in

Baş Dönmesi ve Dengesizlik Varsa Sizde Vertigo Olabilir

Vertigo, kelime anlamı olarak baş dönmesi anlamına gelmektedir. Vertigo, bilinenin aksine bir rahatsızlık değil yaşam kalitesini düşüren ciddi bir belirtidir.

Vertigo Belirtileri

Gözün kararması ve dengenin bozulması baş dönmesinin tarifi olabilir. Bu hastalığa sahip kişiler kendisinin ya da çevresinin döndüğü hissine kapılır. Özellikle, iç kulak sistemi ve sinir sistemi hastalıklarında vertigo belirtisi görülür. Baş dönmesinin nedeninin mutlaka bulunması gerekir. Vertigo, beyin hastalıklarında; konuşma bozukluğu, kol ve bacakta uyuşma şeklinde belirtiler de verebilir.

Vertigo Nedenleri Nelerdir?

Vertigonun bir belirti olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Şimdi vertigo belirtisinin görüldüğü bazı rahatsızlıkları inceleyelim.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): Baş dönmesinin nedenleri arasında ilk sırada yer alır. İç kulak içinde yer alan kristallere bağlı olarak bu rahatsızlık oluşur.

MS( Multipl Skleroz): Özellikle baş dönmelerinde akla ilk gelen sebeplerden biri olmalıdır. Orta yaş ve öncesinde görülen baş dönmesi belirtilerinde sıkça karşımıza çıkar.

Meniere Hastalığı: Türkçe tabiriyle, iç kulak tansiyonu olarak bilinir. Bu hastalıkta ataklar yaşanır. Baş dönmesi, kulak çınlaması ve işitme kaybı görülür. Vertigonun nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Vestibüler Nörit (Denge sinirinin mikrobik olmayan iltihabı): Bu rahatsızlık nöroloji bölümü uzmanlarının ilgi alanına girer. Bazı virüslerle ilgili bir rahatsızlıktır. Mevsim geçişlerinde daha çok gözlenir. Düşük seviyeli vertigo atağı ile seyreder fakat ataklar uzun sürer.

Serebellar Vertigo (Beyincik etkilenmesine bağlı baş dönmesi): Beyinciğe giden damarların tıkanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Belirti olarak; yürüme bozukluğu, baş ağrısı, bulantı ve kusma görülür. Nöroşirurji bölümü uzmanlarının ilgi alanına girer.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İlişkinizin yürüyebilmesi için Bu 5 Hatayı Sakın Yapmayın

Bebeklerde Gaz Sancısıyla Baş Etme Yolları