Beklenen Cuma Müjdesi Açıklandı!

Cuma müjdesi- Karadenizde doğalgaz bulundu

Başkan Erdoğan gerçekleştirdiği basın toplantısı ile cuma müjdesi açıklamasını yaptı. Peki, cuma müjdesi ne oldu? Ortaya pek çok iddia atılmıştı. İddialar gerçek mi yoksa asparagas mı çıktı. Karadeniz de doğalgaz mı bulundu? Hepsi yazımızın devamında …

Fatih Sondaj Gemisi Karadeniz Açıklarında Dev Doğalgaz Rezervi Keşfetti!

Geçtiğimiz günler içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla birlikte gözler bugüne çevrilmişti. Oldukça heyecan yaratan açıklamalardan sonra kimi insan müjdenin petrol olduğunu söylemiş kimi insanda doğalgaz bulunduğunu iddia etmişti. Hatta belli bir kesim de Corona virüsü aşısının bulunduğunu ve Cuma günü müjdesi olarak açıklanacağını bildirmişti. Her ne kadar farklı söylediler de olsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz dakikalar içerisinde müjdeyi açıkladı. Yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda Fatih Sondaj gemisinin, Karadeniz açıklarında dev doğalgaz rezervi keşfettiği duyuruldu!

Cuma Müjdesi : Fatih Sondaj Gemisi Doğalgaz Rezervi Buldu!

Günlerdir merakla beklenen ve 83 milyonun nefesini tuttuğu müjde sonunda açıklandı. Geçtiğimiz aylarda Karadeniz de göreve başlayan Fatih isimli sondaj gemisi, yapılan çalışmalar doğrultusunda Karadeniz açıklarında doğalgaz keşfi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu bulunan 320 milyar metreküp doğalgaz rezervin yakınında daha da fazla rezervin olabileceğini duyurdu.

Hedef 2023 Yılında Yerli Doğalgaz

Karadeniz açıklarında Fatih sondaj gemisinin bulduğu 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi kuşkusuz, tüm Türkiye’yi heyecanlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda söz konusu doğalgaz rezervi 2023 yılında kullanabilecek.

Enerjide Dışa Bağımlılık Ortadan Kalkabilir

Geçtiğimiz dönemlerde Tuna-1 olarak isimlendirilen Sakarya Gaz Sahası içerisinde bulunan doğalgaz rezervi sayesinde enerji sektöründe dışa bağımlılık ortadan kalkabilir. Her yıl 41 milyara yakın enerji gideri nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığımız şu dönemde bulunan doğalgaz rezervi, ülkemizin ekonomisini oldukça rahatlatacaktır.

Fatih sondaj gemisinin bulduğu 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi sayesinde, ülkemizin 20 yıllık doğalgaz ihtiyacı yerli ve milli bir şekilde sağlanacak. Türkiye de yepyeni bir dönemin açıldığı şu dönemde söz konusu doğalgaz rezervi 2023 yılında kullanıma sunulacak.

İlerleyen dönemlerde yeni keşiflerin de olabileceğinin sinyalini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini hem denizde hem de karada yeni enerji kaynaklarının aranacağını vurguladı. Sakarya gaz sahası içerisinde bulunan söz konusu rezerv, çok daha büyük bir kaynağın sadece küçük bir parçası olduğu da vurgulandı.

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık