP greft denilen dokuların kaynaşmasını sağlar. Yaraların iyileşmesini ve yara izlerini yok eder. PRP de bulunan büyüme hormonları kollajen içerdiği için yaraların iyileşmesi üzerinde oldukça etkilidir. 

PRP Tedavisi Nasıl Hazırlanır?

PRP elde etmek için, belli koşullar gereklidir. Bunlar; sıcaklık, santrifüj zamanıdır. PRP tedavisi hazırlamak için önce kan alma işlemi yapılır. Hastadan yaklaşık 30 cc kan alınır ve tüplere konur. Kanın tamamı önce santrifüj edilir. Bu aşamada kan 3 parçaya ayrılır. Bu parçalardan ilki trombositin çok az olduğu birinci tabaka, en fazla trombosit ve beyaz küre içeren ikinci tabaka ve kırmızı hücre içeren üçüncü tabakadır.

PRP Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

PRP tedavisinin belli bir seans sayısı yoktur. Herkeste farklı sürelerde etki eder. Bazı kişilere tek seans tedavi cevap verebilir. Bazı durumlarda da üç seans tedavi uygulamak gerekebilir.  tek seans yeterli olabilirken bazı durumlarda 3 seans yapmak gerekir. Bazı durumlarda ise 3-4 hafta ara vererek tekrar uygulanır. Bu sebeple PRP tedavisi her hastada farklı seanslarda uygulanabilir. Seansın kaç kere yapılacağına işlemi yapacak olan doktor hastada ki iyileşme sonucunda karar verir. Tedavi yapılmaya başladığı ilk seanstan itibaren hastalarda çok ciddi olumlu değişiklikler gözlenir. Hastanın şikâyetleri devam ederse PRP tedavisinin RPT yani tekrarı yapılır.

İplerin Yarattığı Mucize: Fransız Askısı Tekniği İle Yüz Germe Ve Kırışıklık Tedavisi

PRP İle Cilt Bakımı Cilt Yenileme ve Gençleştirme

PRP ile birçok hastalık tedavi edilebildiği gibi cilt gençleştirme, kırışıklık açma ve yaşlanma etkilerinin ortadan kaldırılması işlemleri de yapılır. PRP güzellik merkezlerinde cildin canlandırılması, daha canlı ve diri bir cilt görünümü elde etmek işçin kullanılmaktadır.

 • PRP sonrasında cildin görünümü değişir, daha canlı daha parlak ve taze bir cilt elde edilir.
 • Ciltteki hücreleri yeniler ve cildin kologen ve elastin üretmesini sağlar.
 • Kırışıklıkları açar ve cildi gençleştirir.
 • Akne ve sivilceleri tedavi eder ve akne lekelerini ortadan kaldırır.
 • Yanık tedavilerinde cildi yeniler ve yanık izlerini ortadan kaldırır.
 • Gözaltında oluşan morlukları ortadan kaldırır.

Güzellik ve estetik merkezlerinde PRP uygulaması sorunlu bölgeye direkt uygulanarak o bölgedeki hasarı tedavi etmek için de kullanılır. Sorunlu bölgelerin iyileşmesini PRP tedavisinde büyüme faktörleri yapmaktadır.

PRP Hangi Bölgelere Uygulanır?

PRP yaşlılık geciktirici ve cilt gençleştirme işlemlerinde;

 • Yüzün göz çevresi dışındaki bütün alanına uygulanabilir
 • Boyun bölgesi ve dekolte bölgesine
 • Saçlara
 • Basenlere
 • Ellere PRP işlemi yapılabilmektedir.

PRP uygulaması her yaştan kişilere, erkek ve kadın ayrımı yapılmaksızın uygulanabilen bir işlemdir. Ancak, hamile kadınlar, hemofili denilen pıhtılaşma rahatsızlığı olan kişiler ve kanser hastası olup kanser tedavisi uygulanan kişilere yapılmaz.

PRP İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

Hangi durumda kullanılırsa kullanılsın, gerek sağlık gerekse güzellik, ikisinde de başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. PRP en hızlı sonuç veren ve yapıldıktan sonra günlük yaşamını etkilemeyen bir tedavi ve uygulama sistemidir. İşlemin ardından hasta günlük yaşamına dönebilir. İstirahat gerektiren her hangi bir olumsuzluk yaşanmaz. Bazı kişilerde oluşan hafif morluklar geçinceye kadar güneşten korunmak gerekir ve güneşe çıkıldığında mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanılması önerilir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : empati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Öğrencilere Özel 6 Avantajlı Banka Kartı

Bizi Farklı Yapan Tutkularımızdır