in

Belgesel ve Bilgi Programlarının Öğrenmeye Etkileri

Günümüz televizyon programlarından sıkılan ve artık izleyecek pek bir şey olmadığı düşüncesinde olanlar için, başta belgesel yapımları ve bilgi edinme amaçlı programlar oldukça iyi bir alternatif olabilir.

Malum, birçok televizyon programının formatı aynı çizgide devam ediyor. Dizilerin senaryoları dâhil, neredeyse her gezdiğimiz kanalların yapımları, birbirinin aynı şekilde devam ediyor. Bu da, son zamanlarda insanların televizyondan uzaklaşmasına ve başka görsel kanallara yönlenmesine sebep oluyor. İnternet yayıncılığında da, Youtube gibi küresel sitelerde, özellikle bu tip ilgi çekici içeriklerin oldukça sık karşımıza çıktığını görebiliriz. Birde, daha çok uydu yayını yapan ve biraz daha farklı kitlelerin takip edebileceği nitelikte olan televizyon kanalları da, sürpriz biçimde hayatımıza girmeye başladı.

Öğrenmek için görsel içerik her zaman en etkili yollardan biridir

 Eğitim uzmanları tarafından da sık sık gündeme getirilen bu konu, aslında okul hayatında da öğrencilere daha etkili ve ispata dayalı bir eğitim vermek için uygulanmaya başlandı. Mesela, herhangi bir dersin herhangi bir bölümü hakkında, videodan yayın yapılarak sunulan program, öğrencilerin zihinlerinde bir anı kadar net ve belirgin yer edinebiliyor. Televizyon programları için de, hayatta kalmayla ilgili bir vahşi yaşam programında, televizyondaki kişinin ateşi nasıl elde edebileceği, besin olarak ilk neleri tercih edebileceği, avlanmak için ne tür yollar deneyebileceği konularında çoğu yaşanma ihtimali yüksek hallerin çözümü konusunda gerçekten bizleri eğitme özelliğine sahiptirler.Bunu erken yaşlarda çocuklarımıza izletmeye başladığımızda, sorunlara karşı alternatif çözümler bulma becerisinde de pratik bir zekâ yapısı kazandırıyor.

Can sıkıntısında değil, sürekli takipçisi olma vakti

Bu tip programları her ne kadar hayatımızda şuan için yeteri ilgiyi göremese de, sadece bireysel çabalarımızla birçok kanalda da görebileceğimiz aşikâr bir durumdur. Çünkü rekabet talepten doğar. Göreceksiniz ki; bizler ne kadar çok bu tip programları takip edersek, diğer büyük medya kanalları da bu ilgiyi keşfedecek ve kendi formatlarında farklı programları bu amaçla yayına alacaklar. Hem sosyal hem de kültürel olarak, daha yapıcı ve olumlu bir gelişme alarak toplumumuza katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

3 Mayıs da Gösterime Girecek Olan Korku Filmi Demon Eye Farklı Konusu İle Dikkat Çekiyo

3 Mayıs da Vizyona Girecek : Campeones – Şampiyonlar