Çaresizlik Umudun Başladığı Andır

Çaresizlik Umudun Başladığı Andır

Çaresizliği yaşaması kadar, tarif etmesi de zordur aslında, anlatılması öyle kolay bir şey değildir fakat kısaca özetlemek gerekirse duyguların ve mantığın karmaşıklık yaşadığı andır çaresizlik. Kalbinizin evet, mantığınızın ise hayır dediği andır.

Gönülden olmasını istersiniz ama bazen imkânlar el vermediğinden, bazen de mantığa aykırı bir durum oluşturduğundan çaresiz kalırsınız. Çıkmaz bir yolda hissettirir, ne sağınızı bilir, ne de solunuzu tanırsınız. Sebebi ne olursa olsun, yaşadığınız çaresizliğin adını koymaya çalışırsınız öncelikle.

İlginizi Çekebilir: Öğrendiğiniz Dili Hafızanızın Bir Köşesine Gömmeyin

Bir adı olursa çaresi de bulunur belki düşüncesiyle.  Başkalarına karşı güçsüz ve aciz görünmemek adına, çok istiyor olsanız bile kimselere danışmak ya da yardım talep etmek istemezsiniz belki de. Yolun sonunda olduğunuzu hissettirir çoğu zaman, oysaki umudun başlangıcıdır çaresizlik.

Çaresizlik Karşısında Dimdik Durmaktır Esas Olan

Çaresizlik sizi bir adım geriye götürecektir mutlaka. Fakat çaresizliğiniz çözüm arayışınızdaki isteksizliğiniz olmamalıdır. Asıl çaresizlik sorunun ya da derdin çözümsüz olması değil, isteğinizin olmamasıdır. Bu yüzden sorun ne ve hangi boyutta olursa olsun, her zaman çözüme odaklanmalı ve çaresizliğin karşısında dimdik durabilmelisiniz.

Unutulmamalıdır ki, isteksizlik çaresizliği, emek ve çaba ise umudu besler. Umudunuzu beslediğiniz an çaresizlik bir son bulacak, yükünüz hafifleyecektir. Umudun beslenmesi ise düşüncelerde başlar. Düşüncelerinizi olumlu anlamda yönlendirmek, sorunu sakin bir şekilde değerlendirip, çözüm arayışına daha hızlı odaklanmanızı sağlayacaktır. Umudunuzu doğru beslediğiniz an artık çaresiz değil, çare sizinle olacaktır.

Çaresizliğin Olduğu Yerde Her Zaman Bir Umut Vardır

Çaresizliğin boyutu ne olursa olsun, düşüncesi bile sizi depresif bir ruh haline yönlendirecektir mutlaka. Elinizi kolunuzu bağlayacak ve hatta bazen hayattan kopma noktasına getirecektir. Güçlü olmak gerekir çaresizliğin karşısında, özellikle ruhsal anlamda. Beden sağlığınıza verdiğiniz önem kadar, ruh sağlığınıza da bu önemi ve değeri vermelisiniz. Bu değeri benimseyerek olumsuz düşüncelere yer vermemelisiniz. Sanılanın aksine çaresizlik utanılacak ya da başınızı öne eğmenizi gerektirecek bir durum değildir çünkü. Yeni bir umudun doğması için yaşanması gereken bir duygudur çaresizlik algısı. Önce bu duygu tadılmalı ki, umudun peşinde koşulabilsin. Her karanlığın sonunda mutlaka bir aydınlık vardır. Çaresizliğin olduğu yerde de her zaman bir umut vardır.

Çaresizlik Güçlü Kılar

Sizi güçlü kılan hayatınız boyunca yaşadığınız olumlu ya da olumsuz tecrübelerdir. Yaşadığınız her tecrübenin size bir faydası vardır aslında. Başta belki bocalarsınız ama zamanla sorunların üstesinden gelmeyi öğrenmiş olursunuz. Çaresizlik de bu tecrübelerin arasında yer alır ve sık sık yaşadığınız bu durum aslında sizi güçlendirir. Bu yüzden çaresizlikten korkmak yerine, güçlendiğinizi fark edin ve umudunuzu asla yitirmeyin.

Umudumuzu Asla Yitirmeyin

Sorunların üstesinden gelebilmeniz için önce güçlü olduğunuza inanmanız gerekir, inanmak umudun bir parçasıdır. İnandığınız sürece umudunuzu besler, emek ve çaba sarf etmeye istekli olursunuz. Derdinizin dermanı umudunuzdur. Hayatta mutlaka sıkıntılar, çözülmesi zor anlar yaşanacaktır, önemli olan çaresizliğinizin karşısında ne yapmanız gerektiğini bilmeniz ve olumsuzluklara karşı savaşabilecek güce sahip olmanızdır. Zordur bunu başarmak, fakat inanmak bu zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. İnancınızı da, umudunuzu da asla yitirmeyin.

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık