1. Ana Sayfa
  2. Kısa Kısa Hikayeler

Baba Sevgisi İle Yaşamak…

Baba Sevgisi İle Yaşamak…
0

Baba sevgisi…Bir çocuk için anne ne kadar önemli ise, babanın varlığı da bir o kadar önem taşır hayatında. Anne aileyi bir arada tutandır, yemeği yapan, evde tertip ve düzeni sağlayan, temizlikten sorumlu olandır. Baba ise aileyi koruyandır o, her çocuğun gözünde bir kahramandır, asla yenilmez.

baba sevgisi

Ailesini asla yarı yolda bırakmaz ve oluşabilecek tüm sorunları kolayca çözüme ulaştırabilir. Baba tüm güçlüklerin üstesinden gelebilir, kırılanı tamir eder ve asla hasta olmaz. Çocukların gözünde babanın önemi işte bu kadar derindir. Bu yüzden bu kadar önemlidir baba-çocuk ilişkisi.

Baba Rolünün Ailedeki Önemi!

baba sevgisi

Baba rolü her ailede büyük önem taşır çünkü babalara düşen sorumluluklar da büyük olur. Anne çocukların fiziksel gelişimleri ile ilgilenirken, babaların görevi çocukların ruhsal gelişimlerine katkıda bulunmak olur. Bu katkının önemi büyüktür, çünkü çocuklar büyüyüp yetişkin birer birey olduklarında, baba rolünün çocukluk döneminde bıraktığı izleri de hayatlarının her anına taşırlar.

baba sevgisi

Bu yüzden siz babaların çocuklarınıza bırakabileceğiniz en iyi miras,  ruhsal gelişimlerine olumlu katkıda bulunarak, yokluğunuzda sizi sevgi ve saygı ile anabiliyor olmalarıdır.

Çocuklar Özellikle Babalarını Örnek Alırlar!

Uluslararası yapılan araştırmalar, çocukların genellikle babalarını örnek aldıklarını göstermektedir. Babanın konuşma tarzı, davranışları, hal ve hareketleri çocuğu tarafından mutlaka gözlemlenir ve bu gözlem doğrultusunda çocuğun benliği ve kişiliği şekillenir. Çocuğun ihtiyaçlarını karşılayan ve onu büyütme gayretinde bulunan her ne kadar anne olsa da, çocuğun kişiliğini ve gelecekteki kimliğini oluşturan babadır.

baba sevgisi

Babaların yeri çocuklarının hayatlarında büyük bir önem taşır. Çocuklar mutluluk, heyecan, kin, nefret, hüzün gibi kavramları ilk etapta babadan öğrenirler, çünkü her anlamda babayı taklit etme çabası içerisinde olurlar. “Babasının kızı, babasının oğlu” gibi cümleleri çoğunlukla duyarız, işte bu durum çocukların babaları gibi olma isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden babalar çocuklarını yetiştirirken büyük bir özen göstermeli ve yanlış örnek olabilecek davranışlardan kaçınmalıdırlar.

Baba Sevgisi Olmadan Büyüyen Çocuklar

Vefat etmesinden dolayı ya da ayrılık sebebi ile baba sevgisinden mahrum büyüyen çocuklar hayatları boyunca bu boşluğu hissederler ve baba özlemi duyarlar. Erkek çocukları bu özlemi kendi çocuklarına göstermeye çalıştıkları ilgi ile gidermeye çalışırken, kız çocukları evlenme yaşına geldiklerinde kişiliği ile babalarını andıran , ya da baba şefkati görebilecek eş arayışı içerisinde olurlar.

baba sevgisi

Bu durum özellikle kız çocukları için hem avantaj hem de dezavantaj teşkil etmekte. Baba şefkati gibi ilgi gösteren bir eş ile beraber olmak her ne kadar kulağa tatmin edici geliyor olsa da, böyle bir ilişki maalesef sağlıklı yürüyememekte ve sorunlar kısa sürede baş göstermektedir. Her şeyden önce eşler arasındaki yaş farkı zamanla uyumsuzluğa sebep olabilmekte.

Çocuklar Baba Sevgisi Olmadan Büyümesin Diye Ne Yapmalı?

Şayet baba rolünün olmadığı bir ortamda büyümüş iseniz, bu duygusal eksikliği kendinizden yaşça büyük biri ile beraber olarak çözmek yerine, bir uzmandan destek alarak üstesinden gelmeye çalışmalısınız. Ne kadar erken girişimde bulunursanız, hayatınızda aldığınız ve alacağınız kararlar bir o kadar sağlıklı olacaktır.

baba sevgisi

Unutulmamalı ki, başka birinden talep edilen hiçbir duygu ve ilgi baba sevgisinin yerini tutamaz. Bu duygunun yokluğuna alışabilmek ve bununla yaşayabilmek için önlemler almak doğru olandır.

 

 

 

 

Yorum Yap