in

Bad Times at The El Royale Film İncelemesi

The Martian dan ve World War Z den beri adını çokta duyamadığımız Drew Goddard, Cloverfield serisinden sonra karşımıza Bad Times at The El Royale ile çıkıyor ama çıkmak ne kelime adeta daha önceleri tadını unuttuğumuz bir şeyi bize tekrar yeniden hatırlatıyor: Quentin Tarantino. Evet, doğru bu filmin izlediği yol Quentin Tarantino filmleri ile neredeyse aynı ama peki işleyiş…

Hikayesi Ne?

Hikayemiz 1968 yılında yolları El Royale de keşisen 7 kişiyi merkezine alıyor. El Royale ise içinde çok fazla sır barındıran ve iki eyaletin tam ortasında bulunması ile ünlü bir otel. Bu 7 kişi de birbirlerinden oldukça farklılar ama El Royale de bulunmalarının ortak bir amacı var: bir şey arıyorlar. Misal Peder Flynn (Jeff Bridges) filmin ana odaklarından biri olan gizlenilen parayı bulmaya çalışıyor. Süpürge satıcısı olan Seymour Sullivan (John Hamm) ise hükümet tarafından görevlendirilmiş bir ajan olarak bir davayı sonuçlandırmaya çalışıyor. Darlene Sweet (Cynthia Erivo) ise daha bu arayışı içinde sürdüren bir ses sanatçısı. Film boyunca karakterlerin bu denli arayışlarını ve en sonunda onları getirdiklerini çok rahat görebiliyoruz. Üstelik karakterizasyon kısmında oldukça iyi bir çıkaran Goddard her bir karakteri sindire sindire, hayatını, daha önce yaşadıklarını yavaşça aktararak aslında karakterler ile aramızda çok sıkı bir bağ kurulmasını ve anlamamızı sağlıyor. Hikaye anlatım açısından da aynı olayları farklı gözlerden göstererek hikayenin derinleşmesine katkı sağlıyor ama Tarantino filmlerinden belki de kendini en çok ayrıştırdığı nokta hikaye içinde verilen bazı detayların havada kalması. Hikaye ilerlerken siz bu noktaların bir sonuca bağlanacağını düşünüyorsunuz ama maalesef bağlansa bile sizi tatmin etmiyor.

Kimler Yaptı?

Senaryo ve yönetmen olarak Drew Goddard bizi karşılarken eksiklerine rağmen böyle bir filmi yaptığı için tebrik etmek gerek. Uzun süredir böyle Tarantino kokan bir film çıkmamıştı. Oyunculuk kısmında ise filmin ana odağını Jeff Bridges, Cynthia Erivo ve Chris Hemsworth oluşturuyor. Özellikle Jeff Bridges ve Cynthia Erivo takdiri hak ediyorlar. John Hamm’in ise filmin içinde size yaptığı sürpriz’e üzülmemek elde değil. Müzik kısmında ise bizi son dönemin ustalarından biri olan Michael Giacchino karşılıyor. Giacchino’u biz daha önce Spider-Man Homecoming, Rogue One: A Star Wars Story ve Doctor Strange gibi büyük yapımlarda görmüş, özellikle Doctor Strange ve Spider-Man de çok sevmiştik. El Royale de ise maalesef akılda kalıcı bir seri yok. Film içinde oldukça güzel lakin daha sonra dinlenmek üzere tek bir parçanın bile olmaması üzücü.

Final…

Bad Times at El Royale derin düşünüldüğünde keyif kaçıran birkaç detayına rağmen oldukça iyi bir gerlim filmi. Üstelik sizde tek mekan filmlerine hayransanız son yıllarda çıkmış en iyi tek mekan filmlerinden de biri. 

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Doğa ve Denize Meraklı Gezginlerin Gideceği Muhteşem Yerler

Google’ın Yeni Oyun Platformu: Google Stadia