in

Burçlara Göre Çocuk Eğitimi Mümkün mü?

Günümüzde özellikle çalışan annelerin sayısının fazlalığı anne-çocuk ilişkilerinde ne yazık ki kopukluklara sebep olmaktadır. Çocuğunu bütün gün göremeyen anne ya bakıcısının günlük olarak çocuk hakkında verdiği bilgilerden ya da çocuğuyla geçirdiği kısacık vakitlerde izledikleri kadarı ile bilgi sahibi olabilmektedir.

Özellikle bebeklik dönemlerinden itibaren çocuğun yetişme aşamasında anne çocuğunun verdiği tepkilere anlama veremeyebilir, ona doğru yaklaşmanın yollarını arayabilir ( tabi doğru yaklaşmaya çalışırken hata yaptığı da olur ve bu şekilde çocuğu daha çok huzursuz etme ihtimali de vardır.),  ya da çocuğunun becerileri iyi izleyemediğinden dolayı çocuktaki enerjiyi yönlendireceği faydalı çalışmaları tespit edemez. Tabi bu saydıklarımızın hepsi ev hanımları içinde geçerlidir.

İşte bu noktada çocuğunu doğru şekilde yönlendirmek amaçlı annelerin son dönemlerde en çok kullandığı bir diğer yöntem de çocukları burçlarına göre eğitme yöntemidir.

Peki Zodyak ailesindeki bu burçların çocuklar üzerinde nasıl etki oluşturur ve çocuklar nasıl şekil alırlar.

#1 KOÇ BURCU ÇOCUKLARI

Koç burcunun kendine has özellikleri olan atılganlık, aktiflik, liderlik, sinirlilik, inatçılık gibi haller çocuklara da görülmektedir.  Kafasına göre davranma eğilimi yüksek olacaktır.

Koç burcu çocuğu olan bir anne çocuğun sinirli, asabi ve laftan anlamaz tavırlarına karşı kızıp üstüne gitmek yerine bu özelliklerinin farkına varıp dikkatini tamamen başka yere odaklamasını sağlayabilir. Bu emir kipi kullanmaksızın teşvik yoluyla olacaktır. Özellikle okul çağı çocuklarında aile desteğinin istediği yönde gelmesi okula teşvik edici bir çalışma olacaktır.

  #2 BOĞA BURCU ÇOCUKLARI

  Boğa burcuna has kendinden emin yapısal özelliği bu çocuklarda inanılmaz ortadadır. Kendilerine olan özgüvenleri bebeklikten ortaya çıkmıştır bile. Sahiplenici, paylaşımdan nefret eden kişiliğe sahip çocuklar ailesine inanılmaz düşkündür. Özellikle annesinin tenine dokunmaktan kendisini sevdirmek okşanmaktan çok menün olurlar. Yerinden kalkmadan her istediğinin ayağına kadar gelmesini bekleyen boğa çocukları ebeveynlerini kendine köle etmeye bayılırlar. Parasının kıymetini bilirler. 

  Eğer çocuğunuz boğa burcu ise ona sarılın ve sarılın. Sevginizi daha çok belli ederek onu severek kendinize daha yakın olmasını sağlayabilir ve aileye itaat konusunda bununla himaye edebilirsiniz. Boğa çocukları sanatsal faaliyetlere özellikle müziğe karşı oldukça ilgilidir. İşte bu noktada aileler boğa burcu çocukları muhakkak sanatsal faaliyetlere yöneltmeli ve fazla enerjilerini evde huzursuzluk etmeye değil bu tarz etkinliklere harcamasını sağlamalıdırlar.

   #3 İKİZLER BURCU ÇOCUKLARI

   Zeka küpüdür bıcır bıcır ikizler çocukları. Çok çok hareketlidirler. Öyle sorular sorarlar ki herkesin aklı durur.  Kontrol edilmesi çok zor çocuklardır. Annenin enerjisini bitirecek düzeyde olabilir.  Bu çocuklar okul aşamasında özel aktiviteli derslere yönlendirilmelidirler. Zeka seviyelerindeki yüksekliği sebebi ile yabancı dil eğitimine yönlendirilebilirler. Hayalperestliği sebebi ile yalan söyleme girişimi olabilir. Ancak böyle bir durumda çocukla karşı karşıya gelmeden en uygun dille yalanın kötü bir iş olduğu anlatılmalıdır. Ona asla sesinizi yükseltmeyin. Sakinliğinizi koruyun.

    #4 YENGEÇ BURCU ÇOCUKLARI

    Yengeçlerin akıllı, uslu, pe alıngan, duygusal ve bir o kadar iç dünyalarına dönük yapıları bu çocuklarda gözlem yeteneği gelişmiştir. Çünkü görsel hafızaları inanılmaz güçlüdür. Ailede sorunsuz olsalar da sosyal yönlerinin gelişmesi ve özgüvenlerinin yerine gelmesi için sosyal çalışmalara yönlendirilmelidir. Özgüven eksikliği yengeç çocuklarında duygusal manada baskı yaptığından asla aile tartışması olmamalıdır.

     #5 ASLAN BURCU ÇOCUKLARI

     Sanatçı ruhlu aslanların gösterişli duruşu çocukluktan başlar. Övgüler, pohpohlar sırf onun için olmalıdır. Çok başarılı çocuklardır. Ancak aile desteği olmadan hep bir eksiktirler. Aslan çocuklarında atarlı tavırlar ile negatif çevre oluşabileceğinden çocuğunuzu spora yönlendirmeniz çok önemlidir. Negatif enerjisini sporla atacaktır. Ailesinde sözü geçsin ister bu nedenle devamlı gözetlenmesi gereken çocuklardır.

      #6 BAŞAK BURCU ÇOCUKLARI

      Çocuğunuz bir başak burcu ise dikkat edin karşınızda daha çocuklukta düzen, tertip, mükemmeliyet isteyen büyümüşte küçülmüş bir ufaklık var demektir. Okul hayatı dahil her konuda aileye çok sorun çıkarmaz, düzenli hareket ederler. Siz ona güzel ve özenle hazırlanmış bir tabakla ikramda bulunarak sessiz bir ortamda ders çalışmasını sağlayın yeter.

       #7 TERAZİ BURCU ÇOCUKLARI

       Naif, sosyal ve bir o kadar kararsız olan terazi çocukları himayeden pek hoşlanmaz hatta takmazlar bile desek yeridir. Kendi kafasına göre hareket ederler. Terazi olan çocuğunuzdan okulda başarı beklentiniz varsa baskı yapmayın çünkü tınlamayacaktır. O yüzden siz onun sosyal ve enerjik yönünü kullanarak farklı hediyeler alın. O kendi yolunu bulacaktır.

        #8 AKREP BURCU ÇOCUKLARI

        Hafızası zehir gibi, hırslı mı hırslı, kıskanç ve haylazlıkta sınır tanımayan çocuklardır. Her istediğinin olmasını isterler. Akrep burcu çocukları Kıskançlık bütün ruhuna işlemiştir bu sebeple kardeşleri ile ilişkilerine dikkat etmelidir. Zeki olması sebebi ile paylaşım olgusu uygun şekilde anlatıldığında gayet rahat anlayacak kapasiteye sahiptirler.

         #9 YAY BURCU ÇOCUKLARI

         20 yaşında da olsa 50 yaşında da olsa tam bir çocuk olan yay çocukluğunda nasıl kontrol edilir onu iyi bilmek gereklidir. Yay burcu çocukları özgürlük düşkünü, hiperaktif ve afacan mı afacan, inanılmaz pozitif, kendisini çok seven, merak duygusu zirve olan çocuklardır. Daha çocukluktan başlayan gezme sevdaları, üstün zekaları diğer çocuklar arasında farklı olmalarına sebep olur. Ders çalışmasa bile her zaman en iyi notları almaya adaydır. Yay burcunun kimyası gereği emir kipinden hoşlanmama duygusu çocuklarda da baş göstermektedir. Çocuğunuza emir kipiyle değil sevgi içeren sıcacık konuşma tarzıyla yaklaşın. Özgürlüğünü kısıtlayıp yasak getirmek yerine eğer kontrol etmek isterseniz onunla beraber her türlü geziye katılmayı tercih edin. Entelektüel olma özelliğini siz de benimsemeye çalışın.

          #10 OĞLAK BURCU ÇOCUKLARI

          Daha çocukluktan sorumluluk sahibi, ciddi ve oturaklı yapıdadırlar. İşitsel ve görsel zeka noktasında diğer çocuklara rahatlıkla fark atabilirler. Daima çalışkan çocuklar sınıfında uslu çocuklardır. Çocuğunuza sevginizi belli edin. Onu kendi içinizden sevmeyin. Çünkü içine kapanık oğlak çocukları hep takdir edilmeyi ister. Her zaman övülmek onların en büyük amacıdır aslında.

           #11 KOVA BURCU ÇOCUKLARI

           Entelektüel kovaların çocuklukları özgür ve fırlama hem de ciddi anlamda zekidir. Kova burcu çocuğunuza özgürce davranabileceği bir alan verin gerisini o halleder. Üstün zekalı ve hiperaktif çocuk gelecekte uçak ya da matematik mühendisi olmaya namzettir aslında. Zekasına zeka katacak her türlü oyunu ona sunabilirsiniz. Onun zeki olduğunun farkında olduğunuzu belirtin ve ona göre davranın.

            #12 BALIK BURCU ÇOCUKLARI

            Her çeşit duygunun yaşandığı bir bedene sahip balık çocukları, sözel yeteneklidir. Üşengeç ve aşırı alıngan yapıları siz anlamasanız da küsmelerine sebep olabilir. Duygusal balık çocuklarını zihinlerini toparlamak üzere devamlı programlı şekilde ödev yapmalarına teşvik etmeniz gerekecektir. Çünkü okullarda tembeller sınıfında balıklar vardır maalesef ki. Hayalperest yapıları sebebi ile aklı bir karış havada olabilir ancak siz çocuğunuza gerçekleri anlatın. Hayallerini gerçeklere uygun şekilde dizayn etmesini öğretin.

             Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

             Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

             Yazar : Fikirbaz

             Güneş Lekelerine Kesin Çözüm Önerileri

             Özgüveninizi Arttıracak 10 Alışkanlık