in

Can Sıkan Gözenekler İçin Muhteşem Maske Tarifleri

Gözenek sıkılaştırıcı maske tariflerine geçmeden önce birkaç uyarıda bulunmak gerekir. İlk olarak her maske her cilde iyi gelmez. O yüzden maskeyi yapmadan önce cildinizin küçük bir yerinde deneyin. Eğer herhangi alerjik bir bulgu olmaz ise maskeyi kullanın. Diğer bir önemli nokta ise maskeler düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli kullanımda maskenin faydasını görebilirsiniz. Biraz gözenek nedir hakkında bilgi verdikten sonra gözenek sıkılaştırıcı maske tariflerine geçebiliriz.

Cildiniz Yağlı mı? İşte Size Önerebileceğimiz Doğal Maske Tarifleri

Gözenek Nedir ve Neden Genişler?

Cildin dışarıdan nefes almasına yarayan hücrelere gözenek denir.  Bazen gözenekler genişler ve içine kir yağ dolar. Eğer cilt düzgünce temizlenmezse siyah noktalar oluşur.

Gözenekler genişlediğinde ciltte delikler oluşur ve hiç hoş bir görüntü oluşmaz. Ayrıca geniş gözenekler cildi yaşlı gösterir. Bu nedenle gözeneklerin sıkılaşması gerekmektedir. Bunun çeşitli maskeler yapılabilir fakat asıl önemli olan düzenli olarak sabah akşam yapılan cilt temizlemedir. Cildinizi düzenli temizlemeden yaptığınız maskeler hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden ilk olarak cilt temizliğinize çok önem vermelisiniz.

Cilt Sıkılaştırma İçin Birkaç Yöntem ve Tavsiye  

  • Limon Suyu

Limon suyu gözenek sıkılaştıran maddelerden biridir. Direkt açılmış gözeneklerinizin üstüne uygulayabilirsiniz.

  • Buz

Bu yöntemi gözenek problemi olan çoğu kişi bilmektedir ve çok pratik bir yöntemdir. Sadece açılmış gözeneklere birkaç dakika buz uygulamak yeterlidir.

  • Peeling 

Gözenek temizliğinde diğer önemli şey ise ölü derilerden kurtulmaktır. Ölü derilerden kurtulmanın en iyi yolu ise düzenli aralıklarla yapılan peelingdir. Duş alırken sıcak sudan dolayı gözenekleriniz açılmış olacaktır.  Duşun sonuna doğru yüzünüze peeling yapabilirsiniz yada birkaç dakika buhar banyosu yapıp peeling yapabilirsiniz.

  • Tonik

Gözenek temizliğinde tonik kullanmak da çok önemlidir. Cildinizin ihtiyacına göre tonik kullanabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

  • Kil Maskesi

Kil gözenek sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir. Haftada bir defa kil maskesini uygulayabilirsiniz.  Gereken malzemeler kil, zeytin yağı ve limon yağıdır. 2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı zeytin yağı ve 1 yemek kaşığı limon yağını iyice karıştırın. Cildinize sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın.

  • Bal ve Limon Maskesi

Limonun gözenek sıkılaştırdığından zaten söz etmiştik. Bu maskede de limon ve bal bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve cildinize uygulayın. Cildiniz gerilmeye başladığı an yüzünüzü yıkayın.

  • Gül Suyu Maskesi    

Bu maskede gereken malzemeler gül suyu, yoğurt ve undur. 2’şer kaşık yoğurt ve unu karıştırın ve kıvam alana kadar gül suyu ekleyin.  Cildinize sürün ve 20 dakika bekletin. Ardından cildinizi maskeden arındırın.

  • Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akının gözenek sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu maskede 2 malzemeye ihtiyacınız vardır. Bunlar yumurta akı ve limon suyudur. 1 adet yumurta akını ve 2 çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve cildinize uygulayın. Maske kuruyunca soyarak cildinizden temizleyin ve ılık su ile cildinizi durulayın.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Gözlük

Ursula K. Le Guin |Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak İncelemesi

Ursula K. Le Guin |Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak İncelemesi