in

Basur Ya da Diğer Adıyla Hemoroid Nedir? Tedavisi Sadece Ameliyat mı?

Bir diğer adı hemoroid olarak bilinen basur, hem psikolojik hem de fiziksel olarak kişilerin sosyal hayatlarını oldukça fazla etkilemektedir. Hemoroid hastalığı, halk içinde hurafe bilgilerle geçmişten günümüze tedavi edilmeye çalışılan başlıca hastalıklardan biridir. Bunun en büyük nedenlerinden biride basur’un makatta gelişmesi ve dile getirilmesinden çekinilmesidir. Hastaların çoğunluğu yoğun ağrılar çekse bile, basur nedeni ile doktora gitmekten çekinmektedirler. Basur, makat çevresinde yoğunlaşan varisi andıran şişliklerle; ağrılı, kaşıntılı bazen de kanamayla sonuçlanabilir. Basurun birçok evreye sahip olmasından dolayı ilerlemesini önlemek için, bir an önce uzman bir doktorun görüşüne başvurmaları gerekir. Hastalar genelde dışkısında kan gördüklerinde sorunun nedeninin kanser olabilme ihtimalini düşünürken bu rahatsızlığın aslında hemoroid (basur) olduğunu öğrenebilirler. Peki, basur nedir?, Basurun tedavi süreci, Basurun belirtileri nelerdir başlıklar halinde ele alalım.

Basur (Hemoroid) Nedir?

Basur, her insanın anatomik yapısında doğal olarak bulunur ve makat çevresinde toplanan yastığa benzer görünümlü damarlardır. Bu damarların el ile hissedilmesi, içi dolu olarak sert bir yapıyla sarkması, ağrılı ve oldukça yoğun acılı bir evreye girmesi basur hastalığının adını almaktadır. İki şekilde kendini göstermektedir. Biri Anüsün dış kısmında oluşur, sarkma halinde asılı olan bu şekline dış basur denir. Anüsün iç kısmında oluşan ve rektum denilen kalın bağırsağın son kısmında toplanıp şişen ise iç basur adını alır. Basur rahatsızlığında bazen ağrılı kan pıhtıları görülmektedir. Tuvalette kan lekelerini gören çoğu hasta kanser gibi  basur dışı rahatsızları aklına getirerek korkuya kapılabilirler.

Basur (Hemoroid) Neden Olur?

Her hastalıkta olduğu gibi basur rahatsızlığının da birden fazla sebebi olabilir. En başlıca sebeplerini ele alarak daha doğru değerlendirebiliriz.

Gebelikte ya da lohusalıkta

Doğum sürecindeki kadınların, bedenlerinde gelişen değişimler sebebi ile geneline yakın kadın basur rahatsızlığı riskini taşımaktadır. Hamilelik sürecini yaşayan birçok gebe kadında kan miktarı normalden fazla artmaktadır. Rahim bölgesinin genişlemesi damarlara baskı yapmaktadır. Hormonsal dengenin değişmesi ve bağırsak problemlerinin daha sık yaşanması kabız olma riskini artırır. Bu da basur riskinin artmasına neden olur.

Kronik kabızlık

Basurun en sıklıkla olma nedenlerinden biridir kabızlık. Tuvalette olması gereken süreden çok fazla oturmak, oturma şekline bağlı olarak, yanlış tuvalet eğitimi ve bağırsak hareketlerinin düzensizlik göstermesi ile kabızlık sürecinde yoğun ıkınma eylemi oluşmaktadır. Ikınma eylemi basurun oluşum hikâyesinin başlıca sebepleri arasındadır. Makat çevresinde bu damar yumakları ıkınma sürecinde zorlanır ve birlikte şişerler. Sinir bozan kaşınma, kızarıklık ve ağrıya neden olurlar.

Aşırı kilolu olmak, kötü beslenme

Aşırı kilolu insanlarda; kişilerin fiziksel yapıları gereği kilonun metabolizma üzerinde birçok olumsuz etkileri görülmesi nedeniyle basur rahatsızlığı bu kişilerde sıklıkla görülebilir. Bazen anîden alınan kilolar sonrasında da basur görülebileceği gibi; beslenme konusunda da yapılan yanlış seçimler basura neden olabilir.

Bağırsak rahatsızlıkları

Bağırsakta meydana gelen birçok hastalık basurun nedenlerinde olabilir. En çok tetikleyenler ise bağırsak fıtığı ve bağırsak kanserleri gibi çok ciddî rahatsızlıklar da basurun gelişmesine neden olabilirler. Zaten birçok hastanın en başta şüphelendiği kanamalı rahatsızlıklarda bu hastalıklardır. Bu nedenle belirtileri tam olarak anlayabilmekte konusunda uzman olan doktorlar tarafından muayene edilmesi ve tanısının mutlaka koyulması gerekir.

Kalıtsal basur (hemoroid)

Birçok kişi basurun kalıtsal olduğunu söylemektedir. Herkeste aynı benzer yastıksı damar dokuları zaten mevcuttur. Bu sebeple herkes basur rahatsızlığını, düzensiz tuvalet alışkanlıkları ve yukarıda belirttiğimiz nedenler ile yaşayabilir. Ancak aile geçmişinde genetik olarak sıklıkla basur rahatsızlığı yaşayanların, genetik yapıları birbirine diğer insanlardan daha fazla benzediği için buda kalıtsal olarak basurun o kişilerde daha fazla olasılıkla yaşamasına neden olabilir.

Basur (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

Basur belirtileri türlerine göre farklılık göstermektedir.

Dış basur belirtileri

•             Makatta yoğun ve sinir edici şiddetli kaşınma

•             Yoğun ağrının neden olduğu oturma sorunları

•             Dışkıda kanama

•             Anüs çevresine yakın çok ağrılı şişlik ya da şişlikler

İç basur belirtileri

•             Dışkıyla birlikte atılan parlak kırmızı renkli kan

•             Makattan basurun sarkması ve rahatsızlık derecede acı hissi.

Basur (Hemoroid) Nasıl Tedavi Edilir?

Basur rahatsızlığı  dört evreden oluşur, başlangıç evresindeyken daha kolay medikal tedaviler alınması mümkünken; ikinci evreden sonra cerrahî seçenekler arasına girer. Bu nedenle bu sebeple basur tedavisini geciktirmemekte fayda vardır.

Bu rahatsızlığın utanılacak bir yani yoktur, ayrıca insanoğlunun neredeyse yarısından fazlasında az ve ya çok olmak üzere basur rahatsızlığı tespit edilmiştir.

Unutulmamalıdır ki basurda diğer başka hastalıkların tetikçisi ya da belirtisi de olabilir. Rahatsızlığın arkasında daha mühim sağlık sorunları bulunabileceği için,  öncelikle bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekebilir.

Oturma banyosu

En yaygın tedavi şekillerinden biridir. Hamileler dışındaki basur hastalarına önerilen bu yöntem, tuvalet ihtiyacı sonrasında ılık bir suyun içerisine oturma yöntemidir. Oturma banyosu, aslında tedavi etme niteliğinden çok verdiği rahatlık hissi sebebi ile sıklıkla tavsiye edilir. Ağrı durumunun şiddetine göre günlük üç defaya kadarda uygulanabilir.

Ameliyat

Kimi durumlarda basur ilaç ya da kremlerle tedavisi mümkün olmayabilir. İlerlemiş hastalıkta mutlaka cerrahi operasyonlar söz edilebilir. Klasik ameliyatlarda yumaklaşan yapılı basurun kesilmesi ve çıkarılması söz konusu olabilirken; De Longo adını alan yeni Yöntem ile de kesme ya da çıkarma olmadan; sarkan memelerin olması gereken noktaya taşınabilirler. Bu tedavi günü birlik şekilde uygulanabilir ve Çok daha basit olan basur ameliyatı sonrası sosyal hayata hızlıca dönmek mümkün olmaktadır.

Lazer tedavisi

Çoğu hastanın ameliyattan kaçınmaları nedeni ile daha çok tercih ettiği bir diğer yöntem olan lazer tedavisi ise, lazer ışınları ile hastalıklı bölgenin dağlanması şeklinde yapılır. Lazer tedavisi rahatsızlığın Her evresinde uygulanamayabilir. Özellikle de ilk evrede ve kanamanın daha sık olması durumunda tavsiye edildiği görülür.

 

Basur (Hemoroid) İlaç tedavisi

Basur rahatsızlığı ilk evrede iken tanısı konulan hastalar için uzman doktor tarafından ilaç ve krem tedavisi önerilebilir. Bu tedavi yöntemi ile kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikâyetlere karşı kısa süreli rahatlama sağlarken uzun vadede de şişen memelerin toparlanmasına katkısı olur.

Basur (Hemoroid)Nasıl Geçer?

Basur rahatsızlığı öncesi yapılması gereken yaşam kalitenizi dengede tutmaktır. Bu sorunun önüne geçebilmek için; kronik kabızlığa yol açan ve yaşam kalitesini düşüren hatalardan mutlaka kaçınmak gerekir. Bunun için yapılması gerekenleri aşağıda belirteceğimiz bir takım önlemler sayesinde sorun tamamen önlenebilir ya da risk olasılığı en aza indirilebilir.

•             Doktor onayıyla yüksek lifli gıdalar tüketilebilir ya da lif içeren gıda takviyeleri kullanılabilir.

•             Suyun bu aşama da çok etkisi vardır, günde en az 3 litre su içilmelidir.

•             Düzenli egzersiz yapmak kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur.

•             Ayakta uzun süreli çalışmak zorunda olanların ise 2 saatte bir molaya çıkması gerekir.

•             Tuvalet ihtiyacı hissedildiğinde ise vakit kaybetmeden hemen tuvalete gidilmelidir.

•             Tuvalet giderimi günlük en az 1 kere olacak şekilde rutine sokulması, boşaltım sisteminin sağlığı açısından dikkate alınacak bir yöntemdir.

•             Basur sorunu varsa, baharatlı gıdalardan mutlaka kaçınmak en akıllıca yöntemdir.

Basuru Tetikleyen Yiyecekler

Her hastalıkta olduğu gibi basur rahatsızlığında da tüketilmemesi gereken bir takım gıdalar vardır. Bu gıdaların beslenme zincirinden çıkarılması tedavi sürecinizi hızlandırabilir. Peki bu beslenme şekli ne olmalıdır.

•             Protein çok fazla oranda içeren diyetlerden mutlaka kaçının

•             Şeker ve Şeker miktarı yüksek gıdalardan kaçının

•             Kahve veya alkol içmeyin, ya da aza indirin.

•             Sizi zorlayacak güçlü müshiller almayın

•             Mümkünse Sigara içmekten kaçının.

•             Acı (biber, turşu, salça)

•             Bira vb mayalı içecekler

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Bir Beslenme programı hazırlayın ya da doktorunuzun verdiği diyeti mutlaka uygulayın. Buna göre, lifli gıdaları ağırlıklı tüketin. Lif kaynaklı gıdalar basurdan korunmak için alınan en etkili gıdalardır.

Lif kaynağı ürünler nelerdir?

Ceviz, Mısır, Mısır Gevreği, Kuru Üzüm, Kuru Kayısı, Brokoli, Kuru İncir, Kuru Erik, Fındık, Lâhana, Karnabahar, Havuç, Ispanak, Patates, Kuşkonmaz, Esmer Pirinç,  Şalgam, Kabak, Esmer Ekmek, Keten Tohumu ve Şeker Pekmezi lifli gıdalar olarak bilinmektedirler. Bu gıdaların sürekli tüketilmeleri gerekir.

Şeftali: Sindirimi kolaylaştıran, idrar yollarını temizleyen bir meyve çeşididir. Basur memelerinin verdiği rahatsızlığı azaltma özelliğine de sahiptir.

Papatya çayı: Sabahları aç karnına içilen papatya çayı hem ruhsal hem de fiziksel rahatlamaya neden olur basur ağrılarına iyi gelir.

Pırasa: Kabızlığı gideren en etkili sebzelerden biri olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple çokça tüketilmelidir.

Yoğurt ve kefir: Yoğurt, bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılan iyi huylu bakterilere (probiyotikler) destek bir gıdadır. Aynı şekilde kefirde sıkça içilmeli hatta evlerinizde kendiniz mayalayıp tüketebilirsiniz.

Keçiboynuzu: Halk arasında da birçok hastalığa iyi geldiği bilinen, keçiboynuzu devamlı tüketildiğinde basura ve basur ağrılarına da iyi gelmektedir.

Kepekli tahıllar: Lif ve protein içerikleri ve zengin besin değerleri ile sindirimi kolaylaştırırlar basurun neden olduğu sorunların azaltılmasına yardımcı olarak kullanılabilirler.

Su: Basur belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için en etkili içecek ve aslında her sağlıklı kişinin de bol miktarda su tüketmesi gerekir. Su dışında sindirimi kolaylaştıran birçok sıvı içecekler de tüketilebilir. Lif içeren sebze, meyve suları ve Bitkisel çaylar içebilirsiniz.

Kuşburnu: Vitamini bol bir bitki türü olan kuşburnu, bağırsaklarda ki kurtları düşürür ve bağırsağı yumuşatır. Basur rahatsızlığın da tüketilmesi önerilir.

Basura (Hemoroid)Ne İyi Gelir?

Basur rahatsızlığına yukarıda ki yazılarımız da neyin iyi geldiğini sıkça belirttik. Bunlar lifli gıdalar, su tüketimi çeşitli bitkisel çaylar, doktor kontrolün de verilen ilâçlar sigara tüketiminin sonlandırılması ve spor gibi. Tüm bu belirttiğimiz yöntemleri hayat kalitenize göre uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerin ve tüketilen gıdaların dışında yine belirttiğimiz en etkili metot, rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırmayan ancak ağrı eşiğinde iken uygulanan en etkili yöntem Oturma banyosudur. Tedavi sürecinde hem hijyen kurallarına uyar hem de günlük oturma banyosunu uygularsanız, tedavi sürecini daha kolay geçirebilirsiniz.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Fransız yapımı Çifte Hayatlar , 26 Nisanda Vizyona Girecek

Jeep, 2020 de Gladyatör'ü Avrupa'ya getiriyor