1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Baş Belası Griplerden Nasıl Korunuruz?

Baş Belası Griplerden Nasıl Korunuruz?
3

Günümüzde birçok insan hastalıklarla mücadele etmeye çalışmaktadır. Yorgun, bitik hatta bunalmış bir vaziyette tevazusuz şekilde köşelerine çekilmekle beraber hiçbir şey olmamışçasına okuluna, işine veya bu tarz şeylere devam edenler de olabilmektedir.

En basit hastalıklardan biri olan fakat birçok insanı canından bezdiren griplerden nasıl korunabiliriz? Gripten korunmanın özel bir formülü veya yöntemi var mıdır?

Geçmeyen Kuru Öksürük Ve Boğaz Ağrısından Doğal Yollar İle Kurtulabiliriz

Basit Ama Etkili Hastalık Olan Gripten Korunmak

Griplerin aslında temel nedeni mikroplar ve bakterilerdir. Bu bakteriler ve mikroplar toplum içinde dolaşıp durmaktadırlar. Toplu taşımada, okullarımızda, işyerlerimizde, arkadaş ortamımızda, ailemizde, en yakın arkadaşımızda bile olabilir. Salgınlardan korunma yöntemi olarak küçük bir ağız maskesi takılabilir. Salgınların ve griplerin en büyük nedenlerinden birisi ise ellerin yıkanmamasıdır. Ellerimiz gün içinde her şeye maruz kalırlar. Toplu taşımalarda, tuvaletlerde, paralarda ve araç gereçlerde (telefonlar, tabletler vb.) yani kısacası her şey tehlikeli ve bakteri taşımaktadır. Olabildiğince bunlardan uzak durulmalıdır. Bir telefondaki mikrop bakteri sayısı ve oranı bir tuvalete göre rivayet edilenle uyuşarak çok daha pis olduğu saptanmıştır. Bu yüzden özellikle telefonlarımızı oldukça temiz tutmalıyız, silmeliyiz. Ellerimizi yıkamalıyız.

Griplerden Korunmanın En Etkili Yolları

Griplerden korunmanın en etkili yolları içerisinde belki de en önemlisi  grip olan kişilere fazla yaklaşılmamasıdır. Çünkü grip genelde solunum yoluyla bulaşır. Salgınlarda yüz maskelerinin takılmasının temel prensibi budur. Peki yavaş yavaş grip olduğumuzu hissediyoruz ve kendimizi halsiz hissetmeye başladık, ne yapmalıyız?

Bu tarz durumlarda olabildiğince dinlenmeli, kendimizi yormamak gerekir. Aile hekiminize başvurmanız gerekebilir. Evde basit ama etkili korunma yöntemleri de bulunur. Bunların başında sıcak bir bitki çayı içmek gelir. Zencefil çayı, nane-ıhlamur çayı, mürver çayı ve ekinezya çayı adeta birer başyapıtlardır. Grip olmadan önce hasta olacağımızı hissettiğimizde bu bitki çaylarından birini yaparak içmemiz hem grip olmamızı önleyecek hem de sağlıklı bir yaşam sürmemize olanak sağlayacaktır.

Ayrıca sık sık el, yüz ve özellikle burun temizlenmelidir. Bilindiği üzere grip genel olarak solunum yoluyla bulaşır. Burnu temiz tutmak çok önemlidir. Daha rahat nefes almak ve burnun tıkanmasını önlemek grip olmayı önleyebilir. Eller temizlendikten yani yıkandıktan sonra tekrar başka yerlere sürülmemelidir yoksa grip olma ihtimali artar.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 1 aydır kendisiyle savaşıyorum. Başarılı bir makale olmuş elinize emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir