in

Birbirinden Farklı Özelliklere Sahip Türk Köpek Irkları

Köpekler insanoğlunun çok eski dönemlerden itibaren en iyi dostu olmuştur. Evimizi, ailemizi korumak, avlanmamıza yardımcı olmak, can dostumuz olmak gibi çeşitli alanlarda ihtiyaçlarımızı giderirler. Birbirinden farklı özelliklere sahip Türk köpek ırkları olduğunu da biliyoruz. Her köpek ırkının kendine has özellikleri de vardır. Bu köpek ırkları zamanla insanlara, çevreye uyum sağlamışlardır. Sizlere Türk köpek ırkları arasındaki bazı türlerin özelliklerini belirteceğiz. Bu köpek beslemek isteyenlere yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir : Evde Beslenen Egzotik Hayvanlar Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

#1 Kangal Çoban Köpeği

Bu köpek ırkı ülkemizde en bilinen türlerdir. Kangal köpeklerinin Orta Asya’dan Anadolu’ya getirilmesi Türklerin göçü sırasında olmuştur. Köpeklerin omuz yüksekliği yaklaşık 65-78 cm, kilosu 41-75 kg arasında değişmektedir. Hızlık, çevik ve cesur bir karaktere sahip olurlar. Bu yüzden çobanlar tarafından çok tercih edilen köpek ırklarıdır. Ülkemizde Sivas kangalı diye bilinen köpekler koruma altındadır.

#2 Akbaş Çoban Köpeği

Birbirinden farklı özelliklere sahip Türk köpek ırkları arasında bulunan Akbaş türleri Emirdağ, Sivrihisar ve Eskişehir taraflarında daha fazla görülür. Ağırlıkları 40-64 kg, yükseklikleri ise yaklaşık 71-86 cm kadar olabilir. Bu köpek ırklarının koruma içgüdüleri fazla olduğu için çoban köpeği olarak kullanılmaları yaygındır. Ancak özgürlüklerine düşkün oldukları için şehir yaşamına adapte olamazlar.

#3 Aksaray Malaklı Çoban Köpeği

Aksaray bölgesinde bulunan bu Türk köpeği ırkı beklediğinizden daha iri cüsseye sahiptir. Malaklı köpek ırkının omuz yüksekliği 65-100 cm, ağırlığı ise 20-120 kg arasında olur. Ancak kangal köpekleri gibi çevik ve hızlı bir yapısı yoktur. Türk köpek ırkları arasında en güçlü ve büyük olan üyeler bunlardır.

#4 Boz Çoban Köpeği

Ülkemize ait olan bu köpek ırkı güçlü ve dengeli yapısıyla dikkat çekmektedir. Cesur olduğu kadar sakin bir yapıya sahip olurlar. Ülkemizde Konya’dan Şanlıurfa’ya kadar uzanan Toros dağları çevresinde yaşam sürerler. Omuz yükseklikleri yaklaşık 80-85 cm arasındadır.

Bunların dışında ülkemizde Kars çoban köpeği, Türk tazısı, Tarsus Çatalburun köpeği gibi birbirinden farklı özelliklere sahip Türk köpek ırkları bulunmaktadır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Okul Öncesi Çocuklarımızın Zekâ Gelişiminde Faydalı Olan Oyunları

The Crew 2 Oyun İncelemesi