1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap İncelemesi : Jerome David Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap İncelemesi : Jerome David Salinger
0

Kitap uzun öykü biçiminde yazılmış 2. Dünya Savaşı yıllarını anlatan Jerome David Salinger‘ ın ilk kitabıdır. Eserde, okuldan uzaklaştırılmış hatta atılmış tembel bir öğrencinin 3 gün süresince okulla birlikte yaşamdan da kaçış macerasını anlatmaktadır. Çavdar Tarlasında Çocuklar eseri, sorunlu olan bir ailede yaşayan gencin gençlik bunalımını anlatan öyküsüdür.

ilginizi Çekebilir: Okurken Gözyaşlarınıza Engel Olamayacağınız En İyi 5 Kitap

Çavdar Tarlasında Çocuklar| Kaçışın Hikâyesi

Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının kahramanı Holden, Noel haftasında okuldan atılır. Haşarı bir çocuk olmamasına rağmen, ders yapmayı sevmeyen tembel bir çocuktur. Ailesinden çok korkması onun için okuldan atılmaktan çok daha önemli. Okul onun için istemediği zorunlu olarak gidip geldiği bir yer.

Şehirde tek tanıdığı, önceden tanıdığı ama hiç görüşmediği bir tarih öğretmeni olan Mr. Spencer’dir. Ona gitmekten başka çaresi yoktur. Ama hiçbir yerde rahat edemez. Sürekli huzursuzluk içindedir. Okulu çoktan gözden çıkarmıştır ancak, kaçması konusunda ikna edici sebepler bulması gerekmektedir. Tekrar kaldığı okulun yurduna gider.

Okulda kimi gördüyse hepsiyle tartışır, küfreder ve kavga çıkarır ve okuldan çıkar. İçki alır, içer ve sarhoş bir şekilde New York’un caddelerinde başıboş dolaşmaya başlar.  Geceyi geçireceği bir oda bulduğu sırada, bir de sahibinden ona kadın bulmasını ister.  O geceyi sakin ve sorunsuz geçirir. Eski sevgilisinden de yüz bulamayıp, üstüne üstlük terkedilince, iyiden iyiye çıldırır ve küfürler etmeye başlar.

Sonunda cebindeki parayı da bitirince, kızkardeşinden başka gidecek kimsesi kalmaz. Kızkardeşinden para alır ve yine başıboş olarak sokaklara dalar. Holden ne yapacağını bilemez haldedir. O sırada aklına bir fikir gelir ve okuldaki hocası Mr. Antolini’nin yanına gider. Mr. Antolini Holden’a çok sıcak ve sevecen davranır. Ona birçok nasihatlerde bulunur. Holden günlerin yorgunluğundan olsa gerek oracıkta uyur kalır.

Her şeyin Başı Sevgi

Holden, iyice uykusunu alıp uyandığında, ilk defa bir insanın ona sevgi ile yaklaştığını görür. Öğretmeninin yüzünü okşadığını görür. Kendisine gösterilen sevginin sahte olduğunu ve hocasının bir eşcinsel olduğunu düşünerek tekrar kaçmaya başlar.

Bir tren istasyonuna sığınır. O gece tren istasyonunda kalır ve cebindeki para onu rahatsız ederek onu kızkardeşine vermesi gerektiğini düşünür. O parayı mutlaka geri vermesi ve bundan böyle kendi başına bir hayatı olması gerektiğini düşünür. O sırada kızkardeşi aklına gelir. Mutsuz olan bir tek o değil kız kardeşi de mutsuzdur ve o da kaçıp kurtulmayı ister.

Holden tekrar okula döner ve kız kardeşine haber gönderir. Kız kardeşi buluşma yerine gelir ve kendisinin de kaçıp kurtulmak istediğini Holden’e söyle. Holden kızkardeşine bunun doğru olmadığını söyle ve bu maceran vazgeçmelerini önerir.

Jerome David Salinger bu eserinde özellikle bu yaş grubu çocukları olan ailelere, ciddi anlamda bir toplumsal mesaj verir.

Yorum Yap