in

Biyolojik Yaşınız İle Vücut Yaşınız Aynı mı? Hemen Vücut Yaşınızı Hesaplayın

Vücut yaşı nasıl hesaplanır? Bir insanın biyolojik yaşı ile psikolojik yaşı yani kendimizi hissettiğimiz yaş birbirinden farklı olabilir. Aynı şekilde her insanın eşit yaşta olmasına rağmen vücut yaşı birbirini tutmayabilir, bazı vücutlar bakımsız ve sağlıklı beslenmediği için daha çabuk yıpranabilir. Bizde bu makalemizde vücut yaşını hesaplamanın kolay yöntemini anlatmak istedik. Gerçek yaşınızla vücut yaşınız arasında ne kadar fark olduğunu ortaya çıkarmanız için bu basit yöntemleri kullanarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vücut Yaşını Ölçme

Yaşadığımız psikolojik ve ekonomik durum vücut yaşımızı etkiler. Ayrıca alkol sigara gibi zararlı alışkanlıklar da vücut yaşının daha ileri olmasında etkilidir. Vücut yaşınızı ortaya çıkarmak için öncelikle yapacağınız iş nabzınızı ölçmektir. Nabız ölçme herkes tarafından kolayca yapılabilir. Bu ölçüm kalbinizin ne kadar iyi çalıştığını gösterecektir, normal bir kalp dakikada 60 kez ile 100 kez arasında atar. Sporcuların Nabız atışı dakikada 60’dan daha düşük olabilir. Şimdi sağ elinizin iki parmağını ana atardamarın üstünde tutarak (bileğinizde) nabzınızı ölçebilirsiniz. Bir kronometre size yardımcı olabilir. 15 Saniyelik bir nabız ölçümü yeterlidir. Bulduğunuz rakamı 4 ile çarparak dakikadaki nabız ölçümünü ortaya çıkarabilirsiniz. Nabzınızı ne kadar yavaş atarsa kalbiniz o kadar güçlü demektir. Dinlenme anında dakikada 100 kez atıyorsa vücut yaşını hesaplamak için ;biyolojik yaşınıza 2 yıl eklemelisiniz.

Vücudunuz Esnek mi?

2. olarak vücudunuzun esnek olup olmadığını test etmeniz gerekir, yere oturarak ayaklarınızı uzatın ve ellerinizin parmakları ile ayak parmaklarınızı tutmaya çalışın. Bu da vücudumuzun ne kadar esnek olduğunu gösterecektir. Kasları oluşturan hücrelerin kimyasal yapısında bazı değişimler olmakta ve kollajenöz liflerle kas liflerinin kaybı kalsiyum birikimi gibi birçok faktör ile sınırlı olabilmektedir, bu test ile kas sağlığınız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Oturduğunuz yerde ayak Parmaklarımızı tutabiliyor musunuz? Eğer tutabiliyorsanız sağlığınız yerinde demektir. Eğer ayak parmaklarınıza en fazla 12 santimetre yaklaşabiliyorsanız biyolojik yaşınıza 1 yıl daha ekleyebilirsiniz. Yani 1 yıl daha yaşlısınız demektir. Ayak parmaklarınıza 12 santimetreden daha uzun bir mesafe kalıyorsa biyolojik yaşınıza 2 yıl daha ekleyebilirsiniz. 3. testimiz güç testidir.

Ne Kadar Güçlüsünüz?

 İnsanlar 30 yaşına kadar son derece sağlıklı kaslara sahiptirler bu yaşlardan sonra ise vücut kas kütlesi gücünü kaybetmeye başlar. 30 yaşın üstündeki insanlarda kas kayıpları yüzde üç ile %5 arasındadır. Bu kas kaybına sarkopeni adı veriliyor. Bunun ölçümü ise kaç şınav çeke- bildiğiniz ile alakalıdır. Sabahleyin dinç bir şekilde kalktıktan sonra sınav çekmeye başlayın. Eğer 10 tane sınavdan daha az çekiyorsanız biyolojik yaşınıza 1 yıl daha ekleyebilirsiniz. Eğer sabah 20 şınav çekebiliyorsanız biyolojik yaşınızdan 2 yıl eksiltebilirsiniz. Bu durumda 30 yaşındaysanız 28 yaş sizin vücut yaşınız oluyor.

Bel Yağlarınız Ne Durumda?

Bir diğer bilgilendirici nokta ise bel kalça oranıdır, bunu ortaya çıkarmak da vücut yaşını belirlemede kriter olarak kullanılıyor. Bel yağları- kalça yağ oranı erkekler için bir (1) olmalıdır. Bu oran dışına çıktığınızda yani bel bölgeniz biraz daha kalın ise hemen biyolojik yaşınıza 1 yıl ekleyebilirsiniz. Vücut kitle indeksiniz de vücut yaşının ortaya çıkarılmasında önemlidir. Kilonuz ve boyunuz arasındaki ilişki dikkate alınarak vücut kitle indeksi ölçülmektedir, 1. 70 boyunda iseniz 5 kilo toleransla 70 kilo olmanız ideal bir kilo da olduğunuzu gösterir. Günümüzde gelişmiş olan teknolojik cihazlar sayesinde vücudumuzdaki yağ oranı ölçülebiliyor. kadınlar için ideal yağ oranı vücut ağırlığının yüzde 15’i ile 25 arasındadır. Kadınlarda vücut ağırlığının yüzde 15’inde altında yağ konsantrasyonu ortaya çıkıyorsa biyolojik yaşınızdan bir yıl daha gençsiniz demektir

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yerli Korku Filminin Devamı Alem-i Cin 2 3 Mayıs da Sinema Severler İle Buluşacak

Yeryüzünde ki Cennet Phuket Adası’nda Gezilecek Yerler