in

Bitkilerin Bu Faydalarını Biliyor musunuz?

Hayatımız için olmazsa olmaz olan bitkilerden birçoğu bizim için yararlıdır. Bitkilerin bildiğimiz faydaları dışında nelere iyi geldiklerini bilmek ise bize kolaylık sağlayacaktır…

#1 Zerdeçal

Bazı baharatlarda kullanılan güzel kokulu bir bitki olmasının yanında unutkanlığı engelleyen, kolesterol seviyesini dengede tutan, hazımsızlığa çok iyi gelen zerdeçal, su ile karıştırılarak uygulandığındaysa yanık ve yaraları temizleyen bir bitkidir. Bu suyun içilmesiyle gaz ve idrar sökücü görevi görür. Ayrıca kuvvetli bir antioksidandır.

#2 Kimyon

Sofraların bir diğer sevilen baharatı olan kimyon ise içerdiği yüksek demir oranıyla kandaki demir eksikliğini gidermekte kullanılabilir. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını daha kolay hale getirir. Ciltteki sivilce, çıban, akne gibi problemlerin giderilmesi ya da önlenmesinde kullanılabilir. Özellikle astım hastalarının bolca tüketmesi tavsiye edilir.

#3 Karabiber

Piperaceaen bitkisinin çiçeklerinin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen ve acı tadından dolayı karabiber adını almış olan bu bitkinin de yemekleri tatlandırmaktan daha önemli olan bazı faydaları bulunur. Göz kuruluğu, korneadan kaynaklanan bulanık görme, dilde tat alma becerisinin kaybedilmesi, saçta aşırı kepeklenme gibi problemlerin giderilmesinde karabiber tüketimi çok önemli bir yere sahiptir. Soğuk algınlığında ve boğaz iltihaplanmalarında karabiber tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Lifli bir yapıya sahip olduğundan dolayı sindirim sistemi için de olmazsa olmaz olan bu bitkinin doğal olarak bağırsak problemleri yaşandığı zaman da bolca tüketilmesi tavsiye edilir.           

#4 Rezene

En çok çayı tercih edilen rezenenin çiğnenerek tüketilmesi de tavsiye edilir; tükürük yoluyla kana geçen rezene bileşenleri, atılamayıp böbreklerde birikmiş olan toksinlerin öldürülmesinde ve bundan dolayı böbreklerde oluşabilecek taşları engellemesinde görev alır. Ayrıca bir su bardağı kaynamış suya katılacak olan bir tatlı kaşığı rezenenin bir pamukla cilde uygulanması da cildin gözeneklerini açar. Tokluk hissi yarattığı için, kilo vermek isteyenlerin bolca rezene çayı içmesi gerekir.

Kekik Yağının Mucizevi 21 Faydası

#5 Üzüm Yaprağı

En çok sarma yapımında kullanılan asma yaprakları, tek başına tüketildikleri zaman o kadar lezzetli olmasalar da faydaları daha canlı halde olacaktır. Kan hücresi sentezinde kullanılan demir maddesini oldukça fazla miktarda içerdiğinden dolayı tüketildiği zaman kansızlığın meydana gelmesi zorlaşır. Göz sağlığı ile alakalı birçok problem durumunda ise bolca tüketilmesi gerekir.

#6 Gül

Kullanım alanı daha çok süsleme olan gülün inanılmaz faydaları bulunuyor. Gülsuyu ile yapılan beş dakikalık bir gargara tüm bademcik problemlerini kesebilir; antiseptik etkisi bulunduğu için yara temizlemede kullanılır. Ayrıca göz ve çevresi gülsuyuyla yıkandığında mikroptan kaynaklanan bazı göz rahatsızlıkları giderilebilir. Gül yapraklarıyla yapılmış olan bir çay adet sancılarını kesmek için yararlı bir içecektir. Ayrıca mesanedeki enfeksiyonlardan da kurtulmak için gül çayı tüketmek önemlidir. İshali durdurmada da önemli bir yere sahip olduğu araştırmalarda görülmüştür.   

#7 Nohut

Gaz yapmasından dolayı çoğu zaman tercih edilmese bile oldukça önemli bir bitkidir. Özellikle kadınların menopoz dönemlerinde bol miktarda nohut tüketmeleri tavsiye edilir; kandaki östrojen maddesinin aşırı artışıyla görülen cinsel isteğin kesilmesi ve kan değerlerinin dengede tutulması için nohut oldukça gerekli bir gıdadır. Hücrede bulunan DNA’nın yenilenmesini ve bozularak kanserli hücrelere dönüşmelerini engellemek için lazım olan birçok maddeyi bulundurur. Bir de nohut tüketilmeden bir gece önce mutlaka bir kap suda bekletilmesi şarttır. Nohuttaki hazmedilemeyen ve bazen de zehirli olan maddelerin bu suya geçmesi oldukça önemlidir.

#8 Okaliptus

Avustralya’ya özgü bir bitkidir. Fakat ülkemizde de satışı sıklıkla yapılmaktadır. Saç köklerini besleyici bir özelliğe sahip olduğundan dolayı daha çok saç bakım ürünlerinde bulunsa da soğuk algınlığından kaynaklanan solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Okaliptustan elde edilen yağın cilde uygulanması ise gerekli bir bakım yöntemidir. Cildi yumuşatır ve besler… Hamilelerin okaliptüs kullanmaması önerilir.

#9 Maydonoz

Akdeniz kökenli bir bitki olan maydonoz özellikle salata ve mezelerde bolca kullanılır. Eklem rahatsızlıklarıyla mücadele ederken mutlaka başvurulması gereken bir bitki olduğu da bilinmesi gerekli olan bir gerçektir. Antibiyotik ve antioksidan özellikleri gösterdiği için düzenli olarak tüketilmesi vücut sağlığı için şarttır. Ayrıca basur hastalarının maydonoz suyu içmeleri tavsiye edilir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Proshock ice Soguk Dalga Terapisi İle Zayıflamak Acısız ve Risksiz

Öğrencilere Özel 6 Avantajlı Banka Kartı