in

Çalışan Anneye Kreş Desteği Başvuruları Başladı!

Avrupa Birliği projeleri kapsamında, sosyal ve ekonomik şartların daha yaşanabilir boyuta gelmesi ve kalite standartlarının yükseltilmesi için kreş desteği konularında çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların en önemlilerinin başında kadın çalışma gücünü, iş sektörlerinde daha aktif hale getirmek yer alır.

Çalışan annelerin karşısına çıkan en büyük engel; işverenlerin çocuklu bayanları çalıştırmak istememesidir. Çalışan annelere çocuklarının iyi şartlarda bakılması ve rahat bir çalışma hayatının sağlanabilmesi adına; çalışan annelere kreş yardımı sağlanması hedeflenmektedir. Peki bu kapsamda nasıl bir çalışma ortaya konulmuştur, Çalışan anneye kreş yardımı şartları ve diğer konular hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların cevabını birlikte arayalım.

Çalışan Anneye Kreş Desteği

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır | KOSGEB Girişimci Destekleri

#1 Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi Kapsamında Verilen Kreş Desteği Nedir?

AB kadın istihdamını desteklemek amacı ile hazırlanan proje; Türkiye ve AB’ nin birlikte finanse ettikleri projedir. Çalışmanın amacı çocuğu olan anneleri istihdam ederek, kadınların çalışma hayatında daha aktif olmasıdır. 0-6 ay yaş aralığında çocuğunuz varsa; eğer çalışmak istiyorsanız, eski işinize devam etmek istiyor ya da zaten devam ettiğiniz bir işe sahipseniz kreş desteği projesinden faydalanabilirsiniz. Proje kapsamında size sağlanacak aylık kreş desteği 100 Euro’dur. Toplamda 10.250 annenin bu kreş desteği ile kadın istihdamında önemli rol alması sağlanacaktır. Pilot iller olan; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İzmir, İstanbul ve Malatya’da başvuru alınacaktır.

  #2 Çalışan Anneye Kreş Yardımı Aylık Ne Kadar Olacak?

  Proje kapsamında başvuru kabul edilen her anneye sağlanacak kreş desteği aylık 100 Euro’dur. Belirlenen bu rakam çocuğunuzun okul öncesi eğitiminde çıkacak masrafları karşılamanız adına size temin edilecektir. Bunun dışında başvurunuzun kabul edilmesinin ardından ilk ayda kırtasiye masraflarınızı karşılamak için bir defalığına 100 Euro verilecektir. Projeden 24 ay süre ile faydalanabilirsiniz. Kreş desteği çocuğunuz 72 aylık olduğunda ya da ilkokula başladığında son bulacaktır.

   #3 Kreş Desteği Başvurusu Kabul Edilenlerin Sorumlulukları Nelerdir?

   Kaydınız kabul edildi ve kreş desteği alacaksınız. Bunun için her ay düzenli takip etmeniz gereken sorumluluklarınız olacaktır. Bu sorumluluklarınız; 

   Çocuğunuz, okuduğu kreş ya da anaokulunda denetlenecektir. Çalıştığınız süre ile paralel mutlaka düzenli olarak okula gitmesi gerekmektedir. Hastalık gibi durumlarda mutlaka proje ofisleri ile irtibata geçerek durumu bildirmeniz gerekmektedir. 

   SGK kayıtlarında 30 gün çalışır olduğunuzu işvereninizin bildirmesi gereklidir. 

   Eğer herhangi bir sebeple 30 gün ve üzerinde rapor aldıysanız, bunu mutlaka proje ofislerine bildirmeniz gerekmektedir. 

   Projeye özel Halk Bankası’nda bir hesap açtırmanız gerekmektedir. Bu hesap üzerinden tanımlı havale numarası ile okula aylık ödemenizi yapmanız gerekmektedir. Bildirilen hesaplar dışında herhangi bir hesap ya da ATM’den yapılan ödemelerin karşılığı olmayacağı için sadece bildirdiğiniz hesaptan ödeme yapmanız gerekmektedir.

    #4 Kreş Desteği Başvuru Sayısında Sınır Var mıdır? Kaç Çalışan Anne Faydalanabilir?

    İlk şart elbette ki 0-60 ay yaş aralığında bir çocuğunuzun olmasıdır. 

    İkamet iliniz proje illeri olan; Elazığ, Malatya, İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya ve Ankara olmak zorundadır. 

    Projeden faydalanmak için çocuğunuz ile aynı yerde ikamet etmek zorundasınız. 

    SGK’ ya bildirilen aylık kazanç ortalamasının, asgari ücret brüt tutarının iki katını aşmaması gereklidir. 

    Çocuğunuzun; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreş, anaokulu ve gündüz bakım evlerinde eğitim görüyor olması gerekmektedir. 

    Başvuru kabulünde sınır 10.250 annedir. Bu sayının dağılımı ise; İstanbul 3.250, İzmir 1.500, Ankara 1.500, Antalya 1.500, Bursa 1.250, Malatya 750, Elazığ 500 çalışan anne olacak şekildedir.

     #5 Kreş Desteği için Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

     Öncelikle; E-Devlet şifreniz varsa sisteme giriş yapmalısınız. Eğer şifreniz yoksa bir tane E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. 

     Başvurular 15 Ekim 2019 tarihinde başladı. Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi web sitesine girerek açılan başvuru ekranından başvurunuzu yapın. 

     Kreş Desteği için Online başvurunuzu yaparak randevunuzu aldığınızda istenilen evrakları hazırlamanız gereklidir. Evraklarla beraber proje ofisine giderek kesin kaydınızı yaptırabilirsiniz. 

     Kaydınızı yaptırdıktan sonra düzenli ödeme alabilmek için aylık yerine getirmeniz gerekenlere dikkat edin. 

     Tüm şartları sağladı iseniz, kreş desteği ödemelerinizi almaya başlayabilirsiniz.

      #6 Kreş Desteği Hangi Durumlarda Sona Erecektir?

      Çocuğunuz 72 ay yaş sınırını geçtiğinde ya da ilkokula başladığında ödeme kesilecektir. 

      Aylık sorumluluklarınızı yerine getirmediğiniz durumlarda geriye dönük düzeltme yapsanız dahi hakkınız yanacaktır. 

      Hastalık, taşınma ve boşanma gibi önemli hususları 7 gün içerisinde proje ofislerine bildirmemeniz halinde kreş desteği hakkınız sona erecektir. 

      Proje kuralları ile ilgili usulsüzlük yapanlar hakkında Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanacak, ödeme kesilecek ve geçmiş ödemeler geri alınacaktır.

       #7 Kreş Desteği Yaz Tatillerinde de Verilecek mi?

       Eğer çocuğunuz yaz okuluna gidecekse, bunu belgeleyip bildirmeniz halinde tarafınıza kreş desteği ödemesi yapılır. Ancak yaz okuluna gitmiyorsa, yaz döneminde geçen aylarda ödeme almayacaksınız. Bir sonraki dönem kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. Hak kaybı da yaşanmaz.

        #8 İşten Ayrılanlar da Kreş Desteği Almaya Devam Edebilir mi?

        Projeden yararlanma döneminde işten çıkarıldı iseniz, 3 ay daha faydalanma hakkına sahipsiniz. İş bulmanız halinde hakkınız devam eder, ancak iş bulamazsanız kreş yardımı son bulacaktır.

         #9 Yedek Listeye Girdim, Kreş Desteği Alabilir miyim?

         Evet, proje kapsamında yedek listeye alınanlar da çalışan anneye kreş yardımı imkanından yararlanabilmektedir.

          #10 Kreş Desteğini Çocuğu Sabah Anaokuluna Öğlen Kreşe Gidenler Alabilir mi?

          Yarım gün eğitim veren öğretim kurumlarından kalan süreyi etüt, kreş ya da bakım evinde geçirecek çocuğunuzun gittiği her iki kurumunda Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olması gereklidir.

           #11 Şu An İşsizim, Kreş Desteği İçin Başvuru Yapabilir miyim?

           En son işsizlik tarihi, kesin kayıt tarihi baz alınarak bir işyerinde SGK’ lı olarak çalışmaya başlanmış olması gerekmektedir.

            #12 Yarım Gün Özel Kurumda, Yarım Gün MEB’ e Bağlı Anaokulunda Okuyan Çocuk İçin Kayıt Onaylanır mı?

            İkili öğretim yapan öğretim kurumlarında kalan süreyi yine bakım evinde geçirecek çocuğunuzun gittiği her iki kurumda MEB ve ASPB’ na bağlı olması gereklidir.

             #13 Çocuğumla Farklı İldeyiz, Çocuğumun Okula Gittiği İl Proje Kapsamında Değil.

             Çocuğumla Farklı İldeyiz, Çocuğumun Okula Gittiği İl Proje Kapsamında Değil. Yine de Kreş Desteğinden Faydalanabilir miyim? sorusunun cevabı ise Hayır. Çocuğunuzun okula gittiği il proje illerinden birisi olmak zorundadır. Aksi halde kreş desteği başvurunuz kabul edilmeyecektir.

              Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

              Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

              Yazar : Carpediem

              Bir cevap yazın

              E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

              Loading…

              0

              Black Friday İndirimleri ile Alışverişler Şölene Dönüşecek

              Oyuncak Bağışı İle Kullanılmayan Oyuncakları Değerlendirebilirsiniz