1. Ana Sayfa
  2. Müzik

Bir Müzik Dehası: Anjelika Akbar

Bir Müzik Dehası: Anjelika Akbar
0

1969 yılında Kazakistan’da dünyaya gelen müziğin deha isimlerinden Anjelika Akbar, müzisyen bir anne babanın kızı olarak dünyaya geldi. 2,5 yaşında nota bilip piyano çalan Anjelika Akbar, 4 yaşında iken Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuarı öğretim üyeleri tarafından müzik kulağının da keşfedilmesiyle, konservatuarın harika çocuklar sınıfında eğitim aldı. Daha sonra eğitim hayatına Taşkent’ de devam etti.

Bu Yazıda Neler Var

 Müziğin Güzel Dehası

11 yıllık temel müzik eğitimini Uspensky Devlet müzik okulunda tamamlayan usta müzisyen, bu okulda piyano ve bestecilik eğitimini aldı. Daha sonraki eğitim hayatına 5 yıl boyunca Taşkent Devlet Konservatuarında devam etti. Rusya Besteciler Kurulu tarafından “ En iyi Genç Besteci” seçildi. Unesco üyesi olarak Türkiye’ye gelen ve buraya yerleşen güzel müzisyen, Hacettepe Devlet Konservatuarında bestecilik ve orkestra şefliği alanında yüksek lisansını tamamlayarak, doktorasını aldı. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarında ilk kurucu öğretim görevlisi olan Anjelika Akbar, 1993 yılında Türk vatandaşlığına geçti.

500 Eser ve Konserler

Bir Müzik Dehası: Anjelika Akbar |Müzik

Müzik dünyasına 500 eser kazandıran Anjelika Akbar, Fransa, Rusya, Hindistan, KKTC, Almanya, Katar, Baltık Cumhuriyetleri, Orta Asya ve Türkiye’de sayısız konser verdi. Müzik çalışmaları sırasında iki erkek evlat yetiştiren Anjelika Akbar’ın yazmış olduğu 3 adet kitabı ile müzik dehası olmasının yanında yazarlık yeteneği olduğunu da kanıtladı. Yavuz Tuğrul’un yazıp yönettiği ve usta oyuncu Şener Şen’in 7 yıl sonra sevenleri ile buluştuğu film olan Yol Ayrımı’nın müzikleri Anjelika Akbar imzası taşıyor ve albüm dijital platformlarda yerini alıp dinleyicisiyle buluştu. Her cumartesi TRT2 ekranlarında saat 16.00 ‘da Anjelika Akbar ile Sesler” programını hazırlayıp sunan Anjelika Akbar, müziğin duayen isimlerini programında ağırlamaya devam ediyor.

 Anjelika Akbar Albümleri ve kitapları

1994 – Su

2002 ­­-  Ünlü besteci Vivaldi’nin 4 mevsim keman konçertolarının ilk solo piyano albümü

2003 –  Bach A L’oriontale albümü

2005 –  Bir Yudum Su

2009 –  Raindrops by Anjelika

2010 – İçimdeki Türkiye’m

2011 – Likafoni ve yine 2011 yılı Kasım ayı içinde Beni Unutma orijinal film müzikleri gibi albümler yayınladı.

Anjelika Akbar, müzik albümleri yanında, İçimdeki Türkiye’m, Uçan Köpek Baaşa ile Kızlar ve Babaları adında 3 kitap yayımladı.

Yorum Yap