in

Belgrad’da Mutlaka Görülmesi Gereken 12 Yer

Belgrad, Sırbistan’ ın hem başkenti hem de en kalabalık şehridir. Para birimi olarak Sırp Dinarı kullanılmaktadır.(RSD) Resmi dil olarak Sırpça kullanılsa da; Macarca, Karadağca, Makedonca, Boşnakça ve Hırvatça gibi diller bilinse bile konuşulması yasak olan dillerdir.

Tam olarak Orta Avrupa’ nın Paris’i niteliğinde olan şehre, Mayıs ve Eylül aylarında seyahat amaçlı gitmek çok yerinde olacaktır. Mevsimin diğer aylarında sıcaklık çok düşmese bile, yağış belirli aralıklarla devam eder ve bazı durumlarda yapılan geziyi olumsuz etkileyebilir.

Sırp mutfağında karşınıza çıkacak en önemli lezzetler et yemeklerinden oluşmaktadır. Bu nedenle Belgrad’ da en leziz yemekleri tatmak istediğiniz de karşınıza Macar, Makedon ve Sırp kültürlerinden etkilenen et ağırlıklı bir mutfak çıkacaktır.

Sıra geldi sizler için hazırladığımız Belgrad da kesinlikle görülmesi gereken 12 yer listemize

#1 Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava, Sırbistan’ da yerini alan ilk başpiskopostur. Aziz Sava’ nın bedeni burada yakılmıştır. Bu nedenle Katedral buraya inşaa edilmiştir. Sırbistan’ ın en büyük kilisesi 1936 ‘ da yapılmaya başlanmıştır. 1941 yılında Almanya Yugoslavya’ ya saldırınca inşaat durmuştur. 1985 yılında tekrar inşaasına devam edilen Ortodoks Kilisesi, Sırp halkının sahip olduğu en büyük ibadethanedir. Boyutu 91*81 metre, kubbesi 70 metre yüksekliğe sahip ve ortalama 4 bin ton civarında ağırlığa sahiptir.

Slavia Meydanı’nda bulunan Katedral, cami formatına yakın görüntüsü itibari ile ziyarete gelen Türkleri oldukça şaşırtan bir yerdir. Ayasofya’ yı andırmakta olan Katedral, yaklaşık 10 bin kişilik kapasiteye sahiptir.

  #2 Nikola Tesla Müzesi

  Nikola Tesla, Sırbistan’ ın gururu olan bilim adamı ve aynı zamanda elektrik mühendisidir. Adını tüm dünyaya duyurmuş ve kendisini yaptığı çalışmalar ile kanıtlamış çok zeki bir kişiliktir.

  Tesla, günümüzde hayatımızı kolaylaştıran çoğu icata imza atmış kişidir. Mr cihazlarından, robotik teknolojiye, kablosuz iletişim ağlarından, alternatif akım ve bunun beraberinde gelişen birçok çalışma Tesla sayesinde hayat bulmuştur.

  1943 yılında Amerika Yüksek Mahkemesi nezdinde radyo icadı da Tesla’ ya ait bir icat olduğu konusunda kesin karar verilmiştir.

  Hal böyle iken; Sırbistan gururu saydığı Tesla’ ya ait özel eşyaları ve mirasları, ona ait bilimsel nitelikteki notlarını bu müzede saklamakta ve gelen ziyaretçilerin gösterimine sunmaktadır. Aynı zamanda Tesla’ ya ait küllerin bulunduğu vazo da bu müzede yer almaktadır. Aynı zamanda Tesla deneylerinin de gösterimi söz konusudur.

  Sırplar, sahip oldukları bütün değerleri ve aynı zamanda kendi bilim insanlarına sahip çıkışları ile dünyada çok güzel bir örnek oluşturmaktadırlar.

  Müzeye girmek isteyenler 200 Dinar kadar bir ücret ödemek durumundadırlar.

   #3 Sırbistan Ulusal Müzesi

   Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Sırbistan Ulusal Müzesi, içerisinde çok çok önemli eser bulundurmaktadır. Monet, Picasso, Kandisnsky ve Van Gogh gibi dünyaca ünlü ressamlara ait çok önemli eserler burada sergilenmektedir. Yugoslavya’ ya ait de çok önemli eserler yer almaktadır.

   2015 yılında çok ciddi şekilde restorasyona giren müze, ziyaretçilerine kendisine hayran bırakmaktadır.

    #4 Cumhuriyet Meydanı

    Osmanlı Devleti’ nden Belgrad’ ı alan Kral Mihailo, Sırpların en değer verdiği tarihi kişiliktir. Bu sebeple Cumhuriyet Meydanında heykeli dikilidir. Hemen yakınlarında bulunan Trg Republik, aynı zamanda Belgrad’ ın merkezi sayılmaktadır. Hemen yanında bulunan Opera ile Milli Müze yine ziyaretçilerini beklemektedir. Şehrin sakinleri için burası aşıkların buluştuğu, sevgilerin dile geldiği bir yer olduğu kazar; gösteri ve protestolara da ev sahipliği yapan bir noktadır.

     #5 Taş Meydan

     Belgrad’ da gezilecek ikinci büyük hareketli cadde Bulevar Kralja Aleksandra üstünde yer alan, Taş Meydan’ dır. Belgrad’ da inşa edilen taş yapıların Taş Meydan’ dan çıkartıldığı rivaye edilmektedir. Yakınlarında St. Marko Kilisesi bulunmaktadır. Yaklaşık 5 dakika uzaklıkta yer alan kilise çok önemli bir Ortodoks Kilisesi’ dir. Hemen arka kısmında Sırbistan Merkez Postahanesi ve diğer kamu kurumları yer almaktadır.

     Belgrad’ da yeşil ve huzur denildiğinde akla gelen ilk yerlerdendir. Özellikle ailelerin tercih ettiği parkta, 1830 yılında Osmanlı Devleti’ nin tanıdığı ayrıcalıklar ile Sırbistan’ a ait bağımsızlık bildirisi burada halka okunmuştur. Sırbistan’ ın özgürlüğü açısından tarihi öneme sahip park, yemyeşil bir görüntüye sahiptir.

      #6 Zemun

      Bir dönem bağımsız bir yer olan ve Sava Nehri’ nin tam kenarında yer alan, buram buram tarih kokan şehirdir. Zemun’ a ulaşmak isterseniz muhakkak aracınız olması gereklidir. Böylesine güzel tarihi bir noktayı çoğu kişi araç olmadığı için görmeden ülkeden ayrılıyor. Size tavsiyemiz bu güzel tarihi manzaradan asla mahrum kalmamak için Belgrad’ da kendinize bir araç ayarlamanızdır.

      Zemun’ da insanı rahatlatan bir sükunet ve yeşil alanlar bulunmaktadır. Belgrad Stari Grad ya da Zeleni Venac isimli noktalardan kalkan araçlarla da buraya ulaşabilmeniz mümkündür. Macarlar’ a ait Milenyum Kales’ nde muhteşem resimler çekilirken, Tuna Nehri boyunca bulunan restaurantlar iştahınızı kabırtacaktır.

       #7 Savamala

       Kalamegdan Kalesi’ nin surlarının dış kısmında yer alan yerleşim yeridir. Tarih kokan sokakları ile birlikte zamana hızla ayak uydurmaya meyilli bir yer olma özelliğine sahiptir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki döneme ait olan atölyeleri günümüzde kafe, restaurant ve sanat atölyesi şeklinde kullanılmaktadır.

       Savamala çok hızlı şekilde değişim yaşandığı bir merkezdir. Özellikle sokak sanatlarının geliştiği yerde, Karaköy’ de dolaşır gibi hissedeceğiniz anlar da yaşayabilirsiniz. Bunun haricinde Brace Krsmanovic sokağını gezmeden buradan ayrılmayın.

        #8 Knez Mihailova Caddesi

        Kale Megdan’dan çıkınca gideceğiniz ilk nokta Knez Mihailova caddesidir. Cadde boyunca sizi trafiğe kapalı güzel mi güzel bir cadde karşılayacak. Inanılmaz kalabalık görüntüsü ve geceli gündüzlü hareketli yaşantısı ile adeta İstiklal Caddesi’ ni aratmayacak bir yerdir.

        Cadde boyunca karşınıza çok çeşitli mağazalar, restaurantlar çıkacaktır. Bununla beraber bistrolarda hemen ayaküstü birkaç yudum birşeyler atıştırıp yolunuza devam etmeniz mümkün. Sokak sanatçılarının sanatlarını icra ettikleri, canlı, hayat dolu bir cadde...

        Burada yemek yerken dikkatinizi çeken; Bizans, Akdeniz, Avusturya, Türk ve Macar mutfaklarından birer parça örneklerin birleştiği bir Sırp mutfağıyla karşılaşacağınızdır. Sırp mutfağında özellikle baharata ayrı önem verilmektedir. Yemekleri daha ağırlı et ürünlerinden oluşmaktadır. Yine balık da önemini korumaktadır. Paprika isminde acı biberli bir sos, her yemekte sofranızda yer alacaktır. Yemek fiyatları ise gayet uygundur. Bu sebeple aç kalmanız pek mümkün değil. Zaten lezzet olarak Türk mutfağından çok da ayrı bir tada sahip olduğu söylenemez. Kajmak isminde kaymak benzeri bir krema eşliğinde sunulmakta olan et yemeklerinden Rakija, bununla beraber bizim İnegöl köftemize benzer cevapcici kebabı ile sırp salatası, aynı zamanda riblija çorbası (balıklı çorba) Belgrad’ da yiyebileceğiniz geleneksel lezzetler arasındadır.

        Ancak önemli bir husus, şehrin genelinde domuz eti kullanımı yaygın olduğu için sipariş verirken bunu istemediğinizi belirtmeniz de fayda vardır.

        Şehirde bulunan Pakera isimli pastanelerde; pizza ve börek çeşitleri ile, hamur işi çeşitlerini bulabilme imkanınız da bulunmaktadır.

         #9 Aziz Mihail Katedrali

         Belgrad’ ın ana kilisesi’ dir. Ziyaret için içeriye girebilir ancak fotoğraf çektirilemez. Katedralden çıkınca aynı bahçede hemen solda beyaz dış yüzeyli bir ev görünecektir. Bu ev Prenses Ljubica’ nın köşküdür. Ufak bir ücret ile eve giriş sağlanabilir ancak içeriye girildiğinde hayrete düşüren manzara; içerisinin Osmanlı mimarisi ile döşenmiş olmasıdır.

         Aziz Mihail Katedrali, 4 büyük melekten Mikail’ e adına yaptırılmıştır ve ona adanmıştır. Sırp akımı neo-klasizmi ile inşası tamamlanmıştır. 1979 ‘ da Uluslararası niteliğe sahip bir kültür anıt mimarisidir. Sırplara ait bir Ortodoks ibadethanesi olan katedral, Kralja Petra ve Kneza Sime Markovica isimli sokakların tam da kesişme noktasında yer almaktadır.

          #10 Etnografya Müzesi

          Sırpların etnik ve geleneksel yapılarını gözler önüne seren, kültürlerini rahatlıkla görebileceğiniz Etnografya Müzesi, oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Eski Osmanlı Müzesi olarak da adlandırılabilecek müze, özellikle el sanatları, hediyelik eşya ve kostüm satışı konusunda da öncülük etmektedir. Müzeyi eğer pazar günü ziyaret edecekseniz giriş ücretsizdir. Ancak diğer günlerde tam bilet 120 dinar, öğrenciler için giriş ücreti 60 Dinardır.

           #11 Kalemegdan Kalesi

           Kalemegdan Kalesi, eşsiz manzarası ve yeşil doğası ile Belgrad’ ın vazgeçilmez gezi noktalarından brisidir. 24 saat ziyarete açık olması sebebi ile gece ve gündüz iki manzarasını da rahatlıkla görebilmeniz mümkündür. Sava ve Tuna Nehirleri’ ne bakan terasta şehir ayaklarınızın altına serilecektir.

           Belgrad’ da bulunan tek cami olan Bayraklı Camisi’ de bu kale yakınlarında yer almaktadır. Osmanlı Dönemi’ nde 250 civarlarında minare görünen şehirde bugün ayakta kalmayı başarabilen tek cami burasıdır.

           2.Ahmed döneminde sadrazamlık görevini yapan Damat Ali Paşa’ nın türbesi de bu kalede yer almaktadır. Osmanlı’ ya ait 2 türbeden birisi olan Damat Ali Paşa Türbesi’ nin dışında 2. türbe de Şeyh Mustafa Türbesidir. Kalede Sırp kökenli olan Osmanlı Sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa’ ya ait bir de çeşme bulunmaktadır. Kalede bulunan Belgrad Zafer Anıtı, hikayesi bakımından Türk nesline ait izler taşımaktadır.

            #12 Skadarlija

            Tam bir bohem köşesi olan Skadarlija, meyhaneleri ile ünlenmiş ve bir anda yıldızı parlamış bir yerdir. Türkiye’ de Alaçatı ne ise Belgrad’ da Skadarlija tam da o demektir. Trafiğe kapalı sokakları, dökme demirden yapılmış balkonlardan sarkan çiçekler ve sakinlikle beraber eşsiz bir görüntü sizi karşılayacaktır. Özellikle “Kafana” adı verilen restaurantlarda; hem lezzet itibari ile hem de canlı müziğin verdiği coşku ve eğlence ile ruhunuz baştan çıkacaktır.fiyat ortalaması da gayet makul ölçüdedir. Belgrad’ da tarihi noktaları gezdim, sıkıldım diyenlerin ziyaret edeceği ve huzur bulacağı bir noktadır. Bir dönemler Sırp gazeteci ve yazarların, ressamların ve sanatçıların bohem köşesi olan bu yer, günümüzde turistik değerleri ile göz doldurmaktadır.

             Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

             Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

             Yazar : Carpediem

             Bir cevap yazın

             E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

             Loading…

             0

             Vitiligo Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

             Enerji Deposu Bol Şifalı Keçiboynuzunun Faydaları