in

Black Mirror: 5. Sezon Üzerine İnceleme

Netflix tarafından satın alındıktan sonra hemen hemen her sene yeni sezon bölümleri ile gönüllerde taht kurmaya devam eden Black Mirror dizisi, teknolojinin günümüz ve gelecek hayatına etkilerini konu edinen distopik bir yapımdır. Toplamda beş sezonu bulunan dizinin son sezonu ile ilgili detaylı bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Apple Dizi Sektörüne El Atıyor

İlk Bölüm: Strıkıng Vıpers

Dizinin yeni sezonun ilk bölümü olan Striking Vipers’ta aslında oldukça enteresan bir hikaye işleniyor. Başrollerinde Avengers serisinden tanıdığımız Anthony Mackie, Yahya Abdul-Mateen ve Nicole Beharie’nin yer aldığı bu bölümde üniversite yıllarından beri mutlu birliktelikleri olan bir çiftin, evlenip oldukça sıradan bir çekirdek aile yaşantısı sürdüğü bir dünya gözler önüne seriliyor. Bu sıradanlık evin reisini derinden derine üzse de eşine ve küçük oğluna olan bağlılığını kaybetmeden ailenin mutluluğu için savaşan bir erkek karakter görüyoruz. Fakat her şey erkeğin doğum gününde hediye edilen bir konsol oyunu ile değişiyor.

Black Mirror oldukça çarpıcı ve zor konuları işleyen bir kara dizi olarak bilinse de bazı eleştirmenler tarafından dizinin son sezonu ve ilk bölümü daha yumuşak geçişlere sahiptir eleştirisini almış bulunmakta.

İkinci Bölüm: Smıthhereens

Dizi Netflix tarafından satın alındıktan sonra pek çok bölümde tanıdık yüzleri görmek de oldukça mümkün bir hale geldi. Serinin son sezonunun ikinci bölümünde de Sherlock dizisinde Moriarty karakterini canlandıran Andrew Scott’ı görmek izleyenleri heyecanlandırmışa benziyor.

Bu bölümde sosyal medya kanallarının insan hayatına etkisi ve dünyanın bu kanallar üzerinden ne denli yönetildiği tartışma konusu olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Bu kanallar üzerinden tüm hayatlarını yöneten, her hareketlerini paylaşmayı tercih eden ve başkalarının paylaşımlarını kaçırmamaya çalışan bir toplum görüyoruz. İşte ikinci bölüm de bu tip bir toplumun acımasız bir eleştirisi olarak izlenebilir.

Netflix’ın Orijinal Türk Dizilerini İncelemeye Aldık

Üçüncü Bölüm: Rachel, Jack And Ashley Too

Dizinin beşinci sezonunun son bölümü olan Rachel, Jack and Ashley Too’da izleyiciye ünlü pop yıldızı Miley Cyrus eşlik ediyor. Black Mirror bölümlerinde alışkın olduğumuz üstün teknolojik gelişmelerden birini de işte bu bölümde yeniden görebiliyoruz. Yapay zeka ve veri aktarımı üzerine oluşturulan bu bölümde Ashley O isimli dünyaca ünlü, genç bir pop yıldızının şarkılarını nasıl ticari amaçlar güderek yaptığı ve başta küçük hayranları olmak üzere, tüm dünyayı kasıp kavuran kariyeri izleyiciye aktarılıyor. Peki Ashley O bu durumdan memnun mu? sorusu da bu bölüm ile birlikte akıllarda yer ediniyor.

Dizinin final bölümünü de oluşturan bu bölümde işlenen konu pek çok Black Mirror hayranını memnun etmediği gibi bazı kişilerce de oldukça sevilmiştir. Başta İngiliz yapımı olan bu bağımsız serinin ilerleyen zamanlarda Netflix gibi dev bir internet platformuna satılması da diziyi en baştan itibaren takip eden bir kesimi pek de memnun etmemiştir. 

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Heysel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Akrofobi, Yükseklik Korkusu Nedir? Tedavisi Var mıdır?

Doğa ve Denize Meraklı Gezginlerin Gideceği Muhteşem Yerler