1. Ana Sayfa
  2. Eğlence

Cep Telefonu İle Nasıl Profesyonel Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Cep Telefonu İle Nasıl Profesyonel Fotoğraflar Çekebilirsiniz?
Cep telefonu ile Profesyonel Fotoğraf Çekme
1

Günümüz teknolojisi ile ilerleyen fotoğrafçılık ile birlikte ortaya profesyonel fotoğraf makineleri çıkmaya başladı. Bu profesyonel fotoğraf makineleri sayesinde muazzam kareler yakalamak mümkün. Ancak fiyat bakımından bütçeyi zorlayabilecek bu profesyonel fotoğraf makinelerini herkes kullanamıyor. Peki Cep telefonu ile Profesyonel Fotoğraf Çekme mümkün mü?

Profesyonel fotoğraf makinelerine alternatif oluşturabilecek ürünlerde yok değil. Üstelik bu ürünleri ceplerimizde taşıyoruz. Cep telefonları, daha doğrusu akıllı telefonlar. Piyasaya sunulan akıllı telefonlarından beklenilen en büyük beklenti kaliteli bir kamerasının olmasıdır. Akıllı telefon kameraları sayesinde profesyonel fotoğraf makinelerini aratmayacak fotoğraflar çekmek mümkün. Ancak bunun için elbette bazı yöntemler var elinize aldığınız ilk telefon kamerası ile yapacağınız yöntemsiz çekimler biraz hayal kırıklığı oluşturabilir.

Akıllı Telefonlar İle Profesyonel Fotoğraf Çekme

Akıllı telefonlar ile profesyonel fotoğraflar çekmek için birkaç ufak tüyo:

  • İlk dikkat edilmesi gereken şey kameranın ayarlarını yapmak olmalı. Standart kamera ayarları normal çekimler için çok iyi sonuçlar ortaya koysa da, kaliteli ve profesyonel fotoğraf çekmek isteyen kişiler için pek yeterli olmayacaktır. Burada herhangi bir kısıtlama yok. Kamera ayarlarını açtığınız zaman o anki görüntü için en uyumlu olan efekti veya modu seçebilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken şey her zaman en yüksek kamera ayarının seçili olması.
  • Pek çok profesyonel fotoğraf makinesinde kullanıldığı gibi tripod kullanabilirsiniz. Tripodlar sayesinde telefonda titremeler oluşmaz ve sabit temiz bir fotoğraf elde edilebilir. Evinizin balkonunda otururken güzel bir manzara yakaladığınız zaman ise iki adet mandal çok büyük iş görecektir.
  • Tripod kullanmadan telefonun titreşimini en aza indirmek için ise daima iki elinizi kullanın. Tek bir elle tutulan telefonda denge problemleri oluşabilir. İki el ile tutulduğu zaman ise doğrusal olarak fotoğraflar çekilebilir.
  • Telefon kameralarında bulunan auto focus özelliğine her zaman güvenmeyin. Çekeceğiniz fotoğrafın daha göz alıcı olması ve sanatsal durabilmesi için odak noktasını kendiniz seçip manuel focus yapın. Böylece kamera üzerinde hakimiyet kurabilirsiniz.
  • Nesnenize yaklaşın. Telefon kameralarında yakınlaştırma özelliği mevcuttur. Bu özellik sizin nesneye yaklaşıp yorulmanızı engellese de, bu sefer ortaya pixelleri sayılabilen bir fotoğraf çıkmasına sebep olur. Kameranın zoom özelliğini kullandığınız zaman fotoğraf kalitesi de aynı anda düşüşe geçer. Bunun önüne geçmek için ise fotoğrafını çekmek istediğiniz nesneye yaklaşın.

Cep Telefonu İle Nasıl Profesyonel Fotoğraflar Çekebilirsiniz? |Eğlence

  • Fotoğrafçılık kurallarına uyun. Telefon kameraları ile profesyonel fotoğraflar ortaya çıkartmak istiyorsanız belli başlı fotoğrafçılık kurallarına uymanız gerekir. Örneğin ekranın yatay bir pozisyona getirilmesi ve hayali olarak üç dik çizgi ile ekranın bölünmesi. Bu kural en temel fotoğrafçılık kurallarındandır. Peki ekranı böldük ne olacak diyorsanız. Ekran üzerinde hayal ettiğiniz çizgilerden orta kısım üzerinde nesne bulunmamalı. Daha doğrusu fotoğraflamak istediğiniz nesneyi en sağ veya en solda ki çizginin üzerine yerleştirin. Bazı telefonlar size bu olanağı zaten sunuyor.
  • Işığı kontrol edin. Fotoğrafların olmazsa olmazı ışıktır. Sonuçta ışıksız ortamda fotoğraf çekmek imkansızdır. Ancak ışık kaynağının (güneş, led, floresan) konumu önemlidir. Fotoğraf çekerken ışık kaynağını asla arkanıza almayın bu şekilde çekilecek fotoğraflar tamamen karanlık olacaktır.
  • Açıyı değiştirin. Telefon kamerası ile fotoğraf çekildiği zaman genel de amatör kişiler telefonu göz hizasında tutmaktadır. Ancak bu şekilde sadece tek bir açıdan resimler çekilebilir. Telefonun konumunu ve duruş açısını değiştirerek kötü bir sahneyi bile çok iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz.
  • Fotoğraf karesini yaşayın. Belki de en önemli madde ve teknik budur. Fotoğrafı çekilecek yeri zihninizde bir cennete çevirin. Sonrasında size yardımcı olacak teknolojiyi kullanın.
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir