in ,

Budapeşte’de Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Harika Yer

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti olmakla birlikte, tarihi M.Ö. 1000’li yıllara kadar uzanmaktadır. 9. Yüzyılın son dönemlerinde Doğu Avrupa’ya gelmiş olan Macar kabileleri, Macar Krallığını kurmuştur. Şehir özellikle Batı ve Doğu Avrupa’dan yüksek miktarlarda turist alırken, bunların dışında Amerika’dan da ziyaretçileri çekmeyi başarmaktadır. 2 milyonluk nüfusa sahip Budapeşte Avrupa’daki ilk yer altı demiryolu ağına sahiptir. Özellikle 2004 yılında Avrupa Birliğine dahil olmasından sonra, başkentin gelişim süreci oldukça hız kazanmıştır. Şehir Orta Avrupa ülkeleri arasında sanat ve kültür merkezi olarak görülmektedir.

Festivaller, tiyatrolar, tarihi yapıları, işte Budapeşte’de görülmesi gereken yerler;

 • Buda Kalesi
 • Termal Havuzlar
 • Gellert Tepesi
 • Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi
 • Tuna Nehri’nde Gezinti

#1 Buda Kalesi

Budapeşte’de yer alan ve şehrin en eski tarihsel geçmişe sahip olan Buda Kalesi Tuna Nehri üzerinde olan bir tepeye inşa edilmiştir. Kalenin içerisinde ve kuzeybatısında yer alan 15. Yüzyıldan kalma 28 bin eserin sergilendiği Macar Askeri Tarih Müzesi yer almaktadır. Bu müzenin çok yakınında bulunan Müzik Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte içinde bulundurduğu doğal güzellikleri ve ün kazanmış mağaraları, Buda Kalesi’nin Labyrinth girişinden gidilebilmektedir. Mağara içinde yer alan bölümlerden bir bölümünde kırmızı şarap üretimi yapılan kuyular oluşturduğu büyü bir gizem ile sizleri bekliyor.

Kalenin meydan kısmında Mathias Kilisesi, Macarların ünlü sanatçılarının yardımı sonucu restore edilmiştir. Kilise yenilenirken Balıkçılar Kalesi de bu dönemde 7 adet kule beraberinde inşa edilmiştir. 7 adet kulenin olması, Macar kabile liderlerini temsil amaçlıdır. Her noktasında ayrı bir tarih kokan Buda Kalesi, Budapeşte’de görülmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında olmasını hak ediyor.

  #2 Termal Havuzlar

  Mağaraların dış kısmında yer alan ve tamamen doğal olan termal havuzlar, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi odağı konumundadır. Budapeşte’nin kurulduğu yerin altında yaklaşık olarak 125 termal kaynak yer almaktadır. Termal suların kullanılmaya başlanması Osmanlı İmparatorluğu dönemine denk gelmektedir.

  Osmanlı zamanından kalma olan Kiraly, Rudas, Veli Bej gibi birçok hamam bulunmaktadır. Szechenyi Hamamı içerisinde 18 ayrı havuz ve termal hamam yer almaktadır. Önceki dönemlerde erkekler ile kadınların ayrı olarak kullanabildiği bu hamamlar son zamanlarda kaldırılmıştır.

  Ziyaretçiler, buradaki hamam ve termal havuzları gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Oldukça hijyenik olan ve farklı tarihsel yapılardaki bu hamamların açılış ve kapanış saatleri farklılık göstermekle beraber, hafta sonları ziyaretçileri açıktır.

   #3 Gellert Tepesi

   Budapeşte’deki en ilginç yerlerin başında gelen Gellert Tepesi, 235 metre uzunluğuna sahip bir kayaç bloğunun üzerindedir. Tepe üzerinde jeolojik çizgiler, hamamlar ve doğal kaynaklar bulunmaktadır. Macarların en ünlü azizi olan St. Gellert’in mezarının burada olması nedeni ile tepeye bu izim layık görülmüştür.

   Tepe üzerinde, 1851 yıllarında Avusturyalılar tarafından inşa edilen bir kale ile 1947 yıllarında Sovyet Askerlerinin anısına inşa edilen Kurtuluş Anıtı yer almaktadır. 2007 yılında yeni bir mağara keşfedilen Gellert Tepesi, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi içinde kendine yer bulmuştur.

    #4 Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

    Bu müzede, İtalyan, İspanyol, Hollandalı ünlü sanatçıların resimleri, Eski Ustaların koleksiyonundaki eserler yer alır. 19. Yüzyıla dayanan yapısı, harika mimarisi, Rönesans dönemi esintileri ile görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

    Müzenin yakınında bulunan bir sarayda şehrin önemli sergilerine ev sahipliği yapılırken, Doğu Avrupa’da yer alan en görkemli müzelerden biri olarak bilinmektedir. Müze Kahramanlar Meydanı’nda yer alır.

     #5 Tuna Nehri’nde Gezinti

     Tuna Nehri, Budapeşte’nin kuzey kısmında başlayıp güney kısmına kadar ilerleyen, genişliği ortalama 640 metre civarında olan, 10 ülkenin yararlandığı ve Macarca eski ismi Duna olan bir nehirdir. Çok eski bir ticaret yolu olan nehrin sayısızca kültür ve medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Döneminde Roma İmparatorluğunun sınırlarını da çizen nehir Avrupa’da yer alan en büyük ikinci nehirdir.

     Şehrin ilginç mimarisini keşfetmek, Buda ve Pest kıyılarını dolaşmak, sanatçıların ilham aldığı nehir üzerinde seyahat etmek oldukça güzel bir tercih olacaktır. Gezinti esnasında, Macar Parlamento binası civarında bulunan 2. Dünya Savaşı esnasında hayatlarını kaybeden Yahudiler anısına yapılmış “Çelik Heykel Ayakkabılar” anıtını görebilirsiniz.

     Tuna Nehri üzerinde gezinti sağlamakta olan birçok şirket, gezi esnasında turistlere rehberlik yapacak kişilerde bulunmaktadır.

      #6

       Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

       Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

       Yazar : Magma Adam

       Bir cevap yazın

       E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       Loading…

       0

       Shazam! 6 Güç Sinemalarda

       Dumbo 5 Nisan da Vizyona Girdi