1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Çikolata Kisti Kadınların Hayat kalitesini Düşürüyor

Çikolata Kisti Kadınların Hayat kalitesini Düşürüyor
Çikolata Kisti Tedavisi
3
+ - 0

Çikolata Kisti, günümüz şartlarında karşımıza çıkan her beş kadından birisinin sahip olduğu ve adına göre çok tatsız olan önemli kadın hastalığıdır. Halk arasında anılan ismi ile çikolata kisti, tıbbi terminolojideki adı ile endometriozis; özellikle otuzlu yaşlardan itibaren varlığını ciddi şekilde belli etmeye başlar.

Kadın sağlığı açısında riskleri olan ancak tedavisi de bulunan; hatta yeme alışkanlıklarının da gözden geçirerek yeniden düzenlenmesi ile ilk evrelerde tedavi edilebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple öncelikle çikolata kistini tanımakta fayda vardır.

Çikolata Kisti Nedir?

çikolata kisti kadınların hayat kalitesini düşürüyor |sağlıklı yaşam

Rahim içerisinde bulunan iç zar dokusunun rahimin dış kısmına kadar çıkıp, yumurtalık kanalları ile yumurtalık içinde gelişmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

Rahim, her ay düzenli adet görmesi sebebi ile hamileliğe hazırlanır. Bu süreçte rahimin dış kısmındaki doku hormonel değişiklikler sbebi ile kalınlaşır. Bunlar her kadında normal işleyen süreçler ve durumlardır. Hamile kalmayan rahim dokusu parçalanır ve her ay adet döngüsü içerisinde vücuttan dışarı atılır. Ancak bu doku ayrılamaz da kan olarak vücutta beklerse; ağrılara, ciddi hasara ve iltihaplara neden olur.

Bunun haricinde çikolata kisti idrar yollarının tıkanmasına sebep olduğundan, vaktinde müdahale edilmediğinde böbrek kaybına kadar kalıcı hasara sebep olmaktadır.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtiler;

Düzensiz adet kanama döngüsü

Adet dönemlerinde aşırı ağrılar

Bağırsak hareketlenmeleri esnasında ağrı

Kasık ağrıları

Yorgunluk

Alt karın bölgesinde ağrı ve şişlik

Çikolata Kistinin Tedavisi

Çikolata kistinin tedavisi henüz bulunamamış olsa da yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi, gerekli vitamin alımlarının yapılması ve hormon ilaçlarının kullanılması ile uygun tedavi yöntemi geliştirildiği görülmektedir. Yapılan araştırmalar kadınların özellikle karbonhidrat alımını durdurması ya da azaltmasının ağrıyı azaltacağını ortaya koymuştur.

Meyve ve sebze her kadın için sağlık yönü ile asla vazgeçilmemesi gereken yiyeceklerdir. Bol bol su içmek hastalığın atımı konusunda yine her hastaya ciddi şekilde yardımcı olacaktır. Et ürünleri ile hazırlanmış bir yemek listesi yerine sebze ile hazırlanmış bir menüde doyma alışkanlığı mutlaka kazanılmalıdır.

Özellikle yeşil çay, çikolata kisti gelişiminin durdurmasına yardımcı olacaktır.

Kesinlikle uzak durulması gerekenler

Şeker, özellikle de çikolatalı ürünler

Kırmızı et

Hidrojenize edilmiş yağlar

Kafein

Tereyağı

Yorum Yap