in

Böceklerden Nasıl Korunabiliriz Ve Böcek Isırması Durumunda Neler Yapabiliriz?

Günümüzde çokça karşılaşılan durumlardan biri de böcek ısırığıdır. Böcek ısırığının verdiği rahatsızlık kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Peki, böcek ısırdığında ne yapmalıyız? Hangi müdahalede bulunmalıyız? Böcek Isırığına Ne İyi Gelir ? İşte size iyi gelecek önemli tavsiyeler.

İnsanların en çok çekindiği ve korktuğu hususların başında böcek ısırmaları ya da böcek sokmaları gelmektedir. Özellikle bu tür olumsuz vakalar yaz mevsimlerinde daha çok yaşanmasına rağmen her an başımıza gelebilir. Yani evde, işte, yolda, kırda yürürken dahi böcek ısırması vakasıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bundan ötürü dikkatli olmakta büyük fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Kampçılık İçin Gerekli Olan 10 Malzeme ve Kampçılık hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm önlemlerinize ve dikkatinize rağmen böcek ısırıklarına ya da sokmalarına maruz kalmış iseniz paniklemenize gerek yoktur. Hemen acil ve panik bir halde müdahale daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu doğru bir davranış olmaz. Genellikle böcek ısırıkları hafif reaksiyonlara neden olurlar. Bunlar ise kızarıklık, kaşıntı ve küçük oranda şişlikler olabilmektedir. Çok nadir olarak farklı acılı tepkilere meydan verebilir. Buda kişinin durumuna veya hassasiyetine göre değişmektedir.

Böcek Sokmasının Belirtileri Nelerdir?

Böcek ısırığı ya da sokması belirtileri, hem böceğin türüne hem de kişinin hassasiyetine göre değişiklik gösterir. Çünkü böcek sokması bir insanda hafif bir kızarıklık, kaşıntı veya hafif bir şişlik ile kendini gösterirken, başka birinde ciddi manada semptomlara yol açabilir.

Böcek sokmaları veya ısırıkları insanların genelinde çok önemli olmayan belirtiler gösterirken, birkaç gün içinde de iyileşebilmektedir.

 • Böcek vakalarının ilk belirtileri olarak acı ve yanma ile birlikte deride kırmızı noktalar, kaşıntı ile kabarcıklar oluşur.
 • Mide bulantısı ve kusma görülebilir
 • İshal olabilir.
 • Nefes alıp vermede güçlük oluşabilir.
 • Mide sancıları baş gösterebilir.
 • Kan basıncı düşebilir.
 • Bilinç kaybı yaşanabilir.

Böcek Isırmasını Önleyici Yöntemler Nelerdir?

Böcek ısırmalarını önlemek için birtakım önlemler alabilirsiniz.

 • Böcekler genellikle açık renkli elbiseleri sevmezler ve yaklaşma eğilimi göstermezler. Bundan ötürü beyaz, krem ve açık yeşil tonlu elbiseleri giymeyi tercih ederseniz böcekler sizi rahatsız etmeyecektir.
 • Giyilen elbise tercihlerinde kolları ve bacakları kapatanları giymekte fayda vardır.
 • Böceklerin size yaklaşmasını önlemek adına 500 ml. ölçeğinde kaliteli bir zeytinyağının içine damlatacağınız 5 damla uçucu olan karanfil ya da lavanta yağlı karışımı yapıp yüzünüze, kollarınıza ve ellerinize hafifçe sürebilirsiniz. Böylece kendinize bir kalkan yapmış olursunuz.
 • Isırma özelliği olan sineklerin birçoğu ıtır otu kokusunu sevmez. Bundan dolayı bitkinin yapraklarını avucunuzun içinde ezip sonra kol ve bacaklarınıza sürmeniz yeterli olacaktır.

Böcek Isırığına Ne İyi Gelir |Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle böcek ısırıkları bölgesel olarak küçük reaksiyonlar oluşturur. Bunlar evde tedavi edilebilir. Böcek ısırıkları ve sokmalarının neden olduğu kabarık ve şişlikler birkaç saat içinde iyileşir. Öte yandan küçük çapta yaşanan böcek sokmaları sabunlu su ile yıkanır. Ayrıca bölgeye soğuk veya buz kompres uygulaması yapılabilir. Yalnız meydana gelen vaka sonucu bölge ağrılı veya şişmiş ise dondurulmuş bir buz kompresini şişliğin üzerine yerleştirin. Ayrıca ağrının dindirilmesi için ibuprofen ağrı kesici alınabilir.

Böcek ısırıklarını asla hafife almayınız. Son zamanlarda yaşanan böcek ısırık olaylarında ölümle bitmiştir. Bunun birçok örneği maalesef bulunmaktadır. Böcek ısırığına ne iyi gelir bilmiyorsak, böcek ısırmalarına ya da sokmalarına karşı hiçbir şey yapamıyorsak ya da bilmiyorsak mutlaka hemen bir doktora başvurmanız adınıza iyi olacaktır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Bay pencil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Corona Virüs, Japonya’da Bulunan Yolcu Gemisinde Hızla Yayılıyor

Corona Virüs, Japonya’da Bulunan Yolcu Gemisinde Hızla Yayılıyor

Rahim kanseri için Smear testi

Kadınların Korkulu Rüyası Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi