1. Ana Sayfa
  2. Bugün TV de Ne Var

Chernobyl Dizisi İle Anlatılanlar

Chernobyl dizisi
0

Chernobyl dizisi HBO tarafından yayınlanmış olan ve son zamanların en çok ses getiren mini dizilerinden biridir. 1986 senesinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine bağlı olan Chernobyl nükleer santralinde meydana gelen patlamayı konu alan bu gerçek hikayeli dizi, yayınlandığı günden itibaren çeşitli tartışmalara yol açmıştır.

 

Korkunç Bir Felaket Ve Ödenmesi Gereken Bedeller

1986 senesinde Sovyetlere bağlı olan Ukrayna’da meydana gelen ve tüm dünyayı derin etkileyen nükleer felaketin etkilerini en aza indirmek ve bir diğer yandan da yüzleşmek istenmeyen durumları örtbas etmek için uygulanan yöntemleri anlatan Chernobyl dizisi beş bölümden oluşan bir mini dizidir. Dizide anlatılan olayların büyük bir çoğunluğu gerçek belgelerden ve o zamanlarda yapılan röportajlardan derlenerek izleyiciye sunulmuştur. Her ne kadar dizinin tamamen gerçek olaylara dayandığı iddia edilse de Amerikan ve İngiliz ortak yapımı olan dizinin bazı olayları çarpıtarak ve yanlı bir şekilde anlattığı da iddia edilmektedir. Fakat ne olursa olsun dizide yer alan olaylar zinciri ve nükleer felaketin ödenmesi gereken bedelleri gerçek hayatta da insanlık tarihini derinden etkilemeye devam ediyor.

Santralin Patladığı Andan Mahkemeye Kadar Geçen Süre Anlatılıyor

Chernobyl dizisi 1986 yılında nisan ayında ve tam olarak nükleer santralin patladığı anda başlıyor. Patlama anından sonra santralde bulunan bilim insanları önce bunun basit bir patlama olduğunu düşünseler de gerçek bir müddet sonra ortaya çıkıyor. Anatoly Dyatlov’un kontrolünde uygulanan bir testin yanlış gitmesi sonucunda oluşan bu felaket başta devlet adamlar tarafından örtbas edilmek istense de Sovyetlerin başarılı fizikçisi Valery Legasov’un görev başına getirilmesi ile nükleer felaketin üstü örtülemeyecek kadar büyük etkileri olduğu anlaşılıyor. Legasov ve yanında yer alan yüksek bürokrat Boris Shcherbina tüm Avrupa’ya yayılmakta olan felaketin etkilerini en aza indirmek adına çalışmalar yapmaya başlıyor. Tüm Sovyetlerin seferber olduğu bu felaket elbette pek çok kişinin de canına mal oluyor. Etkileri günümüzde de hala devam etmekte olan Chernobyl nükleer felaketi pek çok kişinin mutasyona uğramasına ve kanser ve benzeri hastalıklardan dolayı hayata veda etmesine yol açmıştır.

Başarılı Oyuncuların Hayat Verdiği Gerçek Karakterler

Başarılı fizikçi Valery Legasov rolünde izlediğimiz Jared Harris’in yanı sıra Boris Scherhbina karakterinde Stellan Skarsgard’ı görüyoruz. Bunun yanı sıra dizideki tek kurgu karakter olan ve dönemin tüm bilim insanlarını yansıtan Ulana Khomyuk karakterine de usta oyuncu Emily Watson hayat veriyor.

Yorum Yap