in ,

Bebeklerimizi ve Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Koruyabiliriz?

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte güneş ışınlarının insan cildine yararlı olduğu kadar zararlı etkileri de bulunmaktadır. Bundan dolayı bebek ve çocukların ciltleri narin olduklarından dolayı daha dikkatli olmak gerekiyor.

Bebeklerimiz ve çocuklarımızın ciltleri çok hassastır. Cilt olarak hassas yapıya sahip olan bu çocuklarımızı güneşten korumak gerekiyor. Bunun için yapmamız gerekin birtakım yol ve yöntemler vardır.

Çocukların Ciltlerinin Güneşe Maruz Kalmaları

Bebeklerimiz ve çocuklarımız üç yaşlarına kadar ciltleri koruma altına alınmalıdır. Çünkü bu çocuklarının üç yaşına kadar cilt koruma sistemlerine henüz sahip değildirler. Bundan dolayı çocuklar güneşin yakıcı ve zarar verici ışınlarına karşı çok hassastırlar. Özellikle bebeklerin cildi çok narin ve hassas yapıya sahip olduklarından dolayı hemen güneşin zararlı ışınlarından hemen etkilenebilirler. Ayrıca bebeklerin bağışıklık sistemlerinin henüz gelişmemiş olması, bebeklerin ciltlerini korumak için tasarlanan pigmentasyon sistemi henüz tam manasıyla gelişmemiş olması, öte yandan bebeklerin ter bezlerinin henüz yeni yeni gelişmekte olması gibi durumlar bebeklerin güneşten korumak için önemli derecede sayılacak nedenler arasında gösterilebilir.

Doktorlar Tarafından Güneşe Maruz Kalmak Tavsiye Edilmemektedir

Doktorlar tarafından çocukların güneşe maruz kalmaları tavsiye edilmemektedir. Çünkü küçük çocukların güneşe fazla maruz kalmalarından dolayı cildin savunma sistemi üzerinde olumuz, zararlı ve telefasi namümkün olan izler bırakır ve hatta bunun neticesinde cilt hücrelerine kalıcı zararlı bırakabilir. Bundan ötürü bebeklerin ve çocukların güneşe maruz kalmasının önüne geçilmeli ve çocukları için en uygun olan cilt koruması neyse o uygulanmalıdır.

Güneşten Korunmak Neler Yapılabilir?

Cilt katmanını koruyan yani cilt bariyerlerini koruma altına alan spf 50 ve ultraviyole ışınlarına karşı koruma içerikli ürünleri kullanmanız daha faydalı olacaktır. Özellikle kullanmak için aldığınız ürünlerin içeriğinin; güneş ışınlarına karşı hassas, dayanaksız, kuru ciltler için etkili olmalıdır. Aynı zamanda ürünler, cilt problemi meydana getirme ihtimalini düşürmek için alkol ve parfüm içirmemelidir.

Güneşten koruma adı altında satılan ürünlerin açık havalarda yapılacak faaliyetler için etkin olmalı, rüzgâra, suya, toza, kuma, tere ve ışığa karşı dayanıklılığı sağlaması gerekmektedir. Bedenin tüm yerlerini mümkün olduğunca tamamını koruduğundan emin olabilmek için, kullanılacak ürünün görünebilecek oranda uygulanması da ayrıca bir önem taşımaktadır.

Bilmeniz Gerekenler

Yetişkinlerin kullanmış oldukları güneş kremleri aslında bebek ve çocuklar için uygun değildirler. Cilt problemlerine yol açma olasılığını azaltmak veya sınırlamak için parfüm, alkol ve parafen içermeyen güneşten koruma ürünleri kullanılması tavsiye edilir.

Güneşten korunayım derken, güneşin insan cildine sağladığı faydalarından biri olan D vitaminden de olmayınız. D vitamini insan sağlığı açısından çok faydalı bir vitamindir. Bunun için güneşe günde birkaç defa çıkmak yeterli olacaktır.

Üç tür ultraviyole ışını vardır. Bunlardan birincisi, UVA ışınları cildin bronzlaşmasına neden olur. Lakin aynı zamanda bu ışınlar cildin kırışmasına ve yaşlanmasına sebep olur. İkincisi ise, UVB ışınları daha uzun zamanda bronzlaşmaya, güneş yanığına, cildin yaşlanmasına ve öte yandan cilt kanserine neden olur. Son olarak ise, UVC ışınları bu ilk iki ışıktan en zararlı olanıdır. Fakat bu ışıklar atmosfer tarafından emildiği için yeryüzüne ulaşamamaktadır.

Bebeklerimizi ve çocuklarımızı güneşin zararlı ışınlarından mümkün olduğunca mutlaka onları korumak gerekiyor. Piyasada çocuklar için uygun satılan ürünler bulunmaktadır. Aldığınız ürünün kalitesini ve markasını araştırmanız yararınıza olacaktır. Çocuklar için özel olarak üretilmiş olan ürünleri kullanmanız yeterli olacaktır.

Güneş ışınlarından koruyabilen bazı gıdalar bulunmaktadır. Örnek olarak, meyveler, yeşil çay, karpuz, çilek ve balık gibi gıdalar içeriğinde bulunan antioksidanları nedeniyle kişileri güneşten koruyabilmektedirler. Özellikle balıkların içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri hem vücudun direncini artırmak hem de güneşin zararlarından koruyan yegane gıda ürünüdür.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Bay pencil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

En İyi ve Güvenilir 25 Online Rezervasyon Sitesi

Vitiligo Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri