1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır?

ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır?
0

Yapay zeka teknolojileri 2023 yılında oldukça popüler hale geldi. En bilineni olan ChatGPT hakkında detaylara göz atabilirsiniz.

OpenAI şirketi tarafından geliştirilen ChatGPT 30 Kasım 2022’den çıktığından beri gündemin yeni konusu olmuştur. Son derece akıllı görünen bu teknolojinin nasıl kullanılacağı ile ilgili son dönemlerde insanların aklında sorular belirmeye başlamıştır. Onlarca dili destek ChatGPT’de neredeyse yapabileceklerinizin sınırı yoktur.

Birçok araştırma yapay zeka teknolojisinin insanların yararına olduğunu söylese de bazı araştırmalar meslekleri yok etme noktasına geleceğini söylemektedir. Bunun aksini iddia etmek zordur çünkü son yapılan araştırmalara göre bunun gerçekleşeceği yönünde tahminler üretilmektedir. Sadece ChatGPT değil, ses, müzik ve farklı alanlarda yapay zeka teknolojisi sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızda son dönemde popüler hale gelen ve beta sürümü yayınlanmasıyla insanların dillerinden düşmeyen gelişmiş yapay zeka teknolojisi ChatGPT’yi yakından inceleyeceğiz. Böylelikle, ne olduğunu, nasıl işlediğini ve nasıl kullanıldığına dair bilgilere rahatlıkla erişebileceksiniz.

ChatGPT Nedir? ChatGPT Kimin?

ChatGPT Nedir ChatGPT Kimin

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen ve yapay zekanın insan benzeri tepkiler oluşturmak için gücünden yararlanan gelişmiş bir dil modelidir. Model, geniş bir metin verisi külliyatı üzerinde eğitilmiştir ve çeşitli sorular, konulara yüksek doğruluk, akıcılıkla yanıtlar üretme yeteneğine sahiptir.

Basit ve kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanan teknoloji, hem ilgili hem de tutarlı yanıtlar oluşturmak için en son teknoloji doğal dil işleme tekniklerini kullanır. Bu, onu müşteri hizmetleri, dil çevirisi ve metin dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için ideal bir çözüm haline getirir.

İnsanlar tarafından hem anlayışlı hem de ilgi çekici yüksek kaliteli yanıtlar üretme becerisiyle geniş çapta kabul görmüştür. Herkes için vazgeçilmez araç olması, görev otomatikleştirme ve iletişim geliştirme becerisinden geldiği bilinir.

ChatGPT Paralı Mı?

ChatGPT Paralı Mı

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ücretli bir hizmet değildir. OpenAI, tanıtım ve geliştirme misyonunun bir parçası olarak yapay zeka teknolojisini kullanıcılara ücretsiz olarak sunmuştur.

Ancak, teknolojiyi kullanmanın, geniş ölçekte sağlanması pahalı olabilecek hesaplama kaynaklarına erişim gerektirdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle OpenAI, modeli, belirli bir hesaplama kaynağı seviyesinin ötesinde kullanım için ödeme gerektiren API’ler aracılığıyla kullanılabilir hale getirdi.

GPT-3 kullanıcıları bilir ki API servisleri kullanmak isteyenler belirli ücret ödemek zorundadır. Halen daha çeşitli teknolojilerde kullanılabilir halde olsa da bugün açıklanan habere göre GPT-3.5’un ücretli sürümü gelmiştir. ChatGPT Plus olarak bilinen ücretli sürüm hakkında daha detaylı bilgi için içeriğimizi takip edin.

Ücretli Sürüm ChatGPT Plus Nedir?

Ücretli Sürüm ChatGPT Plus Nedir

ChatGPT Plus, ücretsiz sürümdeki gecikmeleri önlemek ve API kullanmak amacıyla geliştirilen pilot bir abonelik sistemidir. Özellikle bazı zamanlarda yapay zeka teknolojisine erişmek gerçekten zor oluyor ve bunun en iyi çözümü olarak ücretli sürümü getirtmesinde olmuştur. Yeni özellikler ile daha hızlı ve kullanılabilirlik sunmaktadır.

Şuan herkesin erişebileceği bir sürüm olmasa da yalnızca küçük gruplara davetiye gönderilmektedir. Ücretli sürümü kullanabilmek için özel bekleme listesine katılmanız gerekmektedir. OpenAI ekibinin vermiş olduğu makalede (ChatGPT Plus) bununla belirli bir sürede olmadığını söylemektedir.

Erişim sağlamaya kabul edilirseniz, istediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz. Ancak ödeme yaptığınız zaman bu ücreti geri alma durumu olmayacaktır. Bu yüzden katılmadan önce gerekli şartları okumanız ve öyle ücretli sürüme geçmeniz daha doğru olacaktır.

ChatGPT’e Nasıl Girilir? ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT’e girmek için aşağıdaki adımları kullanın:

 • OpenAI web sitesine giriş yapın: Web tarayıcınızda https://openai.com/ adresini ziyaret edin.
 • ‘Try OpenAI’ butonuna tıklayın: Web sitesinin ana sayfasında bulacaksınız.
 • Sorunuzu yazın: Sağlanan metin kutusuna yapay zekaya sormak istediğiniz soruyu yazın.
 • Yanıtı alın: Sorunuzu yazdıktan sonra ilgili düğmeye tıklayın. Teknolojiden gelen yanıt sayfada görüntülenecektir.

Alternatif olarak, ChatGPT’yi kendi uygulamanıza entegre etmek istiyorsanız OpenAI’nin API’sini kullanabilirsiniz. Başlamak için adımlar şunlardır:

 • Bir API anahtarı için kaydolun: OpenAI API sayfasını (https://beta.openai.com/docs/api-reference/getting-started) ziyaret edin ve bir API anahtarı için kaydolun.
 • API’yi uygulamanıza entegre edin: API’yi uygulamanıza entegre etmek için OpenAI tarafından sağlanan talimatları izleyin. API aracılığıyla yapay zeka teknolojisine istek gönderebilecek ve yanıt alabileceksiniz.
 • istek göndermek: Teknolojiye istek göndermek ve yanıt almak için API’yi kullanın. API belgeleri, isteklerinizi nasıl biçimlendireceğiniz ve yanıtları nasıl yorumlayacağınız hakkında bilgi sağlar.

ChatGPT Sürümleri Nelerdir?

ChatGPT, çıktığından bu yana gerekli güncellemeleri ile kendini geliştirmiştir. Beta sürümü halinde yayınlanan ve tamamen ücretsiz olan yapay zeka teknolojisi ilk zamanlarda verilen sorulara yanıt veremiyordu. Bu nedenle insanlardan gelen bildirimlerin sonucu olarak sürekli kendini geliştirmiştir.

Özellikle kod becerisi ile gündemden düşmeyen yapay zeka teknolojisi ile hacker grupları çeşitli kodlar yazarak kendi yazılımlarını geliştirmeye başlamıştır. Bunun gibi kötü emeller ile bozuk çalışmaların önüne geçmek amacıyla teknoloji, kendini yenilemek için yılın belirli aylarında sürümlerini tekrar yayınlamıştır.

15 Aralık Güncellemesi

30 kasımdan sonra ücretsiz olarak yayınlanan ve web sitesi üzerinden kayıt olarak ulaşabileceğiniz teknolojiye gelen tepkiler üzerine genel performans, günlük sınır ve konuşma geçmişi görünürlüğü tekrardan güncellenmiştir.

İlk çıktığında sorunlar genel olarak verilen sorulara yanıt vermeme, geç verme veya bekleme süreleriydi. Bu yüzden genel performans ayarları tekrardan güncellenmiştir. Verilerini saklamak istemeyen kullanıcılar için konuşma geçmişi silme özelliği, kademeli olarak datalarınızı kaldırmanıza olanak tanır. Ayrıca daha önceden tamamen sınırsız olan ChatGPT’ye deney olarak sınırlama getirilmiştir.

9 Ocak Güncellemesi

15 aralıktan itibaren yapay zekayı kullanan kullanıcılar özellikle hatalı çeviriler olduğunda mantıksız cevaplar verebiliyordu. Bunun önüne geçmek amacıyla ekip, daha fazla iyileştirme yaparak bunun önüne geçmeyi amaçlamışlardır. Ayrıca verilen yanıtın süresini ayarlamak için durdurma özelliği getirilmiştir.

30 Ocak Güncellemesi

Kullanıcılar benzersiz olarak oluşturulan yanıtlar karşısında biraz daha geliştirilmesi adına geri bildirimler yolluyorlardı. Bunun üzerine özellikle matematiksel alanda iyileştirmelerin gelmesi üzerine çalışmalar yapan ekip bu özelliği de getirmiştir. Böylelikle ChatGPT daha gerçekçi ve daha iyi matematiksel ifadelere yanıt verebilecektir.

ChatGPT Ne İşe yarar?

ChatGPT, aşağıdaki görevler veya çeşitli özellikleri yerine getirme amacıyla oluşturulan yerlerde işe yaramaktadır:

 • Chatbot: Soruları yanıtlayabilen ve istemlere insan benzeri bir şekilde yanıt verebilen konuşma aracıları veya sohbet robotları oluşturmak için kullanılabilir.
 • Soru yanıtlama: Bilgi sağlamak için kullanılabilir, bu da onu müşteri hizmetleri ve bilgi yönetimi gibi uygulamalar için kullanışlı hale getirir.
 • Dil Çevirisi: Metni bir dilden diğerine çevirmek için kullanılabilir, bu da onu çok dilli uygulamalar için kullanışlı hale getirir.

ChatGPT Nasıl Çalışır?

Metin oluşturmak için derin öğrenme tekniklerini kullanan dönüştürücü tabanlı bir dil modeli olan teknoloji sayesinde belirli kelimeler verildiğinde, bir metin dizisindeki bir sonraki kelimeyi tahmin ederek çalışmaktadır. Aşağıda nasıl çalıştığına dair teknik bilgilere yer verilmiştir:

Girdi: Bilgi istemi veya soru gibi bir dizi kelimeyi girdi olarak alır.

Kodlama: Girdi, model tarafından işlenebilen sayısal bir temsile veya kodlamaya dönüştürülür.

Mekanizma: Girdideki her kelimenin önemini tartmak için bir dikkat mekanizması kullanır ve girdinin farklı bölümlerine seçici olarak odaklanmasını sağlar.

Kod Çözme: Hedef kelime dağarcığındaki tüm olası kelimeler üzerinde bir olasılık dağılımı oluşturmak için dönüştürücüler olarak bilinen çok sayıda sinir ağı katmanı tarafından işlenir.

Çıktı: Olasılığı en yüksek olan kelime dizideki bir sonraki kelime olarak seçilir ve model istenilen sayıda kelimeyi üretene kadar işlem tekrarlanır.

Yorum Yap