in ,

Bebeklerde Gaz Sancısıyla Baş Etme Yolları

“Bebeğim gaz sancısından uyuyamıyor. Ne yaptıysam başarılı olamadım. Geceler kabus gibi geçiyor. Ne kendi uyuyor, ne beni uyutuyor. Pilim bitmek üzere…”

Yukarıdaki cümlelerden kaç tanesini kullandınız? Peki, ne sıklıkla kullandınız? Bebeğinizin gazı mı var? Bebeğinizin gaz sancısı çektiğini nereden anlarsınız? Bebeklerde gaz sancısına sebep olan şeyler nelerdir? Bebeklerde gaz sancısıyla baş etme yolları nelerdir?

Bebeğin Gaz Sancısı Çektiği Nereden Anlaşılır?

Bebeklerde gaz sancısı genellikle 0 – 6 ay aralığındaki sürede görülür ve bazı bebeklerde bu durum daha uzun bir süreye yayılabilir.

Gaz sancısı çeken bebek, ağlarken bacaklarını kendine doğru bükerek ayaklarını karnına doğru çeker. Ani ayak ve kol titremeleri, kol ve ayakta ani kasılmalar da gaz sancısı belirtileri arasındadır.

0 -3 aydaki sağlıklı bebekler 2 ile 3 saat arası kesintisiz uyuyabilirler. Gaz sancısı çeken ilk ay bebekleriyse yarım saat, 1 saat aralıklarla uyurlar ve ağlayarak uyanırlar. Bu da en sık görülen gaz sancısı belirtilerindendir.

Gaz sancısı çeken bebek sürekli olarak kusma ve öğürme refleksi geliştirmektedir. Uyurken de kusma isteği duyan bebek refleks olarak öğürerek uyanıyorsa ya da öksürerek uyanıyorsa, bebeğiniz gaz sancısı çekiyor demektir.

Bebekler Neden Gaz Sancısı Çeker? 

Anne Sütü: Bebeğin gaz sancısı çekmesinin ilk nedeni, annenin beslenme düzenidir. Düzensiz, gazlı içecekler içeren ya da gaz yapıcı gıdalarla beslenen anne, bebeğini beslerken onun gaz sancısı çekmesine neden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki, ilk 6 ayda anne sütü, annenin tükettiği her besini ve her zararlı gıdayı bebeğe aktarmaktadır. Çiğ soğan, sarımsak, mercimek, bulgur, portakal, mandalina, kavun, kayısı, bakliyat türler, kuru fasulye ve gazlı içecekler gaz yapıcı besinler arasındadır. Bu noktada annenin beslenmesine dikkat etmesi ve böylelikle bebeğinin rahat uyku ve yaşam sürdürmesini sağlayabilir.

Ek Gıdaya Erken Başlama: Ülkemizde anneanne ve babaannelerin etkisiyle bebeklerde ek gıdaya başlama dönemi acele edilerek erken dönemlere çekilmektedir. Bu kesinlikle yanlış ve önerilmeyen bir durumdur. Eğer anne sütü yetiyorsa ilk 6 ay kesinlikle anne sütü dışında bir gıdaya gerek yoktur. Anne sütünün yetmediği durumlardaysa pediatri doktorunun önereceği bir formül mama ile gıdaya başlanmalıdır. Ek gıdaya erken dönemde başlamak, çocuğun biyolojik yapısına uygun olmadığı için gaz sancısına neden olabilmektedir.

Sık ve Düzensiz Beslenme: Bebeğin düşük kiloda doğması ya da bebeğin her an açmış gibi hissedilmesi, annenin bebeği sürekli emzirme isteği duymasına neden olmaktadır. İlk bir ayda bebekler bir saatte bir emzirilerek yeterince besin alabilirler. İkinci aydan itibarense bu saat dilimi iki saatte bire çekilebilir. Üçüncü ay ve sonrasındaysa bebek acıktığında anneye kendisini ifade etmeye başlayacaktır. Bu dönemde çocuğun sürekli emmeye ihtiyacı yoktur.

Emziklerin Yanlış Kullanımı: Bazı anneler bebeğin emziğe alışması için emziği bala ya da pekmeze batırarak bebeğe verirler. Bu durumsa çocuğun gaz sancısı çekmesine neden olur. Pekmez, bal ve reçel gibi gıdalar ayrıca bebeğin böbreklerine zarar verebileceğinden ilk 6 aydan önce kullanılmamalıdır.

Su Kullanımının Dengesizliği: İlk 4 aydan itibaren bebek su ihtiyacının tamamını anne sütünden alamamaya başlar ve anne sütü bu dönemde daha yağlı bir duruma gelebilir. Bebeğe çok az su verilmesi ya da çok fazla su verilmesi de bebeğin gaz sancısı çekmesine neden olabilir.

Bez Değiştirme Düzeni: Bebeğin altı uzun süre ıslak kaldığında nemden aldığı serinlikle üşüterek gaz sancısı yaşayabilir. Bu nedenle bebeğin altını ıslattığı anlaşıldığında mutlaka temizlenmesi ve yerine kuru bez kullanılması gerekmektedir.

Kundaklama: Bebekler hareket ettikleri zaman gaz sıkışmalarının önüne geçerek vücutları rahatlama sağlar. Çok sık kundaklanan ya da sürekli aynı pozisyonda yatırılan bebeklerde gaz sancısı meydana gelir.

Bebeklerde Gaz Sancısıyla Baş Etme Yolları Nelerdir?

Anne Sütü İle Besleme: Gaz sancısının önüne geçmenin ilk yolu anne sütü vermektir. İlk 6 ayda anne sütünden başka gıdayla tanışmayan bebekler çoğunlukla gaz sancısı çekmezler.

Üşütmekten Kaçınmak: Bebek üşürse karnı ağrır ve gaz sancısı yaşar. 0 – 6 ay bebeklerin mümkün olduğunda sıcak ortamlarda uyutulması ve kıyafetlerinin mutlaka tam kuru olması gerekmektedir. Kusma ya da başka bir nedenle ıslanan kıyafet çocuğun üşümesine neden olur.

Aşırı Sıcaktan Ya Da Soğuktan Kaçınmak: Bebekler çok sıcak ya da çok soğuk ortamları sevmezler. Her iki durumda da gaz sancısı çekerler. Bu nedenle bebeğin bulunduğu odanın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Dar Kıyafetlerden Kaçınmak: Bebekler dar ya da üst üste giydirilmiş kıyafetlerden bunalırlar, hareket kabiliyetleri daralır. Bu nedenle çocuğun esnemesine ya da hareket etmesine engel olabilecek kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Rahat ve geniş kıyafetler tercih edilmelidir.

Masaj Yapmak: Bebeğin bezi her değiştirilişinde ona hafif karın ve bacak masajları yapılarak, bebeğin rahatlaması sağlanabilir. Bu da gaz sancısıyla baş etme yolları arasında en önemlilerindendir.

Beslenme Sonrası Gaz Çıkarmak: Bebeğin her emişinin ardından sırtı sıvazlanarak gazı çıkarılmalıdır. Aksi takdirde bebek kendi çıkaramadığı durumlarda gaz sancısı çeker.

Gaz Sancısı Çeken Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Bebeğin gaz sancısı çektiği anlaşıldığı anda öncelikle annenin sakin ve rahat olması gerekmektedir. Çünkü bebekler, hissettiğiniz her duyguyu hissederek taklit ederler. Sakin olduğunuz taktirde kendini güvende hissederek, rahatlama isteği duyar.

Gaz sancısı çeken bebeği annesinin yada babasının kucağına alması ve ona sarılması, bu ağrının giderilmesinde ikinci önemli adımdır.

Bebek kucaktayken, ona rahatlatıcı sözler söylenmesi, ona ninni söylenmesi ya da ona sarılarak “ Geçecek annem, sakin ol, annen burada.” Gibi güven verici sözler söylemesi, bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bebeğin karnına ılık bez ya da havlu koymak da bebeğin gaz sancısı çekerken sakinleşmesine dolayısıyla sancıyı çok daha kolay atlatmasına yardımcı olmaktadır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Baş Dönmesi ve Dengesizlik Varsa Sizde Vertigo Olabilir

Kekik Yağının Mucizevi 21 Faydası