in

Bahçeye Ekilecek Bitkinin Daha İyi Ve Güzel Yetişmesi İçin Beş Altın Tavsiye

1.Fide veya tohum aldığınız yerlere dikkat etmek

Birinci altın önerimiz, tavsiyemiz fide veya tohum aldığınız yerlere çok dikkat etmeniz iyi bir bitki yetiştirilmesinde size çok yardımcı olacaktır. Fide veya tohum aldığınız yerin kaliteli satışlar yaptığını özenle, dikkatle takip etmenizi öneririm. Şüphesiz aldığınız yer kaliteli satış yapıyorsa bahçenize diktiğiniz fideler, tohumlar daha iyi yetişecektir. Dürüst ticaret yapanlara gitmeniz onlardan alışveriş yapmanızı şiddetle tavsiye ederim

2.Topraklama

Tohum veya fide ektiğiniz bahçenin toprağının kaliteli olmasına özen gösteriniz. Çünkü kaliteli bir toprakta yetişen fideler, tohumlar daha iyi güzel büyüyecek, yetişeceklerdir.

Her bitkinin farklı toprak isteyişi vardır. Örneğin; killi bir toprakta taze fasulye, karpuz, çilek, ayçiçeği, bakla gibi bitkiler yetişir. Eğer toprak kireçli ise kayısı, badem, ceviz, buğday ekilebilir ve yetiştirilebilir. Toprak ne kadar kaliteli ise ekilecek, yetiştirilecek bitkide o kadar iyi ve kaliteli yetişir. 

3.Gübreleme

Gübre hem toprak hem de bitki açısından faydalı olacak, yetiştirilmesinde büyük yarar sağlayacak önemli faktörlerden biridir. Fakat gübrenin organik olmasına çok dikkat etmeliyiz. Organik bir gübre ekilecek toprağın rengini daha koyu hale getirir ve toprak bu sayede güneş ışığını daha çok üzerine çeker ve emer. Toprağa verilen besin elementlerini dengeli bir biçimde bitkilere dağıtmış olur. 

4.Sulama

Nasıl ki biz insanlar için su çok önemli ise bitkileri içinde sulama ve sulama yöntemi çok önemlidir. En etkili ve faydalı sulama yöntemi bitkiyi, fideyi veya tohumu gerektiği zamanda gerektiği kadar sulamaktır. Sulama yönteminde etkili bir sulama yönteminin bitkinin iyi ve güzel yetişmesinde çok önemli bir rol oynadığını bilmenizi isterim. Mesela rüzgârlı bir hava iklimine sahip yerlerde yağmurlama sulama yöntemi yerine damla sulama yöntemi daha etkin olacaktır. 

5.Güneş Işığı Görmesi

Bir insana güneş ışığının nasıl iyi geldiği hepimiz biliyoruz. Güneş ışığı insanın kemik gelişmesinden tutun beyin fonksiyonlarına kadar birçok yararı olduğunu söylemek isterim. Tam tersi ise kemik erimesi vb. birçok hastalığa yakalanmamıza sebep olur.

Ayrıca bitkilerde ise güneş ışığı olmazsa bitki fotosentez yapamaz olur. Bitkinin güneş ışığına ihtiyacı aynen biz insanların suya ihtiyacı gibidir desek yanlış olmayacağı kanaatindeyim. Bitkiler için güneş ışığı biz insanlarda oksijen almamız kadar önemlidir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Yabancı dil öğrenmek

Öğrendiğiniz Dili Hafızanızın Bir Köşesine Gömmeyin

Canınız Sıkkınken Ruh Halinizi Değiştirecek 3 Kitap Önerisi