in

Bu Belirtiler Siz de Varsa Dikkat! Karaciğer Yağlanması Olabilir

Karaciğer, karın boşluğunun sağ kısmında yer alır. İç organlar arasında en büyük yapıya sahiptir. Bir çok önemli görevi bulunur: Enerjiyi depolamak, safra asitlerini meydana getirmek, protein oluşturmak, yağı ve şekeri depolamak gibi. Diğer organlara oranla daha çok işleyişi bulunur. Kendisini yenileyebilen bir organdır. Herhangi bir ameliyatta bir kısmı alınsa bile; ortalama bir ay gibi bir sürede yeterli düzeye gelir ve görevlerine devam eder. Önemli bir statüde olan karaciğer çeşitli hastalıklara maruz kalabilir. En çok görüleni ise; karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer yağlanması; organda meydana gelen aşırı yağlanma problemidir. Normalden fazla oluşan bu yağ, aniden ve aşırı seviyede ortaya çıkarsa insan sağlığını tehdit eder. Karaciğerin bütün görevlerini tam ve eksiksiz yerine getirebilmesi için, yağlanma oluşmaması gerekir. Bu rahatsızlık türünün bir diğer adı hepatik steatoz’dur.

Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Türkiye’de her 5 kişi arasından en az 1 kişide, karaciğer yağlanmasına rastlanır. Bu hastalığın meydana gelmesinde çeşitli sebepler vardır. Bunlar;

  • Fiziksel aktiviteden yoksun bir yaşam sürmek.
  • Dengesiz beslenme. Aşırı öğün tüketimi, uykudan önce yağlı ve bol kalorili yiyecekler yemek.
  • Aşırı ilaç kullanımı.
  • Aşırı alkol tüketmek ve alkol bağımlısı olmak.
  • Uyku düzeninin olmaması.
  • Depresyon durumları ve aşırı stresli bir yaşam sürmek.
  • Şok diyetler uygulamak. Aniden ve aşırı şekilde verilen kilolar da karaciğer yağlanması başta olmak üzere çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması genelde belirti göstermeden artan bir hastalıktır. Rahatsızlığın ileri boyutta olduğu dönemde; kişilerin aşırı kilo kaybettiği görülür. Aynı zamanda bu evrede; kişilerin karın bölgesinde şişkinlik gözle görülür boyuttadır. Keyifsizlik ve halsizlik durumları ise ilk belirtiler arasındadır. Karın ağrısının yaşanması, anlamsız kilo kayıpları, iştahsızlık, hafızada sıkıntılar yaşama, uykuda ağızdan salya gelmesi gibi durumlarla karşılaşıldığında doktora başvurmak gerekir. Bu belirtiler karaciğer yağlanmasını işaret etse de; başka bir hastalığın da belirtileri olabilir. En doğru ve kesin tanı için doktora gitmekte fayda vardır. Karaciğer yağlanması için teşhis konulmadan önce; ultrason ve MRG yöntemi ile karaciğerin durumu incelenir.

Karaciğer Yağlanmasında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması teşhisi konulan hastada; bu rahatsızlığa yakalanma sebebi ortaya çıkarılır. Öncelikle kilo kaybetmesi gerekiyorsa; kişiye uygun bir diyet ve egzersiz programı belirlenir. Alkol veya sigara gibi zararlı alışkanlıkları varsa; bu alışkanlıklardan kurtulması için gereken tedavi yöntemi uygulanır. Stres ve uyku problemi görülen bir hastanın da, yaşam şeklini düzeltmesi için uygun olan tedaviler yapılır. Hekim uygun görüyorsa; ilgili ilaçlar yardımıyla hastanın yağlanmadan kurtulması amaçlanır.

Karaciğer Yağlanmasında Besinlerin Önemi Nedir?

Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını önlemek için çeşitli besinleri tüketmek gerekir. Genel olarak aniden ortaya çıkan karaciğer yağlanması rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmamak için; temkinli davranmakta fayda var. Hastalık öncesinde ve sonrasında tüketilmesi gereken bazı besinler vardır ki; şifa niyetindedir. Yağlanma için güçlü etkiye sahip olan bu besinleri şöyle sıralayabiliriz;

Elma Sirkesi: Düzenli bir şekilde tüketildiğinde karaciğer etrafındaki yağların yok olmasında etkilidir. Aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırır.

Limon: C vitamini kaynağı ve antioksidan görevindeki bu besin; karaciğerin yağlarından kurtulmasında önemli rol oynar.

Yeşil Çay: Yeşil çay tüketmeyi alışkanlık haline getirmek; karaciğerde yağ depolanmasını önlemek demektir.

Karahindiba: Çok fazla bilinmeyen bir besindir. Karaciğer için tonik görevi görür ve oluşmuş yağları ortadan kaldırmada etkilidir.

Papatya: Karaciğerde biriken fazla yağların hızlıca yakılmasında etkin rol oynar.

Kırmızı Pancar: İçinde bulundurduğu betain ve pektin ile karaciğer için çok faydalı olan bu besin; karaciğeri zararlı maddelerden arındırır.

Sarımsak: Karaciğerin toksinlerden arınıp daha iyi çalışmasını sağlar ve yağ miktarını azaltmada etkilidir.

Zencefil: Bu besin alkol ile zarar gören ve yağlanan karaciğere faydalıdır. Meydana gelen alkol etkilerini yok etmede görevi büyüktür.

Avokado: Karaciğerde oluşmuş zararlı toksinleri kolaylıkla atmayı sağlar.

Bazı besinler ise, karaciğer yağlanmasına yol açtığı için tüketilmesi önerilmez. Genel olarak karaciğer yağlanmasının düşmanı olan besinler şunlardır; alkol, bol miktarda fruktoz barındıran besinlerden; bisküvi, çikolata ve şekerlemeler, doğal olmayan reçel ve bal, fazla kalorili ve bol yağlı fast food ürünleri.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2018 Yılının En Çok Satan 5 Kitabı

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları İle Meslek Öğrenebilirsiniz