1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

Berat Albayrak İstifa Etti! Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

Berat Albayrak İstifa Etti! Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?
0

Berat Albayrak istifa ettikten sonra bu konu hakkında pek çok farklı bilgiden söz edildi. Fakat bu istifanın asıl sebebi ile alakalı olarak İYİ Parti İzmir Milletvekili olan Aytunç Çıray, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Naci Ağbal ile tartışarak kavga etmeye başladığını duyurmuştur ve bu açıklamasından dolayı dikkat çekmiştir.

Berat Albayrak İstifa Sebebi Nedir?

Berat Albayrak İstifa Etti! Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

7 Kasım 2020 tarihinde Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın yerine atanan Naci Ağbal, Berat Albayrak’tan önceki Hazine ve Maliye Bakanıdır. Ayrıca 25. ve 26. dönemlerde Bayburt milletvekilliği de yapmıştır. Albayrak ve Ağbal arasında kesin olarak bir tartışmanın yaşandığı bilinmese de bazı önemli iddialar vardır.

Bunlara göre Merkez Bankası başkanlığına atanan Naci Ağbal, cumhurbaşkanına Merkez Bankası rezervleri hakkında çeşitli bilgiler vermiştir. Daha sonra Berat Albayrak telefon ile aranmıştır ve ona bazı sorular sorulmuştur. Beştepe Sarayı’na gelerek bu konu hakkında bilgi vermiş olan Berat Albayrak, kendisinden habersiz olarak bu konuda cumhurbaşkanı ile görüşme yapan Naci Ağbal’ı görünce onunla tartışmaya başlamıştır. Bu tartışmanın bir kavga haline geldiği de söylenmektedir.

“Berat Albayrak neden istifa etti?” sorusunun doğru olarak kabul edilebilen tek cevabı ise Albayrak’ın İnstagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bulunmaktadır. Bu açıklamaya göre, Berat Albayrak istifa etme sebebini “sağlık sorunları” olarak bildirmektedir. Ayrıca eski bakan, Twitter ve İnstagram hesaplarını da kapatmadan önce istifasını kamuoyuna şu şekilde bildirmiştir:

Berat Albayrak İstifa Etti! Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 12 Mart 1968 tarihinde Karaman’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Konya şehrinde aldıktan sonra eğitim hayatına İTÜ Maden Fakültesi’nde devam etmiştir. Buradan 1983’temezun olmuştur ve İngiliz Leeds Üniversitesi’nde başlamış olduğu yüksek lisans eğitimini 1989’da bitirmiştir. İkinci yüksek lisans eğitimini ise Amerika’nın Newark şehrinde bulunan Delaware Üniversitesi’nde almıştır.

Berat Albayrak İstifa Etti! Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

Siyaset hayatına 2007 yılında (23. dönem) AK Parti Karaman milletvekili olarak başlamış olan Lütfi Elvan, 1989 – 1992 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı adlı kurumda görev aldı. Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı yaptığı 1996 – 2002 yıllarından sonra 2007’ye kadar müsteşar yardımcılığı yaptı.

Berat Albayrak istifa ettikten sonra cumhurbaşkanı tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan Lütfi Elvan 2011’de (24. dönem) Karaman milletvekilliği, 2015’de (25. dönem ve 26. dönem) Antalya ve Mersin milletvekilliği yapmıştır. Ayrıca 2018 yılında da (27. dönem) tekrar Mersin milletvekili olmuştur. Milletvekilliği dışında 2013 – 2015 yılları arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, 2015 – 2016 yılları arasında Başbakan Yardımcısı ve 2016 – 2018 yılları arasında ise Kalkınma Bakanı olarak görev almıştır.

Yorum Yap